„Największych rozczarowań doznajemy nie z winy innych ludzi, ale w wyniku zderzenia rzeczywistości z naszymi wyobrażeniami”. – Helen Gremillon.

 

A miało być inaczej! Ileż razy w życiu wypowiadamy te słowa! Pierwsze rozczarowania sięgają przecież lat dziecięcych, kiedy nasi rodzice, tak bardzo wówczas przez nas idealizowani, zachowywali się niezgodnie z naszymi oczekiwaniami, sprawiali przykrość, gdy dostrzegaliśmy, że oni także mają wady, popełniają błędy itp. Podobnie czuliśmy zapewne w relacjach z przyjaciółmi, znajomymi, kiedy to nasze nadzieje i oczekiwania konfrontowaliśmy z rzeczywistością.

Oczywiście im bardziej wchodzimy w świat relacji społecznych, to tym więcej pojawia się rozczarowujących nas wydarzeń, które wywołują trudne emocje i frustracje. Zawodzą ci, których kochamy, lubimy, podziwiamy, którzy są dla nas autorytetem, z którymi współpracujemy. A to oznacza, że rozczarowania wpisana są w nasze życie i dotyczą wszystkich aspektów życia.

I choć wydawałoby się, że doświadczanie podobnych sytuacji we wcześniejszych latach uodporniło nas i następnym razem będzie inaczej, niestety każde kolejne rozczarowanie smakuje podobnie.

Każdorazowo są to zawiedzione nadzieje, przykre emocje i konieczność poradzenia sobie z trudną dla nas sytuacją. Och, jak bardzo tego nie lubimy! Trudno się dziwić, że te doświadczenia opisujemy słowami pełnymi złości, smutku czy żalu, takimi jak: „czuje się zraniona”, „wbiła mi nóż w plecy”, „zawiodłam się na niej”, „już nigdy nikomu nie zaufam”, „nigdy jej tego nie wybaczę”, „miało być tak cudownie”, „mieliśmy takie plany i wszystko na marne”, „to wszystko bez sensu”, itp. Trudno nie okazać zrozumienia tym, którzy przeżywając rozczarowanie moją ochotę wszystko rzucić, wycofać się czy też zrezygnować z tego, co dla nich ważne, a nawet odejść i zostawić tych, którzy rozczarowali, zawiedli.

Niewątpliwie rozczarowania wprowadzają pewien chaos w nasze życie, bo wiążą się z zawiedzionymi nadziejami i oczekiwaniami, często wygórowanymi i nieadekwatnymi do sytuacji, relacji. I choć niejednokrotnie pobożnym życzeniem jest wyeliminowanie rozczarowań z naszego życia, to po pierwsze, jest to niemożliwie, a po drugie, one są dla nas pewną lekcją i ważnym doświadczeniem.

Dlatego też warto bardziej świadomie stawiać czoło rozczarowaniom, aby te przykre doświadczenia nie miały negatywnego wpływu na naszą codzienność. Należy pamiętać o kwestii podstawowej, czyli o prawie do odczuwania i wyrażania emocji. Pamiętajmy, że zblokowane emocje mogą powodować nie tylko dyskomfort psychiczny, ale także dolegliwości psychosomatyczne. Druga ważna kwestia, to świadomość, iż na to, co się już wydarzyło, nie mamy wpływu. Nie da się cofnąć czasu, to oczywiste, choć wielokrotnie to życzenie mielibyśmy ochotę urealnić. Mamy natomiast wpływ na to, jak zachowamy się tu i teraz, czyli jak poradzimy sobie w danych okolicznościach.

Może warto przekierować swoją uwagę na inne aspekty życia, te, które dają nam radość i są źródłem satysfakcji. Może warto także odpuścić tym, którzy nas rozczarowali, zawiedli,  aby wyjść z roli ofiary.

Niestety trwanie w takiej roli nie jest dobre dla naszego zdrowia psychicznego i bardzo często łączy się z apatią i biernością. Odpuszczenie czy przebaczenie wcale nie oznacza zapomnienia krzywd, ale z pewnością uwalnia nas od trudnych emocji i pozwala pójść do przodu. Przebaczając innym, uczymy się także przebaczać sobie! A zatem zyskujemy podwójnie! W końcu siebie też czasem rozczarowujemy. Potraktujmy zatem rozczarowanie jako ważną życiową lekcję, którą należy odrobić w sposób świadomy i konstruktywny. Wszak, jak mawiał francuski olimpijczyk, tenisista, Andre Prevost: „Bądźmy optymistami. Rozczarowania łagodnieją w miarę, jak się pojawiają”.

Monika Mularska-Kucharek

https://www.facebook.com/monikamularskakucharek/

 

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account