W minionym roku, zarówno w Polsce jak i na świecie, odeszło od nas wielu wspaniałych osobowości kultury i sztuki. Jednym z nich był Umberto Eco.

Na dziedzińcu zamku Sforzów w Mediolanie odbyła się ceremonia żałobna, filozofa, pisarza, semiologa. Media podały, że od dwóch lat pisarz zmagał się z rakiem trzustki. Jego stan pogorszył się przed 10 dniami. Oprócz rodziny i przyjaciół na uroczystości pogrzebowe przybyły setki mieszkańców Mediolanu. Jeden z najwybitniejszych humanistów drugiej połowy XX wieku został pochowany na Cmentarzu Monumentalnym w Mediolanie. 

Umberto Eco zmarł 19 lutego 2016 roku, przeżywszy 84 lata.

W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele władz miast, z którymi Eco był związany na różnych etapach życia. Żegnał go także rektor uniwersytetu w Bolonii, na którym semiotyk, filozof i pisarz wykładał przez 41 lat. Koło trumny położono jego uniwersytecką togę.

Był jednym z wybitniejszych powojennych postaci europejskiej kultury, erudytą, filozofem, teoretykiem komunikacji i kultury.
Urodził się w 1932 r. w Aleksandrii, w górskim Piemoncie na północy Włoch. W latach 50. kończył studia specjalizując się w filozofii i literaturze średniowiecza. Pracę magisterską poświęcił myśli św. Tomasza z Akwinu. Równolegle pogłębiał swoją wiedzę na temat językoznawstwa i semiologii – nauki humanistycznej zajmującej się relacjami języka, komunikacji i kultury. W połowie lat 50. rozpoczął także pracę w telewizji. Zajmował się redagowaniem programów o kulturze współczesnej, a także współpracował z redakcjami programów katolickich i dziecięcych.

Światową sławę przyniósł mu jeden z największych bestsellerów w historii literatury – thriller filozoficzny „Imię róży” (1980). Napisana trochę z przekory fabuła, łącząca erudycję ezoteryczną z intrygą kryminalną, okazała się perfekcyjną konstrukcją dramatyczną. Przebojem stała się także wersja filmowa z 1986 roku, z Seanem Connerym w roli głównej.

Ostatni zbiór publicystyki, który Eco, zdążył przygotować do druku, ukaże się już w sobotę.

Eco był laureatem licznych nagród naukowych oraz literackich, choć nie zdobył tej najważniejszej – literackiego Nobla. Był także uhonorowany tytułami doktora honoris causa na Uniwersytecie Łódzkim oraz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Odwiedzał Polskę trzykrotnie – w 1966 r. ,  w 1996 r. oraz w 2005 r. Cenił sobie polską kulturę. Za młodu czytał „Quo Vadis” Sienkiewicza, słuchał Chopina i cenił poezję Wisławy Szymborskiej, którą poznał także osobiście.

Umberto Eco, pozostawił żonę oraz dwójkę dorosłych dzieci.

Redakcja be-art.pl Portal z Kulturą
zdjęcia: PAP/EPA/MATTEO BAZZI

 

Redakcja

Redakcja

be-art.pl Portal z Kulturą.
Informacje z kraju i ze świata - Wywiady - Felietony - Zapowiedzi wydarzeń artystycznych - Relacje z wernisaży - Projekty artystyczne -Patronaty medialne - Reklama - Prezentacja i sprzedaż sztuki.
Redakcja

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account