Korzyści z dawania i otrzymywania prezentów jest bardzo wiele, niekoniecznie tylko tych materialnych. Poprzez podarunki sprawiamy przyjemność bliskiej osobie, ale także sobie lepsze samopoczucie, zwiększenie poczucia własnej wartości oraz poprawienie samooceny. Jakie emocje towarzyszą kupowaniu prezentów zbadał serwis Prezentmarzeń.

 

 

Jak wynika z sondy „Emocje Polaków podczas Świąt” zrealizowanej na próbie 1007 respondentów, emocje jakie głównie towarzyszą dawaniu prezentów to stres, czy prezent się spodoba (33%) i podniecenie (37%). Część Polaków czuje też zakłopotanie, ponieważ nigdy nie udaje im się kupić tego właściwego prezentu (17%). Są też osoby, które po prostu nic nie czują ponieważ podarowują zawsze tradycyjną książkę lub zestaw kosmetyków (8%). Są nawet i tacy, dla których podarowanie prezentów nie jest ważne i czują obojętność, uważają że podarowanie prezentów to przecież jedynie symbol (5%).

Co trzeci Polak zdecydowanie woli kupowanie prezentów niż ich podarowywanie, ponieważ dzięki temu może uszczęśliwić drugą osobę (37%). Kupowanie prezentów to też sposób na wyrażenie wdzięczności (21%). Są jednak i tacy, którzy znacznie bardziej wolą otrzymywać prezenty ponieważ kupowanie powoduje, że są zdenerwowani (29%).

Często podczas zakupów występuje zmęczenie ciągłym bieganie po sklepach, jak deklaruje aż 43% respondentów oraz dezorientacja ponieważ nigdy nie wiadomo co się komu się spodoba (28%). Dla 20% ankietowanych to jednak szczęśliwe chwile ponieważ kochają robić zakupy.

Polacy coraz częściej wolą otrzymywać prezenty, które wywołują w nich przeżycia. Lubią niespodzianki i zaskoczenie, więc chętnie doświadczą nowych przeżyć (45%).

– Zmieniające się zwyczaje świąteczne i współczesny styl życia Polaków przekłada się na formę prezentów, które ofiarowujemy i chcemy otrzymywać. Coraz chętniej bliskim osobom chcemy podarować zamiast upominku materialnego atrakcję, która dostarczy im nie tylko wiele radości, ale również niezapomnianych emocji z realizacji. Dlatego Polacy coraz chętniej decydują się na prezenty w formie przeżyć, pozwalające niejednokrotnie spełniać marzenia i realizować pasje. W efekcie pod poduszką i choinką lądują na przykład voucher na jazdę off road, zajęcia taneczne, warsztaty kulinarne czy relaksujące masaże. Dzięki dużej różnorodności upominków w formie przeżyć, każdy może znaleźć emocje na miarę swoich potrzeb. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Najgorsze jest to, że kiedy nie wiemy co kupić często wstydzimy się ofiarowanego prezentu i to zdarza się często, jak deklaruje 38% ankietowanych. Niektórym zdarzyło się to raz czy dwa i nigdy więcej nie popełnią tej gafy – 20%.

Zdania odnośnie kwoty jakie przeznaczamy na prezenty są podzielone. 38% respondentów uważa, że 100 – 200 zł na osobę jest w porządku ponieważ z okazji Świąt można poszaleć i beztrosko wydać trochę więcej pieniędzy. Rozsądna kwota, która pokazuje że szanujemy bliskich to 100 zł (28%). Większość osób nie zgadza się również z opinią, że prezent musi być drogi. Nie każdego stać na kwotę powyżej 300 zł, wartościowy prezent nie zawsze musi być drogi (34%).

* Badanie “Emocje Polaków podczas Świąt”  zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1007 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2019 roku

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account