„Rozwój sektora przetwórstwa nerkowców w dystrykcie Mkuranga” to projekt prowadzony przez Fundację Kultury Świata  kierowany do rolników zajmujących się uprawą nerkowca w Tanzanii. Orzechy nerkowca są ważnym elementem gospodarki Tanzanii, uprawiane są na skalę przemysłową podobnie jak herbata, kawa czy cukier. 

Drzewo nerkowca pochodzi z Brazylii skąd zostało przywiezione do Afryki przez Portugalczyków. Roślina jest wiecznie zielona i może osiągnąć wysokość nawet do 15 metrów. Zaczyna być produktywna po ok. 3-5 latach od posadzenia a największa ilość owoców osiąga po ok. 15 latach, pozostając wysoko produktywna przez około 20 lat. Południowa Tanzania jest najbardziej popularnym obszarem uprawy nerkowców, tak popularnym w tym kraju, jak uprawa herbaty, kawy czy cukru. Ma bardzo duże znaczenie dla gospodarki Tanzanii i z roku na rok ciągle wzrasta. Jednak zdolności przetwórstwa tego kraju nie są tak rozwinięte jak Indii czy Wietnamu. Kraje te importują dużo surowca z krajów afrykańskich i odgrywają kluczową rolę w produkcji i przetwórstwie nerkowca na skalę światową.

Tylko 15% ogólnej uprawy nerkowca w Tanzanii jest przetwarzane w tym kraju. Około 85% orzechów jest sprzedawanych w skorupach, a 99% z nich trafia do Indii, gdzie są obierane i eksportowane jako indyjski produkt do innych krajów świata. Południowa Tanzania jest najbardziej popularnym obszarem uprawy nerkowców. Dominują tu ręczne formy produkcji. Fabryki dają mieszkańcom powszechne, choć nisko płatne zatrudnienie. Lokalny przemysł utrzymuje farmerów i ich rodziny. Rolnicy coraz częściej są świadomi wartości nerkowca.  Zamiast sprzedawać go do innych krajów decydują się sami poddać go obróbce. Tym samym zwiększając jego wartość biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny orzechów.

 

 

Projekt pomoże zwiększyć skalę drobnego przetwórstwa na tanzańskich wsiach. Zapewni większą podaż pół-przetworzonego produktu do lokalnych firm, które wykonują końcowy etap przetwórstwa i przygotowują towar na eksport. Ważnym zadaniem projektu, które chcemy zrealizować  jest zainteresowanie polskich firm nerkowcami z Tanzanii. Nie ma wątpliwości, że orzechy te są najlepsze jakościowo czyli największe, najsłodsze, najbielsze, a ich cena jest konkurencyjna w stosunku do produktów wytwarzanych w Brazylii, Wietnamie czy Indiach.

Portal z Kulturą dołącza do medialnego wsparcie projektu rozpoczętego i realizowanego przez Fundację Kultury Świata

 

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2018 roku. 
Realizacja projektu: FUNDACJA KULTURY ŚWIATA http://www.kulturyswiata.org/ 
Film wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiany z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Film jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0). 
Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji Kultury Świata.
Redakcja

Redakcja

be-art.pl Portal z Kulturą.
Informacje z kraju i ze świata - Wywiady - Felietony - Zapowiedzi wydarzeń artystycznych - Relacje z wernisaży - Projekty artystyczne -Patronaty medialne - Reklama - Prezentacja i sprzedaż sztuki.
Redakcja

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

Polityka Prywatności

Narzędzia ochrony prywatności

   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account