Baleriny wernisaz relacja-1

W środę, 30 marca 2016 roku, odbył się wernisaż inaugurujący otwarcie wystawy sprzedażowej, artystki, malarki Agaty Mikulskiej Sienkiewicz. Wystawa została zorganizowana w ramach współpracy galerii BE-ART exclusive i Akademii Kultury i Sztuki Klubu Integracji Europejskiej w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie na ul. Trębackiej 4.

Agata Mikulska Sienkiewicz, artystka, malarka, urodzona w Puławach, ukończyła Historię Sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, od kilku lat mieszka w Warszawie gdzie prowadzi własne atelier z galerią autorską.

 

Baleriny relacja 3

001

 

Wystawa „Baleriny pośród nas. / Ballerinas among us.” prezentuje część obszernego cyklu zatytułowanego „Balet-Minimalistycznie”. Minimalizm odnosi się przede wszystkim do wąskiej gamy kolorystycznej, jaką artystka posługuję się w tych obrazach. Królują tu wszelakie odcienie szarości: od ciepłych, wpadających w brąz, po zimne, błękitnawe; od bardzo jasnych do bardzo ciemnych, niemal czarnych. Szarość rozświetlana jest różem w równie wielu odcieniach – od tych niemal pomarańczowych, poprzez chłodny róż, aż do pastelu na granicy bieli. Minimalistyczna jest też kompozycja prac, gdzie samotna postać ludzka wybija się na tle szerokiej, pustej, jakby mglistej przestrzeni. Ma to swój wymiar symboliczny i odnosi sie do prostego faktu, że nieważne jak wiele osób nas otacza – wewnątrz zawsze pozostajemy sami i tylko od nas zależy, czy odnajdziemy w sobie siłę i wolę, aby zapalić swoje „światełko”. Artystka ukazuje tancerki w różnych sytuacjach: w chwilach ich scenicznych triumfów lub tuż po wystepie, w momentach zmęczenia a czasem pochłonięte prozaicznymi czynnościami, jak wiązanie baletek. Ostani motyw, zaowocował mini-cyklem „Wstążki”, również pojawiającym się na tej wystawie. Stroje, które mają na sobie baletnice, zainspirowane są kostiumami z trzech przedstawień: „Jeziora Łabędziego” „Śpiącej Królewny” i „Giselle” a także miniatury „Umierajacy Łabędź”.

Baleriny wernisaz relacja-1

Balet uwielbiam od lat, właściwie odkąd pamiętam, chociaż nie jestem pewna co zaczarowało mnie najpierw – historia nieszczęśliwej Odetty, czy taniec, jako taki. Tancerki zaczęłam malować dwa lata temu, początkowo wydawało się to przypadkowym wyborem, ale szybko przerodziło sie w głęboką fascynację. Często słyszę zdania w rodzaju „No tak, maluje Pani baletnice, bo są piękne” , ale takie stwierdzenia są tylko w połowie prawdziwe: oczywiście baletnice są piękne, ale nie dlatego je maluję. To, co naprawdę mnie w nich urzekło to ich siła, wytrwałość, poświęcenie i miłość do tego, co robią. Miłość która zwycięża ból i zmęczenie, która nie pozwala się poddać, nawet wówczas, gdy jest zbyt ciężko. Dążenie do doskonałości, do ideału, jakie charakteryzuje każdą wielką tancerkę. Niewyobrażalnie ciężka praca, która się za tym kryje i ostatecznie efekt, który mnie osobiście, wzrusza do łez, to nie tylko części składowe sztuki baletu, ale każdej sztuki, a w szerszej perspektywie całego ŻYCIA. Bez względu na to, co chcemy osiagnąć musimy walczyć z niepowodzeniami, radzić sobie z bólem porażek, iść naprzód i się nie poddawać. Jeśli nasze cele są wielkie i naprawdę kochamy to, co robimy, któregoś dnia nasza gwiazda rozbłyśnie i rozświetli całe niebo. – wyznaje Agata Mikulska Sienkiewicz.

Baleriny wernisaz relacja-1 10

Na wernisaż przybyli zarówno przyjaciele i znajomi, artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki, ale także duże grono sympatyków malarstwa, muzyki i tańca klasycznego. Wśród gości były także znane osoby ze świata mediów i biznesu. Dziękuję wszystkim obecnym za to, że spędzili ten wieczór z nami.

 Baleriny wernisaz relacja-1 22

 Baleriny wernisaz relacja-2 3  Baleriny wernisaz relacja-1 2 

 

Szczególne podziękowania kieruję do artystek które swoimi wspaniałymi występami uświetniły ten wieczór i przeniosły nszych gości w zaczarowany świat baletu. 

Baleriny wernisaz relacja-2 4  Baleriny wernisaz relacja-2 5  Baleriny wernisaz relacja-1 19

 

Dominika Staniszewska – Tancerka tańca klasycznego, prowadzi popularnego bloga White Point Shoes o balecie klasycznym, modzie i zdrowym stylu życia, instruktorka strechingu.

Anna Maria Adamiak – śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa (mezzosopran liryczno-dramatyczny).

Teresa ŻurowskaUrodzona w 1996 roku. W latach 2006-1014 uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Wielokrotnie nagradzana, laureatka wielu konkursów i warsztatów baletowych w Polsce i za granicą. Od 2014 roku związana jako uczennica z Centrum Baletowym Neoclassica, oraz jako tancerka z Warsaw Ballet.

Baleriny wernisaz relacja-1 32

Podziekowania kieruje także do wszystkich partnerów i patronów medialnych za ich wsparcie i promocję tego wydarzenia. Wśród partnerów byli między innymi Centrum Baletowe Neoclassica – Neoclassica Ballet Center, firma A Nouche oraz telewizja ATV, która przygotuje specjalną relacje filmową z tego wieczoru.

Baleriny wernisaz relacja-2 2

Baleriny wernisaz relacja-1 8

Baleriny relacja 2

Baleriny wernisaz relacja-1 26

 Dziękujemy że byliście z nami !

Baleriny wernisaz relacja-1 4

Organizatorzy wernisażu i wystawy:

Lidia Bąk / BE-ART exclusive oraz Barbara Jończyk / Klub Integracji Europejskiej.

Dla tych którzy z różnych przyczyn nie mogli być z nami tego wieczoru, przypominam iż WYSTAWA TRWA DO 30 KWIETNIA 2016r. Podczas trwania wystwy, można zakupić prace w cenie -10%. Aby otrzymac rabat, wystarczy złożyć zamówienie na adres biuro@be-art.pl podając hasło BALET.

 

Zapraszam do odwiedzenia wystawy i zakupu prac !

Lidia Bąk / kurator

foto: Rafał Korzeniowski oraz Piotr Wiśniewski.

Redakcja

Redakcja

be-art.pl Portal z Kulturą.
Informacje z kraju i ze świata - Wywiady - Felietony - Zapowiedzi wydarzeń artystycznych - Relacje z wernisaży - Projekty artystyczne -Patronaty medialne - Reklama - Prezentacja i sprzedaż sztuki.
Redakcja

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account