To był maj, pachniała Saska Kępa… tak, tak to był maj ale pachniało bazylią, czosnkiem i pomidorami.

Podróżując  z rodziną po wybrzeżu Salento, potocznie mówiąc obcasie Italii, znaleźliśmy się przez przypadek w niesamowitym mieście w regionie Basilicaty – w Materze.

Zakochałam się od pierwszego zobaczenia.

Matera to historyczne miasto, w starej części zwanej Sassi możemy zobaczyć osadę w skale. Jak to często bywa we Włoszech stare miasteczka wybudowane są na wzniesieniu, tu jest całkowicie odwrotnie.

Materę, w 1993 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO a w roku 2019 będzie Europejską Stolicą Kultury. Dodatkową ciekawostką jest to iż w Materze znajduje się ośrodek Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI).

Spacerując po uliczkach skąpanych w słońcu, słuchając muzyki unoszącej się w oddali napotkałam  na tajemnicze miejsce. Osłupiałam z zachwytu, wooow! Było to pradawne mieszkanie wykute w skale. Mieszkanie to  zostało przekształcone w domowe muzeum prowadzone przez  dwóch niesamowicie szarmanckich panów, Antonio i Eustachio. Nie było oznakowane i nie znajdowało się w ścisłym centrum zatem trafiali tam nieliczni, chyba tylko tacy ciekawscy jak ja.  Oczywiście nie omieszkałam z nimi porozmawiać. Zaprosili nas do siebie i ugościli jak gwiazdę z Hollywood. Miałam to szczęście gdyż moja córka zrobiła sobie krótką drzemkę. To była piękna chwila, piliśmy limoncello, włoski likier robiony z cytryn. Rozmawialiśmy o wszystkim i niczym. Między nami była bardzo pozytywna energia a czas płynął inaczej niż zawsze. Podarowałam im promyk radości a w zamian usłyszałam piękne życiowe mądrości i historie. Mam to szczęście iż zawsze, no prawie zawsze mam przy boku mym fotografa. Dzięki niemu zobaczycie to tajemnicze mieszkanko i chwilę w nim zatrzymaną. Pozwólcie swojej wyobraźni odpłynąć na chwilę do Matery.

Wracając jeszcze do wybrzeża Salento to koniecznie powinniście tam zawitać jeśli tylko będziecie mieć taką możliwość.

 

tekst: Adrianna Łysakowska
zdjęcia: Radosław Kwast www.niebieskacytryna.pl
Adrianna Łysakowska

Adrianna Łysakowska

Adrianna, Karolina Łysakowska urodzona 08.07.1981 roku w Kamieniu Pomorskim. Ukończyła Wyższą Szkołę Zarządzania, Pomorską Szkołę Psychologii w Szczecinie, Instytut Michała Anioła w Florencji. Czytaj wiecej..
Adrianna Łysakowska

Latest posts by Adrianna Łysakowska (see all)

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account