Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro, to hołd oddany wyjątkowemu człowiekowi, artyście i patriocie. O kim mowa ? O jednym z najpopularniejszych piosenkarzy polskich XX wieku. Jego nazwisko, wciąż budzi ogromne emocje a barwa jego głosu i teksty piosenek, rozmiękczają najtwardsze serca – Mieczysław Fogg.

 

Miał w swoim repertuarze i nagrał ponad 3000 piosenek, które przyniosły mu ogromną popularność. Rozsławiał Polskę na wszystkich kontynentach, odbywając tourne po Niemczech, Austrii, Francji, Włoszech, Czechosłowacji, Rumunii, Skandynawii, Estonii, Łotwie, ZSRR i Ameryce.

We wrześniu 1939 roku na dworcu Gdańskim (wspólnie z Hanką Ordonówną) śpiewał patriotyczne piosenki żołnierzom wyjeżdżającym na front. Był żołnierzem Armii Krajowej, brał udział w Powstaniu Warszawskim jako starszy strzelec I Batalionu Szturmowego Odwet, dał ponad 100 koncertów dla żołnierzy, zyskując tytuł barda powstania warszawskiego. Śpiewał w schronach, szpitalach polowych i na barykadach. Trzykrotnie ranny, został odznaczony Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.Po wojniena gruzach Warszawy otworzył kawiarnię Cafe Foggi założył własną firmę fonograficzną Fogg Record. Do końca żywotny i popularny, ogółem dał ponad 16 tysięcy koncertów, nagrał kilkanaście płyt o łącznym nakładzie 25 mln egzemplarzy!

Zgromadził setki nagród i wyróżnień. Dwukrotnie zajmował I miejsce w ogólnopolskim plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego piosenkarza (1937, 1958). Polskie Nagrania przyznały mu honorową Złotą Płytę za całokształt działalności artystycznej (1970). Otrzymał tytuł i nagrodę Homo Varsoviensis, przyznawaną zasłużonym warszawiakom (1977), nadano mu honorowe obywatelstwa kilku miast. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Za uratowanie w czasie wojny całej rodziny Iwo Wesby’ego, szefa orkiestry z kabaretu Qui pro quo, rząd Izraela uhonorował go tytułem Sprawiedliwy wśród narodów Świata. Wódz indiańskiego szczepu Tuscarora zawarł z nim przymierze krwi, nadając mu imię Śpiewający Biały Orzeł. Zdobył 8 miejsce w plebiscycie Gazety Wyborczej na warszawiaka XX wieku (2000).

 

Mieczysław Fogg (1901-1990)

 

Jak doszło do powstania Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro, który od XIV już lat, organizowany jest dzięki zaangażowaniu Wojciecha Dąbrowskiego ?

Posłuchajcie tej historii ….

Moje zainteresowanie piosenką okresu międzywojennego zawdzięczam Sławie Przybylskiej. Zaczynałem właśnie naukę w krakowskim liceum (1958), gdy wpadła mi w ręce jej debiutancka płyta Stare niezapomniane melodie, nagrana z zespołem Jerzego Abratowskiego (mam tę płytę do dziś i przechowuję jak największą pamiątkę). Przedtem, wychowywany w latach 50, słuchałem w szkole i w radiu piosenek typu Budujemy nowy dom i Tysiące rąk, zupełnie nie znałem tych przedwojennych piosenek, ale kiedy je odkryłem, po prostu oszalałem! Zachwycony nimi, zainteresowałem się całą epoką, zacząłem namawiać swoich rodziców do wspomnień. Dokładnie w tym czasie Mieczysław Fogg po raz drugi w swoim życiu zdobył w plebiscycie Polskiego Radia tytuł najpopularniejszego piosenkarza (poprzednio uzyskał ten tytuł w 1937 roku). Odtąd skrzętnie zacząłem zbierać wszystko, co związane jest z tamtym okresem, płyty, nuty, książki, fotografie. Chodziłem na koncerty Mieczysława Fogga w okresie kiedy występował z zespołami Klipsy i Baby Jagi. I sam zacząłem śpiewać piosenki z jego repertuaru.

Myśl o Festiwalu Piosenki Retro pojawiła się wiosną 2001 roku. Zbliżała się właśnie setna rocznica urodzin Mieczysława Fogga. Zaproponowałem wówczas dyrektorowi ursynowskiego Domu Sztuki w Warszawie, gdzie mieszkam, zorganizowanie z tej okazji mojego recitalu Piosenek starych jak świat. Koncert odbył się 30 maja z udziałem Rodziny Foggów, jako honorowych gości. Żył jeszcze syn Mieczysława Andrzej, jego żona Jadwiga i wnuk Michał. Odwiedziłem ich później w Leśnej Polanie pod Piasecznem. W ich Galerii Sztuki w Pracach Dużych, gdzie urządzili prywatne mini muzeum Mieczysława Fogga, dałem kolejny koncert w 2002 roku, a następnie powtórzyłem go kilkakrotnie w innych miejscach, zawsze przy pełnej widowni. Okazało się, że miłośników piosenki retro jest sporo. Ludzie chętnie śpiewali, wspominali, wzruszali się. Bliższa znajomość, a z czasem przyjaźń z Rodziną Foggów zaowocowała pomysłem zorganizowania większej imprezy pod ich patronatem.

