Z okazji obchodzonego 8 września Dnia Marzyciela Fundacja Świętego Mikołaja przeprowadziła sondę „Dziecięce marzenia a rzeczywistość”. Marzenia dzieci skupiają się zazwyczaj wokół tematyki podróży, przygód, własnego zwierzątka czy upragnionego gadżetu. Fundacja postanowiła sprawdzić, jakie marzenia mogą mieć dzieci z niezamożnych rodzin. Jak pokazują wyniki sondy, wśród najczęściej wymienianych znalazły się głównie te związane z rozwojem i lepszą edukacją.

 

 

Co drugie dziecko z niezamożnej rodziny może marzyć przede wszystkim o przedmiotach pozwalających rozwijać zainteresowania, takich jak instrument muzyczny czy sprzęt sportowy. Niewiele dzieci może marzyć o ubraniach (5,7%) i co ciekawe – jeszcze mniej o zabawkach (1,3%). W przypadku rzeczy niematerialnych najważniejsze okazało się polepszenie sytuacji finansowej rodziny (35,9%), możliwości rozwijania swoich zainteresowań i pasji (32,9%) oraz szansa na lepszą edukację (na przykład udział w kursie języka obcego) – tę odpowiedź wskazało 17,2% badanych.

Z odpowiedzi wynika, że najczęstszym powodem, dla którego dzieci nie są w stanie spełnić swoich marzeń, może być trudna sytuacja rodzinna (48,6%), brak środków finansowych (29,2%) czy brak determinacji (19,6%). Choć może się wydawać, że dzieci z niezamożnych rodzin są bardziej zmotywowane aby spełniać swoje marzenia (jak sądzi aż 77,1 % respondentów), nie zawsze tak jest. Czasami brak wsparcia ze strony najbliższych czy nauczycieli i brak wiary we własne możliwości podcina dzieciom skrzydła już na starcie.

– W każdym zakątku Polski, w każdej społeczności i w każdej szkole, są aktywni i zdolni uczniowie, którym sytuacja finansowa ich rodziny uniemożliwia rozwijanie talentów. Są to dzieci z ogromnym potencjałem, które w przyszłości mogą stać się sportowcami, muzykami czy naukowcami. Stworzyliśmy program Stypendia św. Mikołaja, aby żadne dziecko w Polsce nie musiało ze względu na  brak pieniędzy rezygnować z rozwijania swoich pasji i  zainteresowań. – mówi Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja.

– Dzięki stypendium mogłam pozwolić sobie na zakup dodatkowych podręczników niezbędnych do przygotowania się do rozszerzonej matury. Marzę o tym, żeby dostać się na medycynę. – Marysia, 17-letnia stypendystka Fundacji Świętego Mikołaja ze szkoły średniej.

Wśród najskuteczniejszych form wsparcia dzieci z niezamożnych rodzin najczęściej wskazywano opłacanie zajęć dodatkowych (40,7%), ufundowanie stypendium (39,5%) oraz regularną pomoc finansową (15,8%). Aż 97,5% ankietowanych uważa, że stypendia mogą pomóc dzieciom z niezamożnych rodzin realizować marzenia związane z edukacją, rozwojem zainteresowań i talentów, a 98,1% osób zdecydowało, że warto wspierać organizacje pozarządowe, które pomagają dzieciom z niezamożnych rodzin spełniać marzenia związane z edukacją.

Źródło: Sondę w formie ankiety online przeprowadziła Fundacja Świętego Mikołaja na przełomie sierpnia i września 2020 na próbie 478 respondentów.

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account