Asertywność to coś co mało kto z nas potrafi stosować. Ileż razy słyszy się na spotkaniach – masz, wypij – nie dziękuję – ale dlaczego, chory jesteś? No weź jednego! Albo przy innych propozycjach czy to poczęstunku czy jakichkolwiek innych sytuacjach. No weź wypij, no weź zjedz jeszcze, no nakładaj na talerz, no jeszcze potańczymy …. W naszym społeczeństwie przyjęło się w dziwny sposób oczekiwanie tłumaczenia się z podjętych przez siebie decyzji. Pytanie tylko po co?

 

 

Skoro mówię komuś „Nie, dziękuję” to znaczy, ze podjęłam decyzję i nie chcę skorzystać. Nie widzę powodów do tłumaczenia się z podejmowanych decyzji nawet jeśli jest to tylko chwila na analizę sytuacji. Mam też swoje zasady, które powodują, że odruchowo z wielu „okazji” nie skorzystam. Dlaczego? Dlatego, że takie jest moje przemyślane zdanie.

Asertywność jest sztuką. Wiele razy widziałam zdziwienie jak nie tłumaczyłam się z niczego, dwa czasem trzy raz mówiłam „Nie, dziękuję” z konsekwencją w głosie i tonie mówienia. Nie ma tu potrzeby podnoszenia głosu – wystarczy stanowczość. Wiele osób w moim gronie mówi – zazdroszczę Ci tej asertywności. A ja zawsze odpowiadam – ucz się jej i stosuj. Każdy z nas ma prawo do podejmowania własnych decyzji ze skutkiem ich podjęcia na swoich barkach. Nie muszę nikomu tłumaczyć dlaczego nie chcę „więcej jeść” niż zjadłam, „więcej pić” niż wypiłam. Dlaczego gdzieś nie chcę iść czy jechać czy też dlaczego na przykład z jakiejś „okazji” nie skorzystam.

W naszym kraju oczekuję się tłumaczenia – „nie dziękuję, nie piję” – „a dlaczego, a chora jesteś” – to mnie rozbawia do łez. To samo, jeśli „podchmielone” towarzystwo ma jakieś nie do końca przemyślane pomysły a ja po prostu nie chcę w tym uczestniczyć. Wiele osób oczekuje tłumaczeń, na siłę przekonując do swoich wyborów a nie akceptując decyzji innych. Nie musisz w tym tkwić. Można się nauczyć w spokojny i stanowczy sposób sposób odmawiać.

Asertywność może być również stosowana w drugą stronę – jeśli chcesz powiedzieć TAK. Możesz przecież odpowiedzieć w prosty sposób – „dobrze, zgadzam się”, „tak” i na tym zakończyć bez dodawania miliona powodów „dlaczego”. Wyrobienie w sobie takiego nawyku braku tłumaczenia się w sytuacji kiedy podjęliśmy już decyzję oszczędza nam czasu i energii. To, że społeczność polska oczekuje od Ciebie tłumaczenia się z twoich decyzji to nie znaczy, że to tłumaczenie musisz dawać. Twoją osobistą sprawą jest dlaczego podejmujesz decyzje takie a nie inne. Jeśli uznasz za stosowne to się tym podzielisz.

Kolejnym nawykiem jaki w sobie wyrobić obok asertywności można to sztuka konsekwencji w tym co się mówi i robi. Jeśli za Twoim „nie, dziękuję” będzie szło to, że w rzeczywistości „nie” będzie tym „nie” to zrobiłaś/eś milowy krok do przodu. Inaczej nikt nie będzie Cię traktował poważnie i za każdym razem usłyszysz „a Ty tak zawsze a potem robisz inaczej”. To idzie z sobą w parze.

Zacznij od małych kroków a zobaczysz jakie będą efekty. Do dziś dnia nie raz śmieję się z min zdziwionych oczekujących na moje tłumaczenie kiedy to ja już poszłam dalej albo zajęłam się tym co robiłam zanim zadano mi pytanie na które odpowiedziałam krótkim tak/nie.

Zatem od dziś jeśli usłyszysz:

– chodź, napij się z nami ….

– dołącz do nas, będzie fajnie ….

– chodź, wyciągnę Cię z domu, pojedziemy …..

– może postawić Ci drinka…

– chodź zaszalejemy, zobacz wszyscy się świetnie bawią….

– itp.

Możesz śmiało odpowiedzieć „nie, dziękuję”. I tylko tyle.

 

Powodzenia!

Magdalena Nowak

Absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku kierunek MBA. Rozpoczęte studia podyplomowe na PWSP „Negocjacje i mediacje”. Ławnik w Sądzie Rejonowym w Białymstoku w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Od 2019r Prezes Wealth Management Services Sp. z o.o.. Head of Operations w LegalHut Sp. z o.o., Doradca Sukcesyjny w Partnerskie Kluby Biznesu. Członkini Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu, MSA Business Club WSFiZ oraz IPH Białystok.

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account