Regularne korzystanie z sauny niesie ze sobą szereg korzyści dla zdrowia i urody. Skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, dzięki intensywnemu poceniu. Wzmacnia odporność poprzez hartowanie i pobudzanie organizmu do produkcji białych krwinek. Podczas wizyty w saunie przyspiesza tętno i metabolizm, co przekłada się na szybsze spalanie kalorii i poprawę wydolności układu krążenia. Ponadto sauna relaksuje i poprawia wygląd skóry.

 

 

Terminem sauna określamy nie tylko samo pomieszczenie, ale również sam zabieg cieplny, w którym ciało poddaje się działaniu ciepła o temperaturze wyższej od temperatury ciała, w powietrzu wysyconym parą wodną. Obecnie wyróżniamy kilka różnych rodzajów saun. Każda z nich różni się temperaturą i wilgotnością panującą w pomieszczeniu, a tym samym również maksymalnym czasem bezpiecznego przebywania w saunie.

Sauna sucha najczęściej zbudowana jest z drewna, ogrzewana piecem z gorącymi kamieniami, polewanymi wodą. Sauna sucha charakteryzuje się najwyższą temperaturą (od 60 do nawet 120°C) oraz niską wilgotnością (ok. 5-15%). Seans w saunie suchej nie powinien trwać dłużej niż 12 minut.

saunie mokrej temperatura waha się od 50 do 65°C, a wilgotność powietrza wynosi ok. 20-40%. Parę wytwarza się przez okresowe polewanie rozgrzanych kamieni wodą. Seans w saunie mokrej może trwać do 15 minut.

łaźni parowej panuje stosunkowo niska temperatura (ok. 40°C) oraz wysoka wilgotność sięgająca 100%. Piec zastąpiono tu generatorem pary, a samo pomieszczenie ze względu na wysoką wilgotność buduje się zwykle z płytek ceramicznych, tworzyw sztucznych lub hartowanego szkła. Seans w łaźni parowej może trwać do 15 minut.

Sauna infrared to rodzaj sauny, w której zamiast tradycyjnego pieca wykorzystuje się promieniowanie podczerwone. Temperatura w saunie na podczerwień wynosi ok. 50-60°C, wilgotność powietrza zaś nie przekracza 25%. Seans w saunie infrared może trwać nawet do 30 minut.

Historia sauny jest niemal tak stara jak dzieje ludzkości. Największą popularnością saunowanie cieszy się w Finlandii, ale i w Polsce systematycznie przybywa zwolenników regularnego korzystania z sauny. Co daje sauna i jak prawidłowo korzystać z sauny by móc cieszyć się jej wszystkimi zaletami?

– Zabieg najlepiej zaplanować tak, by był on ostatnim punktem aktywności danego dnia. Nie powinno się chodzić do sauny głodnym, ani tuż po obfitym posiłku. Przed zabiegiem nie wolno spożywać alkoholu i stosować forsownych ćwiczeń. Podczas pobytu w saunie należy zachowywać się cicho i kulturalnie, pamiętając, że jest to miejsce wyciszenia i relaksu. – mówi Aleksandra Bromblik z serwisu PrezentMarzeń.

Saunowanie to cały rytuał i swoista filozofia kąpieli. Jak prawidłowo korzystać z sauny by nie zrobić sobie krzywdy i móc cieszyć się wszystkimi zaletami saunowania?

Przed wejściem do sauny należy dokładnie umyć i osuszyć całe ciało oraz zmyć makijaż. Skóra musi być czysta, by mogła swobodnie wydzielać pot i oczyszczać się z toksyn. Włosy powinny być zabezpieczone olejkiem, upięte i owinięte ręcznikiem lub specjalnym czepkiem. W ten sposób zabezpieczamy je przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury i nadmiernym odparowywaniem wody. Należy zdjąć okulary, szkła kontaktowe, zegarek, biżuterię (kolczyki, łańcuszki, pierścionki). Wszystkie te przedmioty nagrzewając się w saunie, więc mogłoby doprowadzić do powstania oparzeń. Z sauny najlepiej korzystać nago lub w ręczniku (z wyjątkiem łaźni parowej, w której ręcznik po chwili zrobi się mokry i ciężki). Wszelkie elementy garderoby blokują wymianę ciepła, a nasiąknięte potem mogłyby podrażniać skórę, przyczyniając się do powstawania odparzeń. Obuwie należy zostawić przed wejściem do sauny.

– Sam seans w saunie powinno się zacząć od najniższych ławek, stopniowo przenosząc się wyżej (im wyżej, tym wyższa temperatura). Jeżeli w saunie leżało się na ręczniku, przed wyjściem powinno odczekać się 1-2 minuty w pozycji siedzącej. W ten sposób uniknie się nagłego odpływu krwi, zapobiegając zawrotom głowy i ewentualnym omdleniom. Po wyjściu z sauny należy schłodzić ciało pod prysznicem. Najlepiej robić to stopniowo, zaczynając od ciepłej wody, a kończąc na lodowatej i  odpocząć jeszcze ok. 10-20 minut. Dopiero gdy tętno i temperatura ciała wróci do normy, będzie można się ubrać. – wyjaśnia Aleksandra Bromblik z serwisu PrezentMarzeń.

Mimo licznych zalet, nie każdy może bezpiecznie korzystać z zabiegów saunowania. Wśród podstawowych przeciwwskazań do korzystania z sauny najczęściej wymienia się: zawał mięśnia sercowego (do 6 m-cy), wszystkie choroby zapalne, także reumatyczne w stanie ostrym, nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze, choroby nowotworowe, padaczka, klaustrofobia, ciąża (szczególnie we wczesnym stadium).

Relaks w saunie to doskonały sposób na odpoczynek po ciężkim dniu. Niweluje negatywne skutki stresu, odpręża, łagodzi bóle różnego pochodzenia, pobudza krążenie oraz poprawia wygląd i kondycję skóry.  Warto brać przykład z Finów i regularnie odwiedzać saunę, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account