Polski rynek inwestowania w sztukę rozwija się dynamicznie na przestrzeni ostatnich lat. Wpływają na to aspekty ekonomiczne, rozwój klasy średniej i wzrastająca zamożność społeczeństwa. Względy estetyczne powinny pozostać głównym powodem, dla którego kupujemy dzieła sztuki, ale aspekt inwestycyjny jest obecnie coraz częstszą motywacją zakupów czynionych na rynku sztuki. Rośnie zainteresowanie artystami młodego i średniego pokolenia, których prace są licytowane na aukcjach w przystępnych cenach oraz dostępne w dobrych galeriach. Dziś nie trzeba mieć na koncie bajońskiej sumy, by zacząć inwestować w obiekty autorstwa cenionych malarzy, grafików czy rzeźbiarzy.

 

Rok 2017 przyniósł dwa rekordy na rynku dzieł sztuki. 450,3 milionów dolarów – taką sumę zapłacił rosyjski miliarder za obraz Leonarda da Vinci podczas aukcji w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s. Licytacja telefoniczna trwała 19 minut, a obraz “Zbawiciel Świata” zyskał miano najdroższego w historii. Z kolei polski rekord należy do pracy “Macierzyństwa” Stanisława Wyspiańskiego, która na licytacji osiągnęła wartość 4,366 mln zł. Rynek sztuki potrafi zaskakiwać i zdecydowanie warto przyjrzeć mu się bliżej, by poznać reguły, jakie nim rządzą.

 

SZTUKA NIE TYLKO DLA MILIONERÓW

Co w sytuacji, gdy nasze możliwości finansowe są znacznie skromniejsze, a rynek dzieł sztuki to temat mało nam znany? Taki stan rzeczy wcale nie wyklucza efektywnego lokowania kapitału w prace artystyczne.

 – Jeżeli ograniczeniem są finanse, warto śledzić aukcje młodej sztuki, gdzie ceny dobrych prac zaczynają się od 2 000 – 3 000 zł. Mniejsze sumy konsekwentnie odkładane przez pewien okres pozwolą na zakup dzieł współczesnych artystów młodego i średniego pokolenia. Przygoda z inwestowaniem w obiekty artystyczne nawet przy skromniejszym zasobie portfela może zaowocować stworzeniem interesującej i wartościowej kolekcji starannie dobranych dzieł. Warto do tego dążyć, nie tylko ze względu na walory estetyczne, które są niezaprzeczalne, ale również dlatego, że wartość materialna zbioru prac jest zawsze większa niż suma wartości pojedynczych obrazów czy rzeźb uwzględnionych w kolekcji – doradza Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii i domu aukcyjnego XANADU.

 

 

ŻELAZNE ZASADY POCZĄTKUJĄCEGO INWESTORA

Na początku przygody z inwestowaniem na rynku sztuki niezbędna jest pomoc ekspertów. Zresztą także później jest ona bardzo przydatna. Marszandzi i historycy sztuki, bazując na swojej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu, wskażą początkującemu miłośnikowi malarstwa, który obraz ma szansę stać się inwestycją, dopasowaną do jego gustu i możliwości finansowych. Tak, preferencje estetyczne są również ważne, ponieważ wybrane obiekty będą przez większość czasu zdobić prywatne bądź biznesowe wnętrza kolekcjonera. Powinny więc cieszyć oko i być spójne z osobowością nabywcy. Nie zapominajmy,  że sztuka to nie tylko potencjalne źródło inwestycji, ale przede wszystkim nośnik emocji i estetycznej przyjemności.

Kolejną regułą, której należy bezwzględnie przestrzegać jest kupowanie dzieł ze sprawdzonych źródeł. Niesprawdzone oferty w internecie, targi staroci czy jarmarki są pełne pułapek i podróbek, które trudno rozpoznać bez poważnej wiedzy eksperckiej.

– Zanim zainwestujemy swoje oszczędności w dany obiekt, koniecznie sprawdźmy jego autentyczność. Bezpieczeństwo zakupów i wiarygodność dzieła gwarantują tylko renomowane galerie i domy aukcyjne – komentuje Agnieszka Gniotek, marszand sztuki. Dodaje: Każda praca powinna być opatrzona profesjonalną ekspertyzą, potwierdzającą pochodzenie obiektu. W przypadku prac z obszaru młodej sztuki czy generalnie prac artystów żyjących, wystarczy certyfikat wystawiany przez galerię czy dom aukcyjny. Taki dokument ułatwi w przyszłości sprzedaż. Zanim to jednak nastąpi, należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na wzrost wartości zakupionego dzieła. W zależności od tego, z jakiego rodzaju dziełem sztuki mamy do czynienia, jego wzrastanie na wartości jest różnie rozłożone w czasie. Możemy mieć jednak pewność, że obiekty artystyczne wyselekcjonowane przez galerie i domy aukcyjne są materialnymi aktywami, które z biegiem czasu będą zyskiwać na znaczeniu w świecie sztuki.

 

 

 

DLACZEGO INWESTOWANIE W SZTUKĘ WZBOGACA

Inwestycja w obiekty artystyczne, poza walorem finansowym, wiąże się jeszcze z aspektem edukacyjnym i emocjonalnym. Bardzo często pasja początkujących miłośników sztuki przeradza się w styl życia, który determinuje ich postrzeganie świata, rozwija ich wrażliwość artystyczną i tworzy nacechowaną emocjonalnie więź z każdą pracą. Taką drogę przechodzi większość kolekcjonerów, którym później trudno rozstać się ze swoimi zdobyczami. Ich dom lub mieszkanie, poza znakomitą sztuką, wypełnia fachowa literatura, opracowania i zbiór przepięknie wydanych albumów, których estetyczna strona i merytoryczna zawartość są dziełem sztuki samym w sobie. Kolekcjonerzy inaczej planują swoje podróże, a w czasie wolnym odwiedzają galerie i muzea. Pasję do sztuki często przekazują dzieciom, dzielą się nią ze znajomymi czy współpracownikami. Potrafią z kolekcjonerstwa uczynić też element wizerunku swojej firmy.

 

Galeria i Dom Aukcyjny Xanadu to przestrzeń nie tylko dla znawców i miłośników sztuki, lecz także dla tych którzy chcieliby oswoić i zrozumieć twórczość współczesnych artystów. Xanadu jest miejscem wymiany myśli, dialogu ze sztuką, gdzie w sposób zaskakujący można odkryć obszary własnej wrażliwości. Aktywność galerii koncentruje się głównie wokół aukcji i wystaw czasowych. Xanadu oferuje także możliwość wypożyczenia dzieł sztuki do przestrzeni biznesowych oraz na potrzeby osób prywatnych. Inicjatorką powstania galerii i właścicielką Xanadu jest Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Xanadu mieści się przy ulicy Hożej 51 w Warszawie.

 

Źródło:  Dorota Steliga, 
tel. 512 949 039, 
e-mail: dorota.steliga@dspectrum.pl
Redakcja

Redakcja

be-art.pl Portal z Kulturą.
Informacje z kraju i ze świata - Wywiady - Felietony - Zapowiedzi wydarzeń artystycznych - Relacje z wernisaży - Projekty artystyczne -Patronaty medialne - Reklama - Prezentacja i sprzedaż sztuki.
Redakcja

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account