W środę 30 marca 2016 roku, odbył się wernisaż inaugurujący otwarcie wystawy Agaty Mikulskiej Sienkiewicz zatytułowanej „Baleriny pośród nas. / Ballerinas among us.”

Agata Mikulska Sienkiewicz, artystka, malarka, urodzona w Puławach, ukończyła Historię Sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, od kilku lat mieszka w Warszawie gdzie prowadzi własne atelier z galerią autorską.

 

Baleriny relacja 3

 

001

 

Trwająca właśnie wystawa, prezentuje część obszernego cyklu zatytułowanego „Balet-Minimalistycznie”. Minimalizm odnosi się przede wszystkim do wąskiej gamy kolorystycznej, jaką artystka posługuję się w tych obrazach. Królują tu wszelakie odcienie szarości: od ciepłych, po zimne; od bardzo jasnych do bardzo ciemnych, niemal czarnych. Szarość rozświetlana jest różem w równie wielu odcieniach. Minimalistyczna jest też kompozycja prac, gdzie samotna postać ludzka wybija się na tle szerokiej, pustej, jakby mglistej przestrzeni. Ma to swój wymiar symboliczny i odnosi się do prostego faktu, że nieważne jak wiele osób nas otacza – wewnątrz zawsze pozostajemy sami i tylko od nas zależy, czy odnajdziemy w sobie siłę i wolę, aby zapalić swoje „światełko”. Artystka ukazuje tancerki w różnych sytuacjach: w chwilach ich scenicznych triumfów lub tuż po występie, w momentach zmęczenia a czasem pochłonięte prozaicznymi czynnościami, jak wiązanie baletek. Ostatni motyw, zaowocował mini-cyklem „Wstążki”, również pojawiającym się na tej wystawie. Stroje, które mają na sobie baletnice, zainspirowane są kostiumami z trzech przedstawień: „Jeziora Łabędziego” „Śpiącej Królewny” i „Giselle” a także miniatury „Umierający Łabędź”.

 

Baleriny wernisaz relacja-1

 

Balet uwielbiam od lat, właściwie odkąd pamiętam, chociaż nie jestem pewna co zaczarowało mnie najpierw – historia nieszczęśliwej Odetty, czy taniec, jako taki. Tancerki zaczęłam malować dwa lata temu, początkowo wydawało się to przypadkowym wyborem, ale szybko przerodziło sie w głęboką fascynację. Często słyszę zdania w rodzaju „No tak, maluje Pani baletnice, bo są piękne” , ale takie stwierdzenia są tylko w połowie prawdziwe: oczywiście baletnice są piękne, ale nie dlatego je maluję. To, co naprawdę mnie w nich urzekło to ich siła, wytrwałość, poświęcenie i miłość do tego, co robią. Miłość która zwycięża ból i zmęczenie, która nie pozwala się poddać, nawet wówczas, gdy jest zbyt ciężko. Dążenie do doskonałości, do ideału, jakie charakteryzuje każdą wielką tancerkę. Niewyobrażalnie ciężka praca, która się za tym kryje i ostatecznie efekt, który mnie osobiście, wzrusza do łez, to nie tylko części składowe sztuki baletu, ale każdej sztuki, a w szerszej perspektywie całego ŻYCIA. Bez względu na to, co chcemy osiagnąć musimy walczyć z niepowodzeniami, radzić sobie z bólem porażek, iść naprzód i się nie poddawać. Jeśli nasze cele są wielkie i naprawdę kochamy to, co robimy, któregoś dnia nasza gwiazda rozbłyśnie i rozświetli całe niebo. – wyznaje Agata Mikulska Sienkiewicz.

 

Baleriny wernisaz relacja-1 10

 

Na wernisaż przybyli zarówno przyjaciele i znajomi, artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki, ale także duże grono sympatyków malarstwa, muzyki i tańca klasycznego. Wśród gości były także znane osoby ze świata mediów i biznesu. Dziękuję wszystkim obecnym za to, że spędzili ten wieczór z nami.

 

Baleriny wernisaz relacja-1 22

Baleriny wernisaz relacja-2 3  

Organizatorzy składają podziękowania dla wszystkich partnerów i patronów medialnych za ich wsparcie i promocję tego wydarzenia. Szczególne podziękowania kierowane są do artystek które swoimi występami, uświetniły wernisaż i przeniosły obecnych, w zaczarowany świat muzyki i baletu: Anna Maria Adamiak, Dominika Staniszewska i Teresa Żurowska.

Baleriny wernisaz relacja-2 4Baleriny wernisaz relacja-2 5Baleriny wernisaz relacja-1 19

Dominika Staniszewska – Tancerka tańca klasycznego, prowadzi popularnego bloga White Point Shoes o balecie klasycznym, modzie i zdrowym stylu życia, instruktorka strechingu.

Anna Maria Adamiak – śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa.

 Teresa Żurowska – Wielokrotnie nagradzana tancerka Warsaw Ballet i uczennica szkoły Neoclassica (Centrum Baletowe NEOCLASSICA)

Baleriny wernisaz relacja-1 32

Podziękowania kieruje także do wszystkich partnerów i patronów medialnych za ich wsparcie i promocję tego wydarzenia. Wśród partnerów byli między innymi Centrum Baletowe Neoclassica – Neoclassica Ballet Center, firma A Nouche oraz telewizja ATV, która przygotuje specjalną relacje filmową z tego wieczoru.

 

Baleriny wernisaz relacja-2 2

Baleriny relacja 2

Baleriny wernisaz relacja-1 26

Wystawa została zorganizowana przez BE-ART exclusive w ramach Akademii Kultury i Sztuki Klubu Integracji Europejskiej. Kryją się za tym dwie kobiety pragnące wspierać i promować polską sztukę: Lidia Bąk właścicielka BE-ART exclusive oraz Barbara Jończyk prezes KIE.

 Dziękujemy że byliście z nami !

Baleriny wernisaz relacja-1 4

Organizatorzy wernisażu i wystawy:

Lidia Bąk / BE-ART exclusive oraz Barbara Jończyk / Klub Integracji Europejskiej.

Miejsce wystawy: Warszawa ul. Trębacka 4
(siedziba Krajowej Izby Gospodarczej)
Czas trwania wystawy: 30 marca – 30 kwiecień 2016 r.

Podczas trwania wystawy, można zakupić prace w cenie -10%. Aby otrzymać rabat, wystarczy złożyć zamówienie na adres biuro@be-art.pl podając hasło BALET.  Zapraszam do odwiedzenia wystawy i zakupu prac !

Lidia Bąk / kurator

foto: Rafał Korzeniowski oraz Piotr Wiśniewski.

 

 

 

 

Produkty

Redakcja

Redakcja

be-art.pl Portal z Kulturą.
Informacje z kraju i ze świata - Wywiady - Felietony - Zapowiedzi wydarzeń artystycznych - Relacje z wernisaży - Projekty artystyczne -Patronaty medialne - Reklama - Prezentacja i sprzedaż sztuki.
Redakcja

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account