Włosy latem są szczególnie narażone na działanie szkodliwych czynników. Promieniowanie UV, słona woda, chlor z basenu, morskie powietrze i wiatr mogą powodować, że włosy staną się szorstkie, łamliwe i nieprzyjemne w dotyku. Jak je prawidłowo chronić i pielęgnować latem, aby nie dopuścić do ich osłabienia podpowiada trycholog, zdradzając 3 podstawowe zasady.

 

 

Chroń skutecznie włosy

Częste zmiany temperatury i wilgotności powietrza, promieniowanie UV, słona morska woda odbijają się negatywnie na kondycji włosów, dlatego kluczowe znaczenie ma stosowanie odpowiedniej ochrony.

Ekspozycja słoneczna i związane z nią promieniowanie utrafioletowe rozszczelnia łuski włosa, przyczyniając się do rozkładu tworzących go białek. W efekcie promienie UV wnikają w warstwę korową włosa, wysuszając je i sprawiając, że stają się bardziej łamliwe, matowe i mniej sprężyste. Aby skutecznie chronić włosy latem, należy stosować preparaty z filtrem UV. Przy dużej ekspozycji na słońce, trzeba wybierać preparaty ochronne bez spłukiwania. Należy pamiętać, że skóra głowy także się opala, dlatego powinniśmy ją zabezpieczyć odpowiednim nakryciem, najlepiej wykonanym z bawełnianych materiałów, nie blokujących dostępu powietrza.

– Nasze włosy zawierają melaninę – naturalny pigment, który chroni przed promieniami UV, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że w zależności od ilości melaniny we włosach, są one chronione mniej lub bardziej. Włosy ciemniejsze mają go więcej, więc naturalnie są bardziej odporne na negatywne działanie promieni słonecznych niż włosy jasne lub rozjaśniane. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog.

Korzystając z kąpieli morskich lub basenowych należy stosować odpowiednią pielęgnację opartą na regularnym oczyszczaniu włosów po takich kąpielach i ich nawilżaniu. Przed kąpielą w morzu warto dodatkowo spłukać włosy słodką wodą i delikatnie związać je, aby szybko nie wyschły. Dzięki czemu, nie wchłoną już tak dużej ilości słonej wody. Po powrocie z plaży powinno się umyć głowę delikatnym szamponem.

Zadbaj o właściwe nawilżanie

Jednym z podstawowych sposobów dbania o włosy latem jest ich regularne nawilżanie. Powinniśmy stosować tę zasadę wybierając w okresie wakacyjnym szampony nawilżające, gdyż będą wspomagać utrzymanie wilgoci w pasmach włosów, dzięki czemu włosy będą bardziej odporne na uszkodzenia powodowane słońcem czy słoną wodą. Latem przede wszystkim ze względu na słońce i ciepłe powietrze nasze włosy stają się przesuszone, dlatego do pielęgnacji warto włączyć stosowanie odżywczych masek, bogatych w oleje i ceramidy, które dadzą włosom ochronę przed utratą wody.

Odpowiednio dobrany szampon i odżywka o działaniu regeneracyjnym wzmacnia włosy, a zastosowane na końcowym etapie pielęgnacji preparaty w postaci na przykład balsamu lub mleczka, zabezpieczą włos przed utratą wilgoci i domkną jego łuskę.

Odżywiaj i regeneruj włosy

Pielęgnacja letnia powinna uwzględniać regularne odżywianie włosów. Przynajmniej raz w tygodniu warto zapewnić włosom silne odżywienie stosując maseczkę lub olejek i zakładając na głowę foliowy czepek oraz ręcznik, aby aktywne składniki zawarte w wybranym preparacie mogły głębiej wniknąć we włosy.

– Skupiając się na wzmacnianiu włosów warto wybierać maski do włosów i skóry głowy zawierające antyoksydanty, które regenerują skórę głowy i łodygę włosa. Do składników wykazujących działanie antyoksydacyjne zaliczamy witaminy C+E, jak również polifenole czy fitoestrogeny. – podpowiada Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

W pielęgnacji skóry głowy i włosów latem warto sięgnąć po preparaty zawierające: kwas hialuronowy, kolagen, aloes, pantenol oraz mocznik, minerały morskie i witaminę E. Można również korzystać z domowych produktów takich jak oliwa z oliwek czy rozgniecione awokado.

Po słońcu i narażeniu na inne, szkodliwe czynniki jak słona czy chlorowana woda, powietrze morskie i wiatr, włosy potrzebują regeneracji, którą możemy im zapewnić odpowiednimi odżywkami i maskami. Skuteczna pielęgnacja włosów to także wzmacnianie ich od wewnątrz, dzięki stosowaniu właściwej diety, wspomagającej ich kondycję. Powinna ona zawierać zielone warzywa, jak brokuły, szpinak i sałatę, zawierające dużo żelaza oraz witaminy A i C, które są niezbędne do produkcji sebum.

Lato to trudny czas dla włosów, dlatego zapewnijmy im należytą ochronę, regularną pielęgnację i regenerację. Podczas wakacyjnych urlopów głównie skupiamy się na ochronie skóry, często zapominając o włosach. Staranna pielęgnacja włosów powinna być systematyczna, jeśli po powrocie z urlopu nie chcemy mieć „siana na głowie”. Nie jest ona wymagająca, a dobrze zaplanowana nie powinna sprawić kłopotów podczas wakacyjnych dni.

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account