Wiecznie gdzieś się spieszysz i czujesz, że ciągle się spóźniasz? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka. Te nieznośne korki, z którymi musisz mierzyć się w drodze do i z pracy dwa razy w ciągu dnia. Kolejka w sklepie, w którym czynna jest tylko jedna kasa. Ciągłe pospieszanie przez innych. Ale… może warto pokusić się o refleksję, że również jesteś odpowiedzialny za bycie w ciągłym niedoczasie – bo na przykład wiecznie odkładasz wszystko na później, marnujesz czas na przyjemności zamiast obowiązków albo źle planujesz? Pomyśl o zakupie zegarka – przekonamy Cię, że  może być on świetnym sprzymierzeńcem w walce o zyskanie przysłowiowych kilku godzin więcej w ciągu dnia.

 

 

Zegarek to podstawowe narzędzie do odmierzania i kontrolowania czasu – choć jego funkcję przejęły m.in. komputery, telefony komórkowe czy smartfony, to nadal jeden z głównych sposobów na zarządzanie czasem. Potwierdzają to wyniki badania „Czas ma znaczenie. Opinie i zwyczaje Polaków związane z czasem”, przeprowadzonego dla marki Lorus. Z badań wynika, że najczęstszym pomocnikiem przy planowaniu dnia jest dla nas zegarek. Wskazało go 28 proc. osób. Kolejne opcje to kalendarz ścienny (20 proc.), aplikacja w smartfonie (19 proc.) czy kalendarz książkowy (14 proc.). Alarmująca jest jednak liczba osób , które przyznają, że w ogóle nie planują dnia  – to aż 36 proc.!

– Brak planowania lub złe planowanie sprzyja marnowaniu i traceniu czasu. Planując, zyskujemy kontrolę i jesteśmy świadomi, czemu poświęcamy zbyt dużo uwagi, a na czym powinniśmy skupiać jej więcej. Potwierdzają to inne wyniki badania – złe planowanie to, obok stania w korku i prokrastynacji, najczęstszy powód marnowania przez nasze społeczeństwo czasu – analizuje Bartosz Pietrzak, ekspert marki Lorus.

Zerkając na smartfona, rozpraszasz się i tracisz czas

Smartfon to niesamowicie przydatne narzędzie. Z jego pomocą nie tylko wyślesz wiadomość czy zadzwonisz, ale też sprawdzisz media społecznościowe, zajrzysz do serwisów informacyjnych, odbierzesz maile, nie wspominając już o dziesiątkach innych, przeróżnych zastosowań. Jednak im więcej funkcjonalności, tym łatwiej o… rozproszenie. Wyobraź sobie ile razy w ciągu dnia, przytrafia się tobie ta sytuacja: chcesz sprawdzić tylko godzinę, ale na telefonie zauważasz istotne twoim zdaniem powiadomienie i zaczyna się problem. Sprawdzasz je, ale skoro już odblokowałeś telefon… czemu by nie sprawdzić mediów społecznościowych. Potem sprawdzić informacje na kilku portalach internetowych, a w końcu… zrobić zakupy przez internet? Gratulacje – sprawdzenie, która jest godzina, zajęło ci tyle samo czasu, co zadanie, na którym powinieneś się teraz skupić.

Klasyczny zegarek zaś jest… tylko i aż zegarkiem. Wystarczy, że zerkniesz na tarczę, by dowiedzieć się, która jest godzina. Nie ma szans, by zajęło Ci to więcej niż kilka sekund!

Osoby z zegarkiem… częściej myślą o przyszłości

Badanie wykazało również interesującą zależność. Osoby posiadające zegarek zdecydowanie częściej planują w dłuższej perspektywie w każdej z dziedzin: finanse i majątek, podróże, dom i mieszkanie, rodzina, zdrowie, praca i kariera, rozwój osobisty czy edukacja.

Badanie jednoznacznie wskazuje, że posiadanie zegarka sprzyja długofalowemu myśleniu o przyszłości swojej czy swoich bliskich. Być może wynika to z faktu, że zerkając na zegarek, jesteśmy bardziej świadomi upływającego czasu, myślimy o swoim życiu analitycznie i w szerszym ujęciu, jesteśmy ponadto bardziej uważni i skoncentrowani, a to z kolei sprawia, że jesteśmy postrzegani jako osoby odpowiedzialne nie tylko w oczach swoich, ale również innych – dodaje Bartosz Pietrzak.

Zegarek, czyli… obietnica nowego startu

Na pewno to znasz. Kiedy myślisz o nowej aktywności fizycznej, kupujesz nowe buty, sprzęt, albo kupujesz karnet na siłownię. Gdy uświadamiasz sobie, że chciałbyś czytać więcej książek, kupujesz czytnik do e-booków. Zakupy często stanowią dla nas poważną przesłankę i swoistą obietnicę zmiany w stylu życia. Dlatego też kupno zegarka możesz potraktować jako sygnał do bardziej sumiennego podejścia do kontrolowania czasu i planowania dnia. Gdy przypiszesz mu tak duże znaczenie, jeszcze bardziej docenisz wartość czasu, który zyskujesz i kontrolujesz!

O marce Lorus:

LORUS to marka stworzona w roku 1982 przez japoński koncern SEIKO, któremu przyświeca idea tworzenia zegarków dla osób pozytywnie nastawionych do życia i potrafiących cieszyć się nim każdego dnia. Na polski rynek trafiła w roku 2007, od tej pory cieszy się dużym zainteresowaniem. Każda kolekcja LORUS łączy trzy cechy. Po pierwsze – szeroki wachlarz zegarków dla niej i dla niego zarówno w eleganckich, casualowych, jak i sportowych tonacjach, po drugie – atrakcyjna półka cenowa, a po trzecie –jakość potwierdzona przez SEIKO.

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account