Marek Kraszewski, producent, reżyser, autor scenariuszy, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, prywatnie artysta i poeta.

Jego słynnym przodkiem, choć nie w linii prostej, jest pisarz Józef Ignacy Kraszewski. Ojciec z kolei przed wojną uczęszczał z Tadeuszem Kantorem do Instytutu Sztuk Plastycznych w Krakowie.

Marek Kraszewski urodził się w 1954 roku w Warszawie. Poza pracą zawodową z pasją oddaje się swoim artystycznym zainteresowaniom, maluje, rysuje, rzeźbi, fotografuje. Ponad 40 jego rysunków zostało zaprezentowanych w trakcie, wystawy zbiorowej w Muzeum Narodowym w Warszawie w roku `82. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat osiemdziesiątych, gdzie odbył praktykę w CBTV, nie zaprzestał swojej pasji artystycznej, co zaowocowało wystawą jego obrazów olejnych w Galerii LISHKA w Hartford  w `87 (Connecticut). Wykonane przez Marka Kraszewskiego rzeźby w brązie, 30 centymetrowe  statuetki SYRENKI WARSZAWSKIEJ oraz FRYDERYKA  CHOPINA, zostały sprzedane w wersjach limitowanych na cały świat.

Marek Kraszewski posiada olbrzymie doświadczenie zawodowe, na jego koncie znajduje się kilkaset filmów dokumentalnych, instruktażowych i reklamowych. W ciągu swojej kariery zawodowej, współpracował przy wielu polskich produkcjach fabularnych z takimi osobowościami jak m.in.: Stanisław Bareja, Jerzy Domaradzki, Feliks Falk, Robert Gliński, Stanisław Jędryka, Tadeusz Konwicki, Andrzej Kotkowski, Witold Leszczyński, Marek Nowicki, Piotr Szulkin czy Andrzej Wajda.

Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych, Marek Kraszewski założył w 1989 roku Agencję Międzynarodowych Usług Filmowo-Artystycznych, która rok później zmieniła nazwę na Warszawskie Centrum Informacji Turystycznej Agencja MUFA. W 2001 roku wydzielił z Centrum dział filmowy MUFAFILM, który istnieje do dzisiaj.

Pod wszystkimi tymi szyldami powstało łącznie kilkaset filmów dokumentalnych, w tym pierwszy zrealizowany w Polsce specjalnie w celu rozpowszechniania na kasetach VHS – „Zapraszamy do Polski” Waldemara Szarka (1990). Jest też 30 filmów z serii „Polskie miasta i miasteczka” i ponad 60 związanych z polskim przemysłem naftowym. Tym drugim Marek Kraszewski zawdzięcza medal im. Ignacego Łukasiewicza, który otrzymał od Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, w uznaniu zasług za promocję tematyki naftowej, a w szczególności postaci twórcy polskiego i światowego przemysłu naftowego Ignacego Łukasiewicza. Jest dumny z tego wyróżnienia.

Obecnie Marek Kraszewski i jego MUFAFILM pracują nad realizacją kilku fabularnych produkcji filmowych. Będą to zarówno współczesne historie, zaliczane do kategorii komedii sensacyjnych, dramat obyczajowy oraz wielka kostiumowa produkcja do której Marek Kraszewski przygotowywał się od kilku lat.

– Od dawna moim marzeniem było, zrealizowanie fabularnego filmu biograficznego, który opowiada o życiu i pracy wielkiego Polaka, twórcy światowego przemysłu naftowego – Ignacym Łukasiewiczu. Będzie to nie tylko pierwszy w polskiej kinematografii, ale także pierwszy na świecie fabularny film o człowieku który swoim wynalazkiem zmienił świat. Dzisiaj moje marzenie zaczyna się realizować, jesteśmy bowiem na etapie przygotowawczym realizacji tej wyjątkowej produkcji. – wyznaje Marek Kraszewski.

MUFAFILM realizując swoje produkcje fabularne, zaprasza do współprodukcji i współpracy. Zainteresowani mogą zgłaszać się poprzez stronę www.mufafilm.pl .

 

be-art.pl Portal z Kulturą
zdjęcia pochodzą z archiwum M.Kraszewskiego
Redakcja

Redakcja

be-art.pl Portal z Kulturą.
Informacje z kraju i ze świata - Wywiady - Felietony - Zapowiedzi wydarzeń artystycznych - Relacje z wernisaży - Projekty artystyczne -Patronaty medialne - Reklama - Prezentacja i sprzedaż sztuki.
Redakcja

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account