Kazimierz Kutz, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, zmarł 18 grudnia 2018 r. w Warszawie.

Miał 89 lat. 

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w robotniczej rodzinie w Szopienicach – obecnie dzielnicy Katowic. W 1955 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej. Kończąc szkołę filmową, rozpoczął współpracę z Andrzejem Wajdą – w 1954 roku został jego asystentem przy filmie „Pokolenie”, a w 1956 pracował jako drugi reżyser na planie „Kanału”.

 

Jako samodzielny reżyser zadebiutował w 1958 roku filmem „Krzyż Walecznych”. W 1970 roku obrazem „Sól ziemi czarnej” Kutz rozpoczął cykl filmów śląskich opartych na własnych scenariuszach – później nakręcił jeszcze „Perłę w koronie” i „Paciorki jednego różańca”. Kutz był również uznanym reżyserem teatralnym. Realizował spektakle m.in. dla Teatru Rozmaitości we Wrocławiu, Starego Teatru w Krakowie i teatrów warszawskich: Komedia, Polskiego, Ateneum, Teatru na Woli i Narodowego. Z sukcesami reżyserował także w Teatrze Telewizji.

 

Kazimierz Julian Kutz – polski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta filmowy oraz polityk. Senator IV, V, VI i VIII kadencji, w latach 2001–2005 wicemarszałek Senatu V kadencji, w latach 2007–2011 poseł na Sejm VI kadencji. Członek założyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Kazimierz Kutz zmarł w szpitalu w Międzylesiu. Poważnie chorował od kilku tygodni.  Żona reżysera Iwona Świętochowska-Kutz, poinformowała iż rodzina będzie chciała pochować zmarłego reżysera w Katowicach.

 

Z OGROMNYM ŻALEM ŻEGNAMY DZISIAJ LEGENDĘ POLSKIEGO KINA.

 

Redakcja Portalu z Kulturą
Redakcja

Redakcja

be-art.pl Portal z Kulturą.
Informacje z kraju i ze świata - Wywiady - Felietony - Zapowiedzi wydarzeń artystycznych - Relacje z wernisaży - Projekty artystyczne -Patronaty medialne - Reklama - Prezentacja i sprzedaż sztuki.
Redakcja

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

Polityka Prywatności

Narzędzia ochrony prywatności

   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account