Do Katowic przyjechał kolejny artysta, który stworzy instalację w ramach tegorocznej edycji Katowice Street Art AiR. To pochodzący z Węgier Márton Barabás, który realizuje prace przy użyciu starych książek i instrumentów muzycznych nadając im drugie życie.

Projekt realizowany przez węgierskiego artystę powstanie dzięki pomocy mieszkańców Katowic, którzy przekazali stare i popsute instrumenty – między innymi aż trzy pianina. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji i wspomogli zbiórkę – mówi kuratorka Katowice Street Art AiR Matylda Sałajewska.

Efekty pracy Mártona Barabása będzie można podziwiać w siedzibie Miasta Ogrodów oraz na ulicach Katowic. Na ścianie jednej z kamienic pojawi się między innymi pianino. Jest pewien rodzaj więzi pomiędzy budynkiem, a instrumentem, którego użyłem. Oba mają po tyle samo lat. Symbolicznie przenoszą nas do czasów, których już nie ma – mówi o swojej pracy Márton Barabás. Otwarcie instalacji zaplanowano w połowie czerwca.

Węgierski artysta pracuje w Katowicach na zaproszenie instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów. Projekt, który realizuje w mieście jest efektem współpracy w ramach Katowice Street Art AiR oraz Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

 

 

Márton Barabás – informacje o artyście.

Urodzony w Budapeszcie w 1952 r. Absolwent malarstwa na Budapest College of Fine Arts (aktualnie Hungarian University Of Fine Arts, Budapeszt). W 1980 roku jeden z jego obrazów prezentowany był w pawilonie węgierskim podczas 39. Biennale w Wenecji. Około 1978 roku rozpoczął pracę ze zniszczonymi pianinami, które nie mogły być już używane jako instrument. W trakcie ostatnich 15-18 lat swoją twórczość skierował ku książkom, jako materiale twórczym. Według niego jest pewne podobieństwo w sposobie traktowania rzeźb „pianin” i książek. Oba poddawane są procesowi recyclingu. Swoje prace prezentował między innymi na wystawach w Londynie, Brukseli, New Delhi, Kairze, Berlinie, Atenach, Wiedniu i Rzymie. Stworzone przez niego obiekty stanowią część kolekcji Muzeum w Szczecinie. Instalacje wykreowane z książek prezentowane były także w Marsylii, Mainz i w Parmie. Jest wiceprezesem Hungarian Book Artist’s Assotiation. Przez ostatnich 7 lat był docentem na Institute of Arts and Design of Budapest College of Communication and Business. Na stałe mieszka w Budapeszcie.

 

Matylda Słajewska
kuratorka Katowice Street Art AiR 2018
t: 663 350 777
m: streetart@miasto-ogrodow.eu
Redakcja

Redakcja

be-art.pl Portal z Kulturą.
Informacje z kraju i ze świata - Wywiady - Felietony - Zapowiedzi wydarzeń artystycznych - Relacje z wernisaży - Projekty artystyczne -Patronaty medialne - Reklama - Prezentacja i sprzedaż sztuki.
Redakcja

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account