Robert Beauvais pisał: „O kobiety! Wyście naszym szczęściem i nieszczęściem. Świat o was mówi z pogardą, a jednak ciągle hołdy składa.” Czy Polacy potrafią doceniać siłę i piękno natury kobiecej? Czy dzień 8. marca, to dobry pretekst do owych hołdów, czy lubimy go obchodzić? Czy współcześni Polacy lubią i chcą obchodzić Święto Kobiet? Czy panowie pragną celebrować ten wyjątkowy dzień w roku, a panie pragną być szczególnie zauważane właśnie wtedy? Dzień Kobiet od swoich początków ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Czy zatem to, wciąż kontrowersyjne święto powinien obchodzić każdy? Portal matrymonialny MyDWOJE.pl w badaniu zapytał ponad 1000 ankietowanych singli o to, czy i jak świętują Dzień Kobiet 8. marca? Zobacz, co na temat sposobów obchodów tego szczególnego dnia mówią sami zainteresowani.

 

 

Socjalistyczny Dzień Kobiet Pracy?

Dla części Polaków 8. marca nie ma zbyt dobrych konotacji i przywołuje na myśl socjalistyczne, siermiężne obchody Dnia Kobiet w zakładach pracy i szkołach, kiedy była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, a paniom, oprócz sławetnych goździków, wręczano rajstopy, ręczniki, ścierki, mydła czy kawę. Z tego powodu wiele osób utożsamia święto z trudnymi dla naszych rodaków czasami. A, że święto to najgłośniej w Polsce obchodzono właśnie w czasach PRL i – jak inne w tym okresie – służyło propagandzie i temu, by obywatele nie zapomnieli o „przywiązaniu do Państwa Ludowego”, nie ma ono zbyt chlubnej historii.

Współczesne spojrzenie Polaków: jesteśmy nadal za!

Czy współczesnym Polakom Dzień Kobiet kojarzy się wyłącznie negatywnie? A może raczej zaadaptowaliśmy go do obecnej sytuacji i – bez względu na jego historię – traktujemy go, jak okazję do tego, by sprawić przyjemność kobietom, przypomnieć sobie i docenić właśnie te cechy ich natury, które odróżniają je od mężczyzn i o tej kobiecości stanowią? Dokładnie za tą drugą opcją opowiada się większość zapytanych. Aż 75% kobiet z wdzięcznością i chętnie przyjmuje tego dnia kwiaty i upominki, a święto to uważa za szczególnie piękne. Również ponad połowa pytanych mężczyzn z radością składa życzenia i wręcza upominki wszystkim paniom, uważając, że to bardzo miłe święto. W związku z tym okazuje się, że większość pań może spodziewać się drobnych gestów sympatii i szacunku od większości napotkanych panów.

Część respondentów docenia Święto Kobiet i z chęcią będzie go obchodzić, ale wolałoby nie robić tego na tak masową skalę. 13% pań deklaruje, że lubi Dzień Kobiet, ale uważa, że powinno się świętować tylko z partnerem. Również 29% panów stwierdza, że z chęcią złoży życzenia, ale tylko swojej partnerce i paniom w najbliższej rodzinie.

Tylko 10% mężczyzn nie tylko nie lubi tego święta

Istnieje jednak spora grupa Polek i Polaków, którzy nie życzą sobie wcale obchodzenia Dnia Kobiet. 7% Polaków nie lubi tego święta, ale zmusi się, by wyjątkowo – choć nie do końca szczerze – złożyć życzenia koleżankom, gdyż obchodzi je w pracy z konieczności. Panowie zapewne zrobią to, by nie wyróżnić się negatywnie na tle większości lub nie zrobić złego wrażanie na kobietach, których opinię cenią. Natomiast 10% mężczyzn nie tylko nie lubi tego święta, ale nie obchodzi go wcale – niezależnie od okoliczności. Najmniejsza część pań – co dwudziesta z nich – również nie lubi Święta Kobiet, obchodzi je jedynie w pracy i to z konieczności, natomiast 7% nie lubi tego święta i nie obchodzi go wcale pod żadnym pozorem oraz nie życzy sobie okazywania szczególnych względów z tego powodu. Zapewne ich sporą reprezentację stanowią feministki, które tego dnia wolą organizować manify połączone z happeningiem, degradujące święto i opowiadające się za zrównaniem w traktowaniu kobiet i mężczyzn – również w tej kwestii.

Kobiety chcą być uwielbiane, mężczyźni chcą uwielbiać

Z badań przeprowadzonych przez MyDwoje.pl wynika, że oczekiwania, co do tego święta, niezależnie od płci, są prawie identyczne. Kobiety niezmiennie chcą być obdarowywane, uwodzone i uwielbiane. Chcą czuć się uwodząco kobiece i – chociaż na co dzień równie doskonale, jak mężczyźni, radzą sobie z większością zadań – nie chcą zapominać o swej przynależności do płci pięknej i są z niej dumne. Również panowie – jako odwieczni zdobywcy i adoratorzy – chcą doceniać i uwielbiać kobiety właśnie za to, że są kobietami. Przecież mężczyźni poszukują i kochają w kobietach to, co odróżnia je od panów. Świetnie więc odnajdują się w tym dniu i z radością przyjmują całusy w podziękowaniu za wszystkie tulipany, róże czy…. goździki.

Jeśli jeszcze nie masz z kim świętować Dnia Kobiet, zapraszamy do Serwisu MyDWOJE.pl.

Niech ten dzień będzie dla Ciebie wyjątkowy!

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account