Jajko –  jego symboliką, doskonałą formą i właściwościami zachwycali się malarze, jubilerzy, projektanci i architekci. Ten wielkanocny symbol na dobre zagościł w wielu dziedzinach sztuki. Jajko było ulubionym motywem twórczości Salvadora Dalego. Gdyby nie jajko, „Narodziny Wenus” nie przetrwałaby do dziś, a wygodne Egg Chair nie powstałoby, gdyby Arne Jacobsen nie dostrzegł, że jajko w odpowiedniej formie może być… wygodne.

 

Jak wiele uboższa byłaby sztuka bez jajka? Co stracilibyśmy, gdyby nie jego właściwości i dlaczego brytyjska królowa Elżbieta II posiada w swojej kolekcji jajka, których pożądają najbogatsi kolekcjonerzy na świecie?

Oto 5 ciekawostek o jajku ze świata sztuki.

Ciekawostka 1: „Narodziny Wenus” i… jajko

 

Znany niemal wszystkim obraz „Narodziny Wenus” Sandro Botticellego nie przetrwałby do dziś, gdyby nie jajko. Dlaczego i jak to możliwe? Jajko stanowiło jeden z podstawowych i najważniejszych składników farby. Tempera to technika malarska stosowana do XVI wieku, w której wykorzystywano farbę emulsyjną tworzoną przez łączenie barwników za pomocą oleju, żywicy i żółtka jaj. Największą wadą farb wykonywanych z użyciem jaj było ich szybkie wysychanie.

Ciekawostka 2: Jajka Fabergé – jubilerskie mistrzostwo

 

Drogie, piękne, wykonane ze złota, srebra, masy perłowej, zdobione kamieniami szlachetnymi i kryjące we wnętrzu niespodziankę. Carskie jajka Fabergé to arcydzieła sztuki jubilerskiej, które budzą pożądanie kolekcjonerów z całego świata. Jajka, zamawiane raz w roku na Wielkanoc przez cesarza, wykonywano w pracowni jubilera Romanowów – Petera Carla Fabergé. Pierwsze kosztowne jajko powstało na zlecenie Aleksandra III, który chciał obdarować niezwykłym upominkiem swoją żonę. Jego syn, Mikołaj II, kontynuował rodzinną tradycję.

Chociaż już w XIX wieku jajka carskie były niezwykle drogie, aktualnie ich ceny sięgają kilkudziesięciu milionów dolarów. Stworzone w 1897 roku „Jajko koronacyjne” to najwspanialszy i najdroższy egzemplarz. Dekoracja jubilerskiego arcydzieła nawiązuje do cesarskiej koronacji Mikołaja II. W 2014 roku wyceniono je na około 24 miliony dolarów, zaś dziś warte jest – jak twierdzą eksperci – nawet dwa razy tyle. Do dziś zachowało się ponad 40 egzemplarzy jaj, a część zaginęła (być może wcale niebezpowrotnie). Szczęśliwą posiadaczką aż trzech dzieł jubilerskiej sztuki jest brytyjska królowa Elżbieta II.

 

Ciekawostka 3: Dlaczego jajko może być wygodne?

 

Kształt jajka zainspirował jednego z duńskich architektów, który 60 lat temu zaprojektował Egg Chair. Designerski fotel, cieszący się niezmiennie olbrzymim powodzeniem, swoim kształtem przypomina skorupkę jaja. Jak się zatem okazuje, jajko może być… wygodne. Arne Jacobsen projekt krzesła w kształcie jaja stworzył podczas projektowania lobby oraz recepcji hotelu w Kopenhadze, a oryginalny mebel stał się elementem wnętrza.

 

Ciekawostka 4: Zdobienie jaj to sztuka!

 

Najstarsze pisanki na świecie mają ok. 5000 lat i pochodzą z Asyrii.W Polsce pojawiły się pod koniec X wieku. Trudno nie zgodzić się z tym, że zdobienie jaj to sztuka! W zależności od technik zdobienia, świąteczne jaja mają różne nazwy: drapanki, kraszanki, oklejanki, pisanki, ażurki, nalepianki, skrobanki czy rysowanki. Dawniej zdobieniem wielkanocnych jaj zajmowały się wyłącznie kobiety, zaś mężczyźni w tym czasie nie mogli przebywać w miejscu, gdzie wykonywano tę misterną pracę. Jednym ze znanych dzieł sztuki rosyjskiej są drewniane jajka pokryte czarną laką i ozdabiane malarstwem temperowym. W Kołomyi istnieje muzeum poświęcone wyłącznie pisankom, zaś w 2004 roku w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu otwarto ekspozycję składającą się z ponad 1000 pisanek.

 

Ciekawostka 5: Salvador Dali pokochał jajko

 

Salvador Dali pokochał jajko, które stało się ulubionym motywem jego prac. Ten sam motyw w swoich obrazach wykorzystywali również: Hieronim Bosch, Leonardo da Vinci, Henri-Horace czy Pierodella Francesca. To jednak Dali twierdził, że „wykluł się z jajka”, a jajko i chleb uważał za początek życia. Na wieżach hiszpańskiego Muzeum Salvadora Dalego w Figueres również znajduje się kilka ogromnych jaj. Otwarte w 1974 roku muzeum projektu samego artysty wzniesiono na ruinach dawnego teatru.

  

 

 

Więcej ciekawostek na temat jajka w różnych dziedzinach życia znajduje się w infografice HRS.
Źródło: http://www.hrs.com/pl/blog/po-godzinach/jajko-nie-tylko-na-wielkanocnym-stole.html
Redakcja

Redakcja

be-art.pl Portal z Kulturą.
Informacje z kraju i ze świata - Wywiady - Felietony - Zapowiedzi wydarzeń artystycznych - Relacje z wernisaży - Projekty artystyczne -Patronaty medialne - Reklama - Prezentacja i sprzedaż sztuki.
Redakcja

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account