Latem chętnie korzystamy z kąpieli w morzu, jeziorze czy w basenie. Staramy się dbać o ochronę skóry przed słońcem, ale często zapominamy o włosach. Nasze kosmyki bez odpowiedniej ochrony i pielęgnacji są również narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce oraz słona czy chlorowana woda. Jak je chronić przed skutkami wakacyjnych kąpieli? Czy woda oceaniczna tylko szkodzi naszym włosom? A może ma właściwości, które mogą pomóc w pielęgnacji skóry głowy? Wątpliwości wyjaśnia trycholog.

 

 

 

 

Włosy w wakacje wymagają szczególnej ochrony i pielęgnacji, dostosowanej także do miejsca wypoczynku, jakie wybieramy.

Słona woda a kondycja włosów

Woda morska pozbawia włosy naturalnej wilgoci nawet, jeśli ma niewielkie stężenie soli. Pod wpływem morskiej wody, włosy bardziej usztywniają się i zaczynają się lepiej kręcić, ale z czasem niestety stają się matowe i pozbawione naturalnego blasku.

Sól ma właściwości higroskopijne. Włosy po długich kąpielach w słonej wodzie mogą stawać się przesuszone i łamliwe. W efekcie czego włosy mogą się kruszyć. Włosy rozjaśniane lub farbowane są jeszcze bardziej narażone na negatywne skutki słonej wody, w związku z uszkodzeniami chemicznymi. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Włosy poddawane częstym kąpielom morskim stają się bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne, w tym także na promieniowanie UV. Istotna jest więc prawidłowa ich ochrona i pielęgnacja, aby z wakacji nie wrócić z „sianem na głowie”.

Chroniąc włosy przed słoną wodą, możemy skorzystać z różnych form preparatów. Warto stosować olejki na łodygi, aby zabezpieczyć je przed destrukcyjnym wpływem słonej wody. Aby chronić włosy przed przesuszeniem, można sięgnąć po szampony nawilżające i odżywki, zawierające na przykład: aloes, kolagen, naturalne olejki, kwas hialuronowy czy witaminę E. Włosy posiadające odpowiedni poziom wilgoci w pasmach, dobrze nawilżone, będą lepiej odporne na zniszczenia spowodowane przez słoną wodę. Wskazane jest także stosowanie produktów w postaci sprayu lub mgiełek z filtrem UV, co zapobiega niszczeniu się włosów. – radzi Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Nie skupiając się tylko na negatywnych stronach, warto wspomnieć o kilku korzyściach, jakie może dać woda oceaniczna naszym włosom. Kryształki soli znajdujące się w wodzie koją łuszczącą się skórę głowy szczególnie, gdy borykamy się z problemem łuszczycy lub egzemy. W wodzie oceanicznej obecne są witaminy i minerały, takie jak magnez, potas i selen. Wszystko to przyczynia się do zdrowia włosów, a słona woda wypłukuje również szkodliwe dla włosów elementy, takie jak rtęć. Sól ma właściwości przeciwgrzybicze i pomaga pozbyć się łupieżu wywołanego przez grzyby.

Słona woda jest doskonałym naturalnym peelingiem, stymuluje krążenie krwi w skórze głowy, dzięki temu do mieszków włosowych dostaje się więcej składników odżywczych, co skutkuje zdrowszymi włosami. We wszystkim jednak potrzebny jest umiar, więc po powrocie z plaży należy dokładnie umyć włosy, wypłukać z nich resztki soli i zastosować na przykład głęboko nawilżającą maseczkę. Długotrwałe kąpiele w zasolonej wodzie działają niekorzystnie na włosy.

Chlorowana woda w basenie – czy włosy potrzebują dodatkowej ochrony?

Wyjeżdżając na wakacje, korzystamy także z basenów, na których nasze włosy stykają się z chlorowaną wodą. Po dodaniu chloru do wody, chlor zamienia się w środek dezynfekujący – kwas podchlorawy. Dodanie chloru do wody jest środkiem antyseptycznym i pomaga utrzymać basen w czystości. Często oprócz chloru do wody dodaje się także miedź, która działa przeciw powstawaniu glonów w basenach.

Chlor pozbawia skórę głowy naturalnego ochronnego biofilmu. Może również sprawiać, że włosy staja się matowe i szorstkie. Chlor reaguje również z melaniną, więc włosy naturalne tracą blask i połysk, a farbowane szybciej mogą wyblaknąć lub stracić intensywność pigmentów. W wyniku zniszczenia włosy mogą się rozdwajać i łamać. Zdarza się także czasami, że pod wpływem częstych kąpieli w basenie z chlorowaną wodą, włosy nabierają zielonego koloru. Jest to wynik reakcji na miedź zawartą w wodzie. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog.

Niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja włosów po kontakcie z chlorowaną wodą. Zaraz po wyjściu z basenu należy dokładnie wypłukać włosy, aby pozbyć się chloru. Jeśli nie możemy skorzystać z prysznica, warto jak najszybciej spłukać włosy wodą z butelki. Warto także nałożyć olejki, które zabezpieczają łodygi przed ponownym wyplukaniem przez chlor. Chlor niestety wypłukuje naturalne olejki z włosów i skóry głowy, pozostawiając nieszczelne łuski, co osłabia włosy i może po ponownym kontakcie z chlorem powodować podrażnienia i reakcje alergiczne skóry. Jeśli korzystamy z basenu na słońcu, należy stosować także spray lub odżywki bez spłukiwania z filtrami UV. Należy zabezpieczać zarówno włókna włosów, jak również skórę głowy. Dobrze przed kąpielą jest także spleść włosy w luźny warkocz, jeśli są długie, aby się nie plątały.

Odpowiednia pielęgnacja włosów latem, połączona z ochroną przed promienia UV oraz słoną i chlorowaną wodą, pomoże zapobiegać łamliwości włosów, rozdwajaniu końcówek i utracie koloru. Kąpiele wodne i słoneczne są miłym elementem wakacyjnych wyjazdów, jednak na dłuższą metę nie sprzyjają kondycji naszych włosów.

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account