Rozmowa z Klaudią Borowiec główną koordynatorką Scenicznego Otwartego Festiwalu Artystycznego (SOFA) organizowanego przez uczniów LXIV LO im. I. St. Witkiewicza w Warszawie.

 

 

Klaudia borowiec  wywiad be-art 25a

 

Klaudio, jesteś głównym koordynatorem tegorocznego festiwalu SOFA. Jest to już siódma edycja tego projektu. Powiedz nam proszę, jak doszło do powstania SOFY czyli Scenicznego Otwartego Festiwalu Artystycznego ?

W 2008 .r narodził się pomysł stworzenia unikatowego wydarzenia, które byłoby rozbudowaną formą Festiwalu Teatralnego, który wcześniej funkcjonował w murach naszej szkoły lecz, nie był nawet w połowie tak reprezentatywny jak jego obecna wersja, którą znamy pod nazwą Scenicznego Otwartego Festiwalu Artystycznego. LO im. Witkacego potocznie zwane Witkacy to szkoła, która zrzesza ludzi wyjątkowych, ekscentrycznych, ambitnych, utalentowanych, którzy nie są obojętni na otaczającą ich rzeczywistość. Niejaki Adam Wojtaś pomyślał, że szkoda marnować ich ogromny potencjał i postanowił zorganizować z pomocą swoich kolegów coś z prawdziwego zdarzenia. Dlatego też SOFA nie jest festiwalem typowo szkolnym, a wydarzeniem uczniowskim – organizowanym przez uczniów dla uczniów.

Jesteś jeszcze bardzo młodą osobą, jak radzisz sobie z tak odpowiedzialnym zadaniem jakie przed Toba postawiono ?

Myślę, że radzę sobie nie najgorzej. Owszem, jest to dla mnie duże wyzwanie, coś na co poświęcam bardzo dużo czasu wolnego, ale w pewnym sensie stało się to częścią mojego obecnego życia, moim motorkiem. Daje mi to dużo radości. Lubię współpracować z ludźmi, lubię wspierać ich talenty i promować postawę przedsiębiorczą. Chcę, żeby to było coś wyjątkowego, więc wkładam w tę pracę całą siebie. To dla mnie bardzo ważne.

 Klaudia borowiec  wywiad be-art 16

Czy wybór na koordynatora to samodzielna decyzja czy następuje on w drodze konkursu lub w innej formie ?

Droga wyboru następnego koordynatora bardzo zależy od poprzedniego. Zdarzały się ogólnoszkolne głosowania, konkursy, jednak mnie wybrała osobiście poprzednia koordynatorka – Kika Zdziarska. Stało się tak, dlatego, że w zeszłym roku jako jedyna pierwszoklasistka pracowałam przy organizacji SOFY. Kika zobaczyła jak bardzo się staram i na dodatek dobrze mi idzie. Uznała, że szkoda zachodu na referenda, bo jestem osobą odpowiedzialną, taką, której ufa.

Jakie są główne założenia i idea tegorocznej edycji festiwalu SOFA ?

Ogólne założenia SOFY są co roku takie same – rozwijanie talentów warszawskiej (głównie, ale nie tylko) młodzieży, ułatwianie dostępu do sztuki, angażowanie uczniów naszej szkoły w duże i ważne inicjatywy. Jednak co roku wybierany jest inny temat przewodni, który determinuje dekoracje i atmosferę całego wydarzenia. Tegoroczna edycja jest opatrzona tytułem nawiązującym do okresu PRL w Polsce. Chcemy przełamać pewne przekonania dotyczące ówczesnego stylu życia i pokazać, jak naprawdę żyli nasi rodzicie i dziadkowie, ale w możliwie najbardziej pozytywny sposób. Zależy nam również na przekazaniu dziedzictwa kulturowego, które wówczas powstało, a ujawnia się do dziś ze względu na wszechobecną cenzurę.

sofa wywiad.1

Czy możesz zdradzić nam kogo ze znanych publicznych osób świata kultury i sztuki udało się Wam zaprosić i przekonać do pomocy i działalności na rzecz SOFY ?

W poprzednich edycjach zaszczycili nas swoją obecnością między innymi: P. Alina Janowska, P. Hanna Machulska czy P. Zofia Dubowska. Jeśli chodzi o najbliższe wydarzenie mamy już potwierdzenie od takich znamienitych osób jak: P. Andrzej Sapija, P. Sławomir Majcher oraz P. Tomasz Słodki. Z zasady artyści i znani ludzie ze świata kultury chętnie nas wspierają, mając świadomość jak ważne jest nasze wydarzenie dla młodzieży i jej rozwoju z zakresu sztuki i kultury, z czego bardzo się cieszymy – im więcej specjalistów tym bardziej wartościowe staje się nasze wydarzenie. To jedno z założeń SOFY – artyści, którzy dają naszym uczestnikom informację zwrotną o ich poczynaniach. To niezwykle ważne w rozwoju.

Jakie są plany i zamierzenia organizatorów tego festiwalu na przyszłe lata ?

Nie mamy zbyt wielu planów na przyszłe lata, pozostawiamy to przyszłym pokoleniom Witkacego, tak jak było do tej pory. Na razie skupiamy się na najbliższej edycji, a pracy mamy dużo – szykujemy wiele niespodzianek.

Klaudia borowiec  wywiad be-art 4 SOFA 5 SOFA 2 SOFA 9

Czy planujecie aby w przyszłości, SOFA wyszła poza mury LO im.Witkacego ?

Tak jak wspomniałam – nie planujemy za wiele i za daleko w przyszłość, trudno stwierdzić jak rozwinie się festiwal uczniowski warszawskiego liceum. Bez względu na to, czy odbywać się będzie w murach naszej szkoły czy też poza nimi, na zawsze zostanie festiwalem Witkacego i zawsze będzie częścią naszej tożsamości.

Jak potoczyły się losy zwycięzców minionych edycji waszego festiwalu. Czy macie z nimi kontakt ?

Nie utrzymujemy bezpośredniego kontaktu z uczestnikami naszego Festiwalu, ale chętnie śledzimy ich poczynania na portalach społecznościowych, takich jak Facebook. Często jest tak, że SOFA jest dla nich przełomowym momentem. Zyskują pewność siebie i motywację do dalszej pracy. Tak było na przykład w przypadku Pawła Izdebskiego, który był uczestnikiem SOFY w zeszłym roku, a teraz robi sporą karierę w świecie muzyki. Zdarza się też, że oni sami piszą do nas z informacją o swoich osiągnięciach, jest to też dla nas motywacją do działania, czujemy prawdziwą satysfakcję, iż to co robimy, naprawdę ma sens. Innym przykładem jest Robodