Według raportu HRM Institute “Siła Doceniania 2021”  „organizacje posiadające system doceniania notują o 27% wyższe przychody, o 50% wyższą realizację wyników sprzedażowych, o 50% lepiej lojalizują klientów, a do tego ich pracownicy są o 38% bardziej produktywni.”

 

 

Jak się okazuje, docenianie pracowników to jeden z ważniejszych elementów umiejętności zarządzania zespołem. Uznanie i docenienie wpływa na motywację pracowników, ich produktywność i w konsekwencji na wyniki firmy.

Wciąż jednak niewiele, tj. jedynie 39% firm w Polsce posiada system doceniania pracowników.*

Nie zdziwi zatem fakt, że po roku pracy o 13% spada nasze poczucie docenienia, a co za tym idzie efektywność i  zaangażowanie.*

Poczucie niedocenienia wśród pracowników nasila się podczas pracy zdalnej, gdzie kontakt z managerami i innymi współpracownikami został ograniczony jedynie do wymieniania się listą zadań na kolejny tydzień. Dlatego problem ten okazuje się być szczególnie ważny w dobie home office.

By zadbać o docenienie pracowników, ważny jest stały kontakt. Nawet drobne, a regularne gesty, pokazują, że pracodawca pamięta o pracownikach, nawet tych oddalonych, pracujących zdalnie.

Dlatego też firmy zaczynają traktować docenianie pracowników jako istotną część swojej kultury organizacyjnej i wdrażają odpowiednie benefity pozapłacowe, jak np. Upominki wysyłane prosto do domów pracowników, na Home Office, które wspomagają i uzupełniają różne akcje integracyjne.

– W 2021 roku zaobserwowaliśmy znaczny wzrost zainteresowania i zapytań ze strony firm o dostawę zdrowych paczek dla pracowników zdalnych, na tzw. „Home Office” –  mówi Magdalena Szołucha z Fitomento Sp. z o.o. Proponowane przez nas boxy Fitomento cieszą się szczególnym zainteresowaniem ze względu na ich różnorodność – w przypadku systematycznych akcji za każdym razem można sprezentować inny zestaw, co zapewnia dodatkowy element niespodzianki, urozmaicenia. Wiele produktów, jakie proponujemy w naszych paczkach, to nowości nieznane jeszcze wielu osobom, co dodatkowo stanowi ciekawą atrakcję dla zespołu”.

35% przebadanych pracowników wskazuje brak docenienia jako kluczowy powód obniżenia indywidualnej produktywności.*

Jak zatem docenić pracowników?

Jednym ze sposobów na zwalczanie problemu niedocenienia, jest wspólne celebrowanie w firmie różnych okazji w ciągu roku.

Zamiast jednorazowych, spontanicznych akcji w firmie, które w niedługim czasie zostaną zapomniane przez pracowników, najlepiej jest stworzyć plan inicjatyw na cały rok i wpisać je w część kultury organizacyjnej. Dobrze jest zadbać o regularność akcji i skupić się na ich różnorodności.

Dzień Docenienia Pracownika obchodzony co roku w pierwszy piątek marca, Światowy Dzień Zdrowia, Dzień Szczęścia, Pierwszy dzień lata, czy bardziej oryginalne daty, jak np. Dzień Czekolady, Światowy Dzień Uśmiechu.

Okazji, które można wykorzystać do zorganizowania akcji prozdrowotnych w firmie oraz do wspólnego świętowania, integracji zespołu, docenienia i zmotywowania pracowników jest znacznie więcej. 

Kompleksowy zbiór okazji na każdy miesiąc w roku, zawierający pomysły na wspólne świętowanie w firmie, zarówno przy  pracy w biurze jak i pracy zdalnej przedstawia Fitomento >>>  Zobacz zbiór pomysłów

Źródła:

*Raport HRM Institute “Siła Doceniania 2021”

https://www.fitomento.com/wiedza/wellbeing-w-pracy/item/701-prezenty-i-upominki-dla-pracownikow-jak-docenic-i-zintegrowac-pracownikow

 

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account