Zamknij oczy i wyobraź sobie imprezę urodzinową bez tortu, bez przekąsek, przy pustym stole… Mało zabawnie to wygląda, prawda? To jedno z tych prostych ćwiczeń, które mają nam uświadomić, że nasza planeta ma swoje limity produkcji żywności. Jednak ich nie przestrzegamy, gorzej – nie przyjmujemy do wiadomości! Tylko w samej Polsce do śmietnika trafia 150 kg żywności! Uwaga: co sekundę! Marka Panul mówi „nie” marnowaniu żywności!

 

 

Wchodzimy do marketu i ręka sama wyciąga się po ulubiony serek (i jeszcze jeden na zapas), po słodką bułeczkę (i jeszcze dwie na później). Tego nowego koniecznie musimy spróbować, a tamtego tak dawno nie jedliśmy, że w koszyku lądują trzy opakowania. W domu wzmożony apetyt zwykle nam siada i leżą sobie pochopnie zakupione specjały tydzień, dwa, aż w trosce o własne zdrowie wyrzucamy je przeterminowane do śmietnika. A potem znowu się to powtarza: kupuję – leży i traci ważność – wyrzucam – kupuję. Jak wyrwać się z tego błędnego – i kosztownego– cyklu?
photo2.jpg
To co w koszu – wcześniej ma być w głowie!
Zapisujesz – nie marnujesz! Czyli zanim wyjdziesz na zakupy, połóż przed sobą kartkę papieru i… zrób rachunek sumienia. Przeanalizuj ostatni miesiąc i zapisz te wszystkie produkty, które zamiast wylądować na talerzu trafiły do śmietnika. Następnie przejrzyj lodówkę i otwórz kuchenne szafki – na ilu opakowaniach daty krzyczą, że kończy się termin przydatności? Sporo tego prawda? Teraz dla uspokojenia możesz sięgnąć po lampkę wytrawnego Panula. Jednak wyrzuty sumienia marnotrawcy i żal nad niepotrzebnie utraconą kasą to zdecydowanie za mało! Czy wiesz, że do powstania tabliczki czekolady potrzeba aż 1720 litrów wody? A do kilograma ziemniaków, wyrzuconych wczoraj, bo nadpsute, 300 litrów? Sprawdź – wystarczy pobieżnie – ile energii pochłania produkcja mięsa i jego przetworów, pieczywa, nabiału. Przygotuj się na szok! Nie wejdziesz więcej do sklepu bez przemyślanej listy zakupów!
photo3.jpg
Porządkując lodówkę – porządkuj choć trochę świat
Kiedy już postanowisz w głowie nie marnować więcej żywności, czas wprowadzić zmiany w praktyce. Zacznij od lodówki. Musisz regularnie – a nie w jednorazowym zrywie – sprawdzać jej zawartość. Te produkty, które zaraz stracą ważność ustawiamy w najbardziej widocznym miejscu (w ten prosty sposób nigdy nie zniknie nam na zatłoczonej półce kubeczek jogurtu czy tuba z pastą rybną). Przeglądając systematycznie lodówkę łatwo ustalimy, które produkty są na wyczerpaniu i nie wystarczą nam na pełny posiłek. Ale na pewno nie muszą trafić do kosza! Pozostałe końcówki i resztki żywności można przecież przetworzyć i łączyć na wiele kreatywnych sposobów. Widzisz parę plasterków salami, jakieś zapomniane pieczarki i oliwki na dnie słoika? Zostało też trochę stwardniałego żółtego sera? Dokup spód do pizzy i danie gotowe! Co świetnie pasuje do home-made pizzy? Czerwone wino Panul Cabernet Sauvignon Reserve! Zachwyca głęboko purpurową barwą, bogatym bukietem dojrzałych owoców, subtelnej wanilii z korzenną nutą w tle, długie na podniebieniu.
photo4.jpg
Krótki poradnik dla domowego przetwórcy
