Fryderyk Chopin – polski kompozytor i pianista.

 

W 207 rocznicę urodzin tego znamienitego Polaka, pragniemy przedstawić państwu, mniej znany fragment Jego twórczości – PIEŚNI. Urodzony 22 lutego 1810 roku (niektóre źródła wymieniają datę 1 marca), zmarł 17 października 1849 w Paryżu.


Gatunek pieśni w czasach Fryderyka Chopina należał do najważniejszych w muzyce. Najwyższy poziom uzyskały pieśni skomponowane przez  Franciszka Schuberta i Roberta Schumanna. Pieśni w twórczości Chopina nie zajmują zbyt ważnej pozycji, napisał ich 19, na głos z towarzyszeniem fortepianu. Jednakże są bardzo cennym dopełnieniem obrazu jego twórczości. Powstały w latach 1827-1847 , komponował je od czasu do czasu, koncentrując się zdecydowanie na muzyce fortepianowej. Najczęściej powstawały podczas spotkań towarzyskich, spontanicznie, kiedy improwizował na poczekaniu różne utwory.

Komponowane były do słów polskich poetów: Stefana Witwickiego, Bohdana Zaleskiego, Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego, Ludwika Osińskiego i Wincentego Pola. W warstwie muzycznej wyraźnie słychać, że nawiązują do polskiej muzyki ludowej. Posiadają bardzo zróżnicowany charakter, który z całą pewnością wynika z nastrojów i zróżnicowania tekstów. Akompaniament w pieśniach jest raczej oszczędny, akordowy ale we wstępach i zakończeniach partia fortepianu jest  rozbudowana i potraktowana bardziej solowo. Jedną z najbardziej znanych jest pieśń (w ówczesnych czasach była bardzo popularna) „Życzenie”, znajdująca się w śpiewnikach szkolnych jako przykład twórczości wokalnej Chopina. Wszystkie pieśni zasługują na uwagę, np. religijne „Narzeczony” i ” Smutna rzeka”, refleksyjne i pogłębione wyrazowo „Leci liście z drzewa ” , „Melodia” i lżejsze jak np. „Piosnka litewska”, ” Śliczny chłopiec” czy urzekający „Pierścień”.

Ponadto do utworów fortepianowych powstają teksty, m.in. do przepięknej Etiudy E dur.

„Fryderyk Chopin skomponował Etiudę nr 3, zwaną Tristesse (Żal) w sierpniu 1832 roku (rękopis opatrzony jest datą 25 sierpnia) w wieku 22 lat, po wyjeździe z kraju, przebywając w Tours w gościnie u wiolonczelisty Auguste Franchomme’a. Jest niezwykle romantyczna, zarówno ze względu na tempo jak i śpiewność melodii. Sam kompozytor mówił, że rzadko kiedy miał natchnienie do napisania tak pięknej melodii. Przyczyną smutku młodego Fryderyka mogła być wiadomość o ślubie jego pierwszej młodzieńczej miłości Konstancji Gładkowskiej, a także tęsknota za Ojczyzną.

Tekst tej wersji został napisany dla Anny Marii Adamiak, wybitnej polskiej sopranistki młodego pokolenia. Etiudę grają niemal wszyscy pianiści, a jako pieśń znalazła się w repertuarze najwybitniejszych śpiewaków, jak Tino Rossi, Jose Carreras, Sarah Brightman”. Tekst napisał Wojciech Dąbrowski.

Posłuchajcie https://www.youtube.com/watch?v=eRi7Fuc9Jlc

 

tekst: Anna Maria Adamiakzdjęcia: źródło/interia.pl
Anna Maria Adamiak

Anna Maria Adamiak

Anna Maria Adamiak – śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa. Solistka czynnie koncertująca w kraju i za granicą. Trener wokalny, pedagog. Prowadzi studio wokalne oparte na programie autorskim, jest asystentką Czytaj więcej...
Anna Maria Adamiak

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account