Dla wielu rodziców decyzja o ponownym otwarciu przedszkoli była jedną z najbardziej wyczekiwanych informacji w ostatnim czasie. Nie ma w tym nic dziwnego, łączenie opieki nad dziećmi z pracą w trybie home office jest nie lada wyzwaniem. Zanim jednak nasze pociechy wrócą do przedszkoli, warto wypracować listę zasad oraz nawyków, które zapewnią wszystkim bezpieczeństwo.

 

 

Duża odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, którzy w okresie pandemii powinni zwracać szczególną uwagę na stan zdrowia dziecka. Nawet drobne objawy mogą być zapowiedzią nadchodzącej infekcji. W takich sytuacjach warto zastanowić się czy istnieje możliwość pozostawienia pociechy w domu. Szybka reakcja pozwoli nie tylko w odpowiednim momencie wdrożyć leczenie,
a w razie konieczności przyśpieszy rozpoczęcie izolacji, co z kolei zmniejszy prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa.

Nie zawsze jednak jest możliwe wykrycie choroby na czas, dlatego odpowiedzialność spoczywa także na pracownikach przedszkoli. Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego* precyzyjnie określają w jaki sposób zadbać o bezpieczny powrót przedszkolaków. Przede wszystkim grupa od 3 do 5 dzieci może przebywać w pomieszczeniach o powierzchni wynoszącej co najmniej 15 m2, wietrzonych co godzinę. Z każdym kolejnym dzieckiem przestrzeń powinna wzrastać o dodatkowe 2 m2. Konkretnej grupie przedszkolaków należy przydzielić jedną salę oraz stałego wychowawcę. Z pomieszczeń usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować. Równie istotne jest zwrócenie uwagi rodzicom, by dzieci nie przynosiły własnych maskotek oraz przedmiotów do placówki.

Jak dbać o higienę w przedszkolu? W przestrzeni ogólnodostępnej należy umieścić płyn do dezynfekcji rąk, z którego skorzystają rodzice. Maluchy z kolei mają obowiązek po wejściu do placówki, przed posiłkami oraz po powrocie ze świeżego powietrza umyć ręce wodą i mydłem. Działania te pozwolą wypracować u dzieci dobre nawyki, które zaprocentują w przyszłości. Pracownicy placówki powinni zadbać o czystość stosując dwuetapowy proces dezynfekcji. Jest to postępowanie pozwalające usunąć niebezpieczne drobnoustroje oraz wirusy. Aby działania były efektywne należy w pierwszej kolejności starannie wyczyścić zabawki, by usunąć brud, tłuszcz, a także bakterie. Podczas mycia zwracajmy uwagę na trudno dostępne miejsca. Tu pomocne okazują się butelki z atomizerem, pozwalające dotrzeć nawet do najmniejszych zakamarków. Dopiero drugi krok to dezynfekcja odpowiednimi środkami czystości, która nie może być przeprowadzona bez pierwotnego dokładnego umycia zabawek. Warto również pamiętać, że każdorazowa dezynfekcja wymaga przemycia na sam koniec powierzchni wodą.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia doboru preparatów do skutecznego czyszczenia zabawek przeznaczonych dla dzieci. Cenną informacją jest określenie przez producenta spektrum działania, jakie wirusy oraz bakterie pozwala zwalczyć dany środek. Na rynku znajdują się produkty zawierające w składzie alkohole, chlor lub związki amonowe. Eksperci PIGC rekomendują ostatni z wymienionych składników, wyróżniający się zasadowym pH o współczynniku 8, który nie podrażnia skóry oraz błon śluzowych, a także jest bezwonny. Zdecydowanie należy unikać detergentów posiadających w składzie aldehydy, a także stosować się do instrukcji załączonej przez producenta oraz dozować zgodnie z zaleceniami. Nadmierne użycie preparatu może zaszkodzić, z kolei niewystarczająca ilość nie zadziała. Niezwykle ważne jest, aby nie używać detergentów, gdy dzieci znajdują się w pobliżu. Zalecane jest również korzystanie z gotowych środków zamiast koncentratów.

Bezpieczny powrót do przedszkoli dla wielu osób jest nie lada wyzwaniem. Pracownicy placówek stanęli przed dylematem jak działać, by sprostać wymaganiom oraz zapewnić higienę na najwyższym poziomie. Dzięki Polskiej Izbie Gospodarczej Czystości i szkoleniach prowadzonych przez jej ekspertów personel przedszkolny ma możliwość podnoszenia swoich kompetencji w dziedzinie dbałości o przestrzeń przeznaczoną dla dzieci.

Źródło: Wytyczne przeciwpandemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada 2020 r.

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account