 

 

Tadeusz Woźniakowski

 

Warszawa w pierwszej chwili pomysłu nie kupiła, ale Kraków ideę podchwycił i właśnie tam jesienią 2004 roku, w kawiarni Jama Michalika, w Zakopiance, w kinie Pod Baranami, w istniejącej wówczas Cafe Moliere i Nowohuckim Centrum Kultury, odbył się I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga oraz kolejne trzy (2005-2007). Po czterech latach Warszawa się zreflektowała i pojawiły się pytania dlaczego impreza odbywa się w Krakowie, a nie w Warszawie, skoro Mieczysław Fogg z Krakowem był związany dość luźno, raczej wcale, a z Warszawą jak najbardziej! Tu mieszkał, debiutował, występował z Chórem Dana i śpiewał przez całe życie, dał podczas Powstania Warszawskiego ponad 100 koncertów, a po wyzwoleniu otworzył na gruzach przy Marszałkowskiej kawiarnię Cafe Fogg (4 marca 1945), gdzie śpiewał słynną Piosenkę o mojej Warszawie Alberta Harrisa i założył wytwórnię płyt Fogg Record.

 

Malwina Paszek i Tomasz Grdeń

 

 

Poczynając od V OFPR, wszystkie kolejne (2008-2017) odbywały się już w stolicy. W ostatnich latach do projektu przystąpiło szereg placówek kulturalnych w całym kraju, impreza rozrosła się do całomiesięcznego przeglądu, każdorazowo we wrześniu i październiku odbywa się ok. 50 imprez festiwalowych, także poza granicami Polski. Laureaci Festiwalu występowali na specjalnych koncertach we Lwowie i w Wilnie, Paryżu, Londynie, Madrycie, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Od początku Honorowy Patronat nad Festiwalem objęła Rodzina Foggów oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego (muszę z żalem stwierdzić, że obecny Minister po 12 latach odmówił objęcia Festiwalu patronatem), a także Prezydenci Warszawy i Krakowa, Biblioteka Polskiej Piosenki w Krakowie i Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Formuła Festiwalu, obejmująca początkowo konkurs wokalny, koncerty i monodramy, przegląd filmów W starym kinie z udziałem Stanisława Janickiego i okolicznościowe wystawy dość szybko rozszerzyła się o spektakle teatralne i recitale, prezentacje wydawnictw książkowych i fonograficznych, bale w stylu retro, ekspozycje muzealne i pokazy multimedialne. Festiwal stał się przeglądem wszelkich inicjatyw związanych z popularyzacją okresu 20-lecia międzywojennego, podejmowanych przez teatry, placówki kulturalne, kina, muzea i wydawnictwa w całym kraju, które chętnie przystępują do projektu.

 

 

Z okazji Festiwalu przyznawane są Honorowe Wyróżnienia Złote Liście Retro za osiągnięcia artystyczne, wydawnicze i organizatorskie popularyzujące dorobek 20-lecia międzywojennego. Minister Kultury przyznaje z okazji Festiwalu Nagrody Specjalne i Honorowe Dyplomy, a Rada m. st. Warszawy odznaczenia Zasłużony dla Warszawy.

Cieszę się, że Festiwal przyciągnął i uhonorował Nagrodami Ministra takich wielkich artystów jak Sława Przybylska (Złoty Liść Retro nr 1), Jadwiga Barańska, Halina Kunicka, Hanna Rek, Rena Rolska, Barbara Rylska, Irena Santor, Olgierd Buczek, Zbigniew Kurtycz, Bernard Ładysz, Bohdan Łazuka, Jerzy Połomski, Zbigniew Rymarz, Tadeusz Suchocki, Mieczysław Święcicki, Tadeusz Woźniakowski, a także Jan Zagozda i Danusia Żelechowska za radiowe audycje Mijają lata, zostają piosenki.

 

Jestem szczęśliwym człowiekiem, który przez całe życie robi to co lubi. Praca zawodowa i rozmaite pasje nawzajem się przenikają. Uważam, że życie powinno być intensywne, urozmaicone, bogate w przeżycia. I wszystkim życzę, aby umieli w życiu dokonać takiego wyboru, który pozwoli im się w pełni realizować. Piosenka na pewno pomaga.

Wojciech Dąbrowski 

dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga

 

Tegoroczny finał Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro odbył się w sobotę 23 września w auli im. Agnieszki Osieckiej w siedzibie Trójki Polskiego Radia w Warszawie.

 

Źródło:  tekst - Wojciech Dąbrowski
zdjęcia - Joanna Grabarska i studio J&J
Redakcja

Redakcja

be-art.pl Portal z Kulturą.
Informacje z kraju i ze świata - Wywiady - Felietony - Zapowiedzi wydarzeń artystycznych - Relacje z wernisaży - Projekty artystyczne -Patronaty medialne - Reklama - Prezentacja i sprzedaż sztuki.
Redakcja

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account