W samym centrum Krakowa, a jednak z dala od zgiełku ulic, w sąsiedztwie Plant, za wysokim murem, usytuowany jest zabytkowy Ogród Muzeum Archeologicznego. Ogród ten zaprojektowany w stylu renesansowym zajmuje powierzchnię ok. 0,5 ha.

 

 

Początki ogrodu sięgają XVII wieku. Zabudowa ogrodowa powstała przy nieistniejących już klasztorze Karmelitów Bosych i kościele św. Michała i św. Józefa. W 1797 r. decyzją ówczesnych władz austriackich klasztor został przekształcony na więzienie.

W latach 1958-1966 kompleks budynków poklasztornych i powięziennych został zaadaptowany na siedzibę Muzeum Archeologicznego. W 1961 r. na terenach dawnej zabudowy ogrodowej rozpoczęto prace zmierzające do rekonstrukcji ogrodu w jego pierwotnym wyglądzie. Projekt ogrodu w stylu renesansowym został przygotowany przez naukowców z Politechniki Krakowskiej, pod kierunkiem profesorów Gerarda Ciołka, a następnie Stefana Żychonia. Realizacja projektu została przeprowadzona przez krakowskie Pracownie Konserwacji Zabytków.

Ogród został oddany do użytku na przełomie 1967/68.

Obecnie w ogrodzie Muzeum Archeologicznego występuje zróżnicowana roślinność: tuje, hortensje, magnolie, róże, krzewy, byliny. Rośnie tu także drzewo o egzotycznym wyglądzie- katalpa, które charakteryzuje bujna korona, duże liście w kształcie serca oraz kwiaty o kolorze kremowym. Spacerując ogrodowymi alejkami możemy podziwiać przepiękny widok na Wawel.

Na terenie ogrodu odbywają się eventy firmowe, imprezy plenerowe (Piknik Archeologiczny, Piknik Wojskowy), koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej (Festiwal Piosenki Studenckiej, impreza Męskie Granie). Występował tu m. in. Lluís Llach, kataloński bard.

Przestrzenie ogrodu są również miejscem wystaw rzeźbiarzy. Pośród zieleni możemy dostrzec rzeźby ceramiczne, których autorami są artyści z Wrocławia. Znajduje się tu m. in. rzeźba inspirowana Światowidem autorstwa Małgorzaty Swolkień.

Ogród jest otwarty przez cały rok.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest najstarszym polskim muzeum archeologicznym. Utworzono je w 1850 r. jako Muzeum Starożytności, z inicjatywy intelektualistów krakowskich skupionych w Towarzystwie Naukowym Krakowskim. W 1999 r. Muzeum stało się instytucją samorządową, podporządkowaną obecnie Marszałkowi Województwa Małopolskiego.

W Gmachu Głównym Muzeum prezentowane są wystawy stałe m. in. :

  • Bogowie starożytnego Egiptu (kolekcja zabytków ze starożytnego Egiptu)
  • Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski (kolekcja eksponatów prezentujących różne aspekty życia dawnych mieszkańców Małopolski)

Strona internetowa Muzeum Archeologicznego: http://ma.krakow.pl/

Materiał jest częścią projektu multimedialnego „Niezwykłe Ogrody Krakowa”.  Jego autorką jest Joanna Zajączkowska. Strona internetowa projektu: krakowgardens.com

Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków pochodzących ze „Stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami”.

PROJEKT JEST FINANSOWANY PRZEZ :

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account