  1.  Warzywa z bulionu. Cała moc przepisów kulinarnych opartych jest na bulionie. Ale co zrobić z warzywami, które się w nim gotowały? Możesz je śmiało wykorzystać jako farsz do pasztetu warzywnego lub po dodaniu odrobiny majonezu i przypraw przerobić na pastę na kanapki. Tym, którzy skłaniają się ku bardziej kreatywnej kuchni podpowiadamy, że można je też zblendować i podać jako puree do obiadu, zamiast zwykłych ziemniaków.
  2. Przejrzałe owoce. To chyba najczęściej (zaraz po lub tuż przed warzywami) lądujące w śmietnikach produkty. Ile razy spotkało to w twojej kuchni ananasa albo banany? Nawet nie odpowiadaj. Jednak, jeśli na owocach nie pojawiła się pleśń, to możemy je wykorzystać do przygotowania smoothie, koktajlów lub jako nadzienie do niedzielnych naleśników.
  3. Pieczone/ smażone/ gotowane mięso. Nie każdy lubi stać codziennie przy kuchni więc często robimy obiady na dwa, trzy dni. Tyle że tracimy na nie apatyt już po pierwszym. Jak zatem łatwo i szybko przerobić gotowe danie mięsne na coś nowego? Zmielmy je i zużyjmy jako farsz do krokietów, naleśników lub pierogów. A przy totalnym braku czasu wystarczy je pokroić i podsmażyć lub udusić z mrożonymi warzywami.
  4. Czerstwy chleb. Na pewno nie dokarmiamy nim ptaków – nie jest to dla nich ani zdrowe, ani pożywne. Planujesz na obiad zupę krem? Dodaj do niej grzanki zrobione z czerstwego pieczywa. Możesz z niego zrobić francuskie tosty lub domową bułkę tartą.
Idąc do marketu emocje zostaw w domu!
Co już ustaliliśmy? Nie przekraczamy progu marketu bez przemyślanej listy zakupów! Ta w gruncie rzeczy nieuciążliwa metoda pozwala skutecznie trzymać emocje na wodzy, gdy zetkniemy się z super promocjami! Dzięki zaoszczędzonym pieniądzom będziemy mogli pozwolić sobie na lepsze jakościowo jedzenie, nawet na te pochodzące z ekologicznych upraw. Nie wszyscy wiedzą, że nie tylko warzywa, owoce czy mięso mogą być ekologiczne. Takie może być również wino! Na przykład Panul Organic Syrah. Producenci tego trunku dbają, aby ich działania winiarsko-biznesowe odbywały się z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Co to oznacza? To zrównoważone wykorzystanie zasobów, odpowiednie gospodarowanie odpadami oraz wypracowanie i wdrożenie w firmie strategii ekologicznej – realnej, a nie tylko takiej na papierze!
Podsumowując, nasza planeta ma ograniczone zasoby. Abyśmy mogli jeszcze długo cieszyć się różnymi smakami, pamiętajmy, aby rozważnie podchodzić do zakupów, z uwagą podchodzić do tego, jakie produkty możemy przetworzyć. Oczywiste jest to, że nie uda nam się zmienić wszystkich nawyków w ciągu jednego dnia, ale małymi krokami możemy zdziałać wiele!
O marce Panul
Na wąskim pasku na zachodnim wybrzeżu kontynentu Ameryki Południowej, usytuowane są niezwykle różnorodne pod względem ukształtowania terenu, klimatu i gleby obszary uprawy. Z tego powodu Chile określane jest „rajem winiarzy”. PANUL to znakomite wino pochodzące z serca Doliny Colchagua w Chile. Jego nazwa w rdzennym języku chilijskim oznacza uścisk lub objęcie. Panul to specjalny rodzaj więzi pomiędzy ludźmi i wzgórzami otaczającymi winnice rodzące winorośl. Wina z tej magicznej krainy to znakomite uzupełnienie najważniejszych chwil spędzonych z rodziną i przyjaciółmi.

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account