Od marca na ekranach kin oglądać można film o niezwykłej kobiecie Marii Curie-Skłodowskiej. To jednak nie jedyny polski film historyczno-kostiumowy, biograficzny, opowiadający o życiu wybitnego Polaka/Polki. W tym roku, rozpoczną się zdjęcia do filmowej opowieści o innym wielkim Polaku – Ignacym Łukasiewiczu. Film powstanie na podstawie scenariusza Marka Kraszewskiego, producenta i reżysera. Jest to pierwszy na świecie kostiumowy film o wynalazcy lampy naftowej i pionierze przemysłu naftowego. Zdjęcia będą kręcone między innymi w Krakowie, Lwowie, Gorlicach, Bóbrce, Chorkówce, Jaśle, Krośnie i Zręcinie.

Marek Kraszewski poświęcił wiele lat, by w polskich i zagranicznych archiwach odnaleźć ciekawostki, które po pierwsze: odsłonią zupełnie nieznane oblicze Ignacego Łukasiewicza, po drugie: oddadzą atmosferę XIX wieku, naturę oraz niezłomność ludzi, biorących udział w wyścigu po „czarne złoto”. To opowieść o aptekarzu, który stał się przedsiębiorcą. W rolach głównych reżyser planuje obsadzić  Tomasza Kota, który zagra tytułową postać Ignacego Łukasiewicza, natomiast Borys Szyc wcieli się w postać Jana Zeha. Jak wiadomo obaj panowie prowadzili wspólnie żmudne badania, nad wynalazkiem który zmienił oblicze świata.  W tym roku ekipa filmowa pojawi m.in. w Jaśle, Krośnie, Bóbrce, Chorkówce czy Zręcinie.

Marek Kraszewski ma na swoim koncie kilkaset filmów dokumentalnych i instruktażowych oraz kilkadziesiąt filmów fabularnych. W swojej karierze współpracował między innymi ze Stanisławem Bareją, Tadeuszem Konwickim, Witoldem Leszczyńskim czy Andrzejem Wajdą. Czy 105 minut wystarczy, by odsłonić zupełnie nowe oblicze Ignacego Łukasiewicza? Przekonamy się o tym na początku  2019 roku, gdy film pojawi się na wielkim ekranie.