Wina ekologiczne, wegańskie, czy organiczne to coraz powszechniejszy trend wśród konsumentów, ale warto pamiętać, że wino ekologiczne nie musi być jednocześnie organiczne ani wegańskie.

 

 

Rodzina win ekologicznych

Na półce z napisem „wina ekologiczne” znajdziemy wina organiczne i biodynamiczne, a także naturalne, z certyfikatem ograniczonej emisji dwutlenku węgla, czy wina ze zrównoważonej produkcji. Ich elementem wspólnym jest często wysoka jakość i aby móc pochwalić się nią, należy przejść przez szczegółową kontrolę.

– W różnych krajach istnieją lokalne organizacje certyfikujące wyżej wymienione typy win. Aby uzyskać odpowiedni certyfikat, plantator winorośli lub producent wina muszą zastosować się do odpowiednich wytycznych i przejść ścisłą kontrolę. – Tomasz Macewicz, Kondrat Wina Wybrane.

Organic? No panic!

Wina organiczne nie mają jednej, uniwersalnej definicji, a jej zakres różni się w zależności od kraju, regionu i wytycznych prawnych. W winnicy nie można stosować sztucznych nawozów i szkodliwych środków ochrony roślin. Zamiast nich wykorzystuje się tradycyjne i nowoczesne metody uprawy i ochrony takie jak płodozmian, pozostawianie dzikich roślin między rzędami winorośli, czy używanie naturalnych składników do zwalczania szkodników.

– W Europie dopiero od 2012 roku można zgodnie z prawem używać terminu „wino organiczne”. Wcześniej na etykietach widniał napis wino zrobione z organicznie wytworzonych winogron. Prawo definiuje też użycie substancji pomocniczych, takich jak środki ochrony roślin, czy inne preparaty chemiczne używane w procesie produkcji wina. Wymogiem często jest na przykład relatywnie niska zawartość siarczynów. – wyjaśnia Tomasz Macewicz, Kondrat Wina Wybrane.

Wina biodynamiczne

Wina biodynamiczne posiadają pewne cechy win organicznych, ale wytyczne do ich produkcji są bardziej złożone. Główne założenie biodynamiki stanowi, że gospodarstwo należy traktować jak żywy organizm, który do pewnego stopnia może być samowystarczalny, dlatego też zamiast wprowadzać do niego sztuczne środki, można posiłkować się np. naturalnymi nawozami wytworzonymi w obrębie gospodarstwa. Co więcej, biodynamika obejmuje także wpływ faz księżyca na uprawę roślin. Demeter – organizacja zajmująca się certyfikowaniem biodynamicznych producentów win czuwa nad żmudnym, dwuetapowym procesem, który muszą przejść winiarze ubiegający się o uzyskanie oznaczenia wina biodynamicznego – zaczynając od certyfikacji biodynamicznej uprawy winorośli a na uznaniu biodynamicznej produkcji wina kończąc.

Czy wina wegańskie należą do rodziny win ekologicznych?

Weganizm nie jest już trendem a stylem życia, na który decyduje się coraz więcej osób. Między innymi to nasze zmieniające się preferencje i potrzeby stanowią przyczynę do wprowadzania na rynek nowych produktów. I choć wino jest wytwarzane jedynie z winogron to jednak nie zawsze jest ono produktem, który możemy określić jako w 100% pochodzenia roślinnego.

Do najpopularniejszych substancji klarujących wino należą białka kurzych jaj i kazeina, czyli białka występującego w krowim mleku, żelatyna, olej rybny oraz chityna ze skorupiaków. Wśród innych produktów pochodzenia zwierzęcego wykorzystywanych przy produkcji wina jest także wosk pszczeli używany do uszczelniania butelek i aglomerowane korki, które wykorzystują kleje na bazie mleka.

– Wina organiczne, czy biodynamiczne nie muszą być jednocześnie winami wegańskimi. Ograniczenie użycia sztucznych nawozów nie oznacza, że substancje nie mają pochodzenia odzwierzęcego. Obecnie coraz częściej zastępuje się je nawozami mineralnymi – bentonitem lub krzemionką. Wtedy możemy mówić o winie wegańskim. – wyjaśnia Tomasz Macewicz, Kondrat Wina Wybrane.

Przydatne wskazówki przy wyborze win z kontrolowanych upraw

– Uzyskanie certyfikatu wiąże się z kosztami, więc nie każdy producent pomimo wytwarzania win w duchu ekologicznym, czy wegańskim decyduje się na oficjalne oznaczenie. Dlatego pamiętajmy, że w sieci można już znaleźć strony internetowe i aplikacje dedykowane tego typu winom. Innym sposobem jest sprawdzenie informacji o ulubionych producentach, czy importerach, by znaleźć winne perełki w ich ofercie. Warto również dodać, że pracownicy sklepów specjalistycznych są przeszkoleni w zakresie produktów, które sprzedają, dlatego warto zapytać o najlepszy dla nas wybór. – podsumowuje Tomasz Macewicz, Kondrat Wina Wybrane.

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account