Wiosna przyszła w pełni, a wraz z nią debiut łódzkiej Oready. „Mówili mi ludzie” to płyta idealna na ten pełen rozkwitu czas.

 

Grupa przez kilka lat szlifowała swój warsztat podczas ponad 100 koncertów. Materiału nie brakowało – jedynie jego zapisu. 8 marca ukazał się wreszcie album, będący zbiorem 11 autorskich kompozycji, opartych o brzmienia folkowe z delikatną domieszką pop-rocka i jazzu.

Wprowadzający utwór tytułowy daje wstępne pojęcie o tym, z czym będziemy mieć do czynienia. Spokojnie sunącą warstwa instrumentalna okraszona miłym, dziewczęcym głosem Kasi Biesagi, roztacza dość ujmującą aurę nostalgii i refleksji. Kojarzy się on nieco z twórczością grupy Bitamina, zwłaszcza w refrenie. Dużo żwawiej jest natomiast w „Skacz sarenko” – z rwaną partią gitary, klawiszami i żywą brzmiącą perkusja. Podane jest to jednak ze smakiem i polotem. Z kolei „Złudzenia” to numer, który świetnie sprawdziłby się na scenie klubowej i w teatrze. Tę tendencję rozwija mocno zabarwiony folkiem „Głos”, wybrzmiewający w… dwugłosie. Zaś na wiejską posiadówkę zabierze nas „Zaorane” – dosłownie i w przenośni.

A skoro już na niej jesteśmy, to „Kapliczkowe panny” porwą nas do tańca. Znacznie bardziej nastrojowo i refleksyjnie robi się początkowo w „Pieśni dusz przeklętych”. Dopiero w drugiej części utwór przyspiesza, by pod koniec powrócić do punktu wyjścia. Natomiast potencjalnym hitem są „Kostki lodu. Osadzony jest on już współcześnie zarówno w kwestii brzmienia, jak i tekstu.

Nieco zaskakująco wypada „Święty gaj”. To ballada oparta początkowo na delikatnym brzmieniu bębna, gitary i tęsnąco-zaciągającą partii wokalnej Kasi, a później wzbogacona dodatkowo akordeonem i skrzypcami. Na koniec zaś „Idą paduchy” – dziwna, tajemnicza kompozycja, mająca w sobie coś z klimatu twórczości Jethro Tull. Swoistym bonusem jest natomiast zarejestrowana na żywo „Mgła” – wartka, a jednocześnie nastrojowa.

„Mówili mi ludzie” sprawdzi się świetnie w większym gronie. Muzyka Oready ma bowiem w sobie silny imperatyw integracyjny, a jednak każdy może ją odebrać bardzo osobiście.

Maciej Majewski

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account