Jak będzie wyglądała otaczająca nas rzeczywistość za dziesięć lub piętnaście lat? Czemu warto teraz poświęcić uwagę, by zaowocowało w przyszłości?

 

 

„Kierunek młodzież” to hasło od lat przyświecające działaniu Fundacji Santander Bank Polska im. Ignacego Jana Paderewskiego. Nie bez przyczyny – to w końcu w młodych tkwi potencjał na miarę wyzwań XXI wieku. Od ich rozwoju, aktywności i zaangażowania będzie zależała przyszłość nie tylko ich własna, ale całego społeczeństwa.

Młodzi zdolni, czyli „Program stypendialny”

Nieprzeciętnie uzdolniona młodzież to rzeczywistość: kilkunastoletni naukowcy, wynalazcy, poligloci, muzycy, których można było poznać podczas ubiegłorocznej Gali Stypendialnej zwieńczającej II edycję „Programu Stypendialnego”. Wyróżnionych zostało 21 osób, aplikacje złożyło niemal czterysta. Wśród nich dzieci absolutnie niezwykłe. Jak Kamil, którego historia zapoczątkowała program. Chłopiec od czwartego roku życia tworzy własne wynalazki. Samodzielnie opracowuje projekty i realizuje je, budując na przykład roboty czy sterowniki. Jego największym sukcesem jest stworzenie silnika elektrycznego BLDC, którego części składowe Kamil skonstruował i wydrukował w drukarce 3D. Brzmi niewiarygodnie? To nie wszystko – Kamil od 2016 roku jest studentem Politechniki Lubelskiej na kierunku Mechatronika!

Stypendia w ramach „Programu Stypendialnego” Fundacji Santander Bank Polska im. Ignacego Jana Paderewskiego to nagroda za wysiłek włożony przez młodych zdolnych w naukę, a także motywacja do dalszej pracy. To również wsparcie ich rozwoju i pomoc w drodze do kształcenia się na najwyższym światowym poziomie i w najlepszych ośrodkach akademickich – podkreśla Marzena Atkielska, prezes zarządu Fundacji Santander Bank Polska.

Uśmiech na twarzach, czyli „Klub Płomyka”

Nie wszystkie dzieci mają zapewnioną przestrzeń sprzyjającą rozwojowi, a nawet dobrostanowi, dlatego również nad tą kwestią pochyliła się w ubiegłym roku Fundacja. „Klub Płomyka” to inicjatywa mająca na celu stworzenie miejsc, w których najmłodsi, ale również ich opiekunowie, będą mogli poczuć się jak w domu. Z pomocą Fundacji Santander Bank Polska w 2019 roku udało się odnowić i specjalnie zaaranżować wiele placówek opiekuńczych i szpitali – miejsc, w których przebywają dzieci, a które często z braku środków są dla małych podopiecznych smutne. Nowo zaaranżowane i przystosowane do potrzeb maluchów i ich opiekunów przestrzenie, kolorowe i radosne, to ważny krok w rekonwalescencji. Drobne, bardzo istotne elementy codziennego funkcjonowania, w szczególności w takich miejscach, to gwarancja poczucia bezpieczeństwa i zaopiekowania.

Pierwszy „Klub Płomyka” powstał w maju 2019 roku. To wtedy w Gdańsku w szpitalu św. Wojciecha na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oddano pierwszą odnowioną przestrzeń, gdzie wygospodarowano miejsce wypoczynku, zabawy, wyposażono je w nowe meble, zabawki. Wszystko po to, by wywołać uśmiech na twarzach najmłodszych – mówi szefowa fundacji.

Zielona energia, czyli „Tu mieszkam, tu zmieniam EKO”

Sztandarowy projekt Fundacji Santander Bank Polska – konkurs grantowy „Tu mieszkam, tu zmieniam” – w tegorocznej odsłonie przyjmuje nową formę – eko. Podnoszenie poziomu życia w lokalnych społecznościach i możliwość wdrażania w życie ich własnych pomysłów na przestrzeń i integrację jej użytkowników to założenie towarzyszące idei konkursu. Inicjatywa angażuje całe grupy i łączy pokolenia na rzecz ich wspólnego dobra. Dotychczasowe koncepcje i projekty realizowane były w zakresie m.in. wyposażania placów zabaw, boisk, domów kultury, bibliotek. Teraz w ramach konkursu będą powstawać projekty pełne energii natury, np. „zielone” przystanki autobusowe, roślinne murale, parki kieszonkowe lub ogrody deszczowe i wiele innych ekologicznych pomysłów, które mają sprawić, że przestrzeń będzie bardziej zielona.

Wobec postępujących zmian klimatycznych idea jest trafiona w punkt, a propozycje zgłaszane przez uczestników konkursu mogą inspirować do kolejnych zmian na rzecz środowiska naturalnego. Zrównoważona synergia technologii i natury to połączenie przyszłości. Doskonale wie o tym młode pokolenie – zaznacza Marzena Atkielska.

To najmłodsze pokolenia są przyszłością. Dzieci i młodzież mają w sobie potencjał, który może przynieść wiele dobrego, nie tylko lokalnej społeczności, ale w dłuższej perspektywie całej planecie. Dlatego warto wspierać ich rozwój, stwarzać im możliwości. To dobra inwestycja w przyszłość.

https://fundacja.santander.pl

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account