Rynek pracy od dawna nie zmieniał się tak dynamicznie jak w ostatnich latach. Biznesy przenoszą się do sieci, system pracy wygląda inaczej. Joanna Mosur postanowiła wykorzystać swoje doświadczenie w IT i obserwując trendy, zrezygnowała z pracy w banku, by stworzyć innowacyjną platformę dla przedsiębiorców MasterMatch.online. W jakim kierunku będzie rozwijać się rynek i czy jest w nim miejsce dla kobiet w technologii?

 

 

Jak wykorzystać trendy, aby odnieść sukces?

– Widzimy, że kobiet w biznesie jest coraz więcej, jednak branża IT pozostaje w znacznym stopniu zmaskulinizowana. Ja podczas swojej kariery w banku byłam odpowiedzialna za cześć procesu rozliczania transakcji funduszy inwestycyjnych na rynkach kapitałowych. Zaobserwowałam wówczas, jak bardzo biznes ten oparty jest na sprawnie funkcjonującym systemie IT. Wyciągnęłam z tego wnioski. Jeżeli widzę, że banki, czyli tzw. „Smart Momey” idą w kierunku rozwoju cyfrowego, to na pewno inne firmy za chwilę pójdą w ich ślady. Postanowiłam wtedy przeszkolić się z podstawowego języka czytania baz danych oraz języka programowania C++, aby stać się równorzędnym partnerem dla osób pracujących z technologią. Dzięki temu zyskałam czasową przewagę czas konkurencyjną w biznesie. Widzimy, że sektor IT rozwija się w błyskawicznym tempie od kilkunastu lat, a to daje też pole do największego rozwoju zawodowego dla osób związanych z tą branżą. Dokładając do tego przyzwyczajenia jakie powstały w nas w ostatnich latach – a szczególnie po pandemii – czyli praca zdalna i stałe dążenie do wygody przy maksymalizacji naszego zysku, postanowiłam połączyć te trendy. Dlatego łącząc możliwości technologiczne oraz ludzką potrzebę do kontaktów stworzyliśmy platformę networkingową dla przedsiębiorców w skali, działającą inaczej niż wszystkie, które do tej pory były dostępne na rynku – mówi Joanna Mosur.

Pozycja kobiet na rynku pracy i w świecie IT

– W zeszłym roku powstał bardzo ciekawy raport o kondycji zawodowej Polek w dobie przyspieszonej cyfryzacji i trwającej pandemii. Aż 41 % kobiet czuło się przeciążonych nową sytuacją, 35 % dostało obniżoną pensję czasowo lub na stałe. 10 % straciło pracę, a blisko tyle samo zmieniło zatrudnienie. Co do obniżek pensji, w tym roku ten trend się na szczęście zmienił, jednak zmiana wymuszona została przez inflację, stąd podwyżki inflacyjne, realnie zaś nie zarabiamy więcej. Według badań także ponad połowa badanych uważa, że postępujące zmiany technologiczne sprawiają, że kompetencje cyfrowe stają się coraz bardziej istotne w ich pracy (56%). I tutaj znalazłam kolejne potwierdzenie moich przewidywań jeszcze z czasu pracy w banku. Problemem jest na pewno zdobywanie tych kompetencji. Kobiety często łączą pracę zawodową z macierzyństwem i obowiązkami domowymi. Zwyczajnie brakuje nam czasu! Jednak zauważam też, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, że wzrasta liczba kobiet na politechnikach oraz w zawodzie programistki. To jednak kropla w morzu potrzeb, gdyż Polacy są technosceptykami, czyli ciężko im dostrzec, że rozwój technologiczny i cyfryzacja mogą wyprzeć ich dotychczasowe zawody za 5 lat. Dlatego zachęcam do kształcenia się w tym kierunku, ponieważ pracodawcy poszukują wysoko wykwalifikowanych pracowników w tym obszarze i trend ten będzie się tylko nasilał – dodaje Joanna Mosur.

Sięgajmy po nowe rozwiązania

– Korzystajmy z technologii przy szukaniu pracy, ale i przy rozwoju biznesu. Kobiety są przedsiębiorcze, są liderkami, wciąż jest jednak nas za mało w stosunku do mężczyzn. Najbliższe lata będą decydujące, a my musimy przestać bać się zmian oraz zacząć szukać nowych metod prowadzania biznesu, dzięki którym wyprzedzimy konkurencję. Jeśli mamy obowiązki domowe, zarządzamy firmą i zespołem to nie chcemy tracić swojej energii na social media, które odbierają nam czas dnia, w którym możemy doświadczać „prawdziwego życia.” Jeżeli chcemy budować markę wiarygodnego partnera biznesowego wśród osób przedsiębiorczych, a do tego autentycznie porozmawiać z drugą osobą o naszych zawodowych problemach, to dobrym rozwiązaniem jest MasterMatch.online. W kilka minut aplikacja znajdzie nam eksperta, a my dzięki jakościowej rozmowie z nim możemy wznieść biznes na kolejny poziom. Inwestujmy swój czas mądrze i docierajmy do interesujących nas kontaktów szybko, łatwo i skutecznie, bez konieczności codziennego pokazywania się wszystkim na Instagramie czy TikToku. Przedsiębiorcy muszą zrozumieć, że nie ma znaczenia branża, którą obecnie reprezentują — nowe kompetencje, w tym otwartość na zmiany i świadomość, że transformacji cyfrowej nie można zahamować ani cofnąć, pozwolą im szybciej niż konkurencji osiągnąć niezależność ekonomiczną teraz i w przyszłości – podsumowuje Joanna Mosur.

***

Joanna Mosur, CEO, z powodzeniem przeszła wszystkie poziomy kariery w międzynarodowych organizacjach w USA, Kanadzie i Polsce. Przez ponad 7 lat praktycznego doświadczenia zarządzała portfelem ponad 40 złożonych projektów IT i ponad 10 inicjatyw strategii biznesowych oraz koordynowała różnorodne zespoły IT (programistów, analityków, testerów, udziałowców projektów). Jest szkoleniowcem i mentorem. Prowadzi własny ecommerce CorkVillage.com, a przedsiębiorczością zaraził ją ojciec, który prowadzi własny biznes. Joanna swoją międzynarodową wiedzę biznesową zdobywała na studiach: Finansowych w Polsce, Inżynierii finansowej w Szwecji, Agile Development na University of Virginia w USA, International Investment Funds Services w Irlandii oraz MBA na uczelni Asbiro w Polsce. Jej kompetencje potwierdzają Certyfikat Analityka Biznesowego(CCBA®) oraz zdany Chartered Financial Analyst poziom I. Uwielbia myślenie strategiczne oraz praktykuje analitykę danych (QlikView, BPMN, UML, SQL, C++).

Marek Bryła, CTO, wszechstronny programista i architekt oprogramowania z ponad 14-letnim doświadczeniem. W swojej karierze pracował w dynamicznych startupach, gdzie miał okazję zajmować się tworzeniem od podstaw oraz kompleksowym rozwojem produktów software’owych B2C o wysokiej przepustowości. Ponadto obsługiwał międzynarodowe korporacje przy budowie i utrzymaniu systemów technologicznych w takich domenach jak CRM, sektor publiczny, farmacja oraz finanse i bankowość. Jest autorem i wykonawcą kilku aplikacji mobilnych popularnych w sklepie Google Play. Szczególnie interesuje go przetwarzanie języka naturalnego (NLP) oraz jego zastosowania w biznesie za pośrednictwem platformy MasterMatch.Online.

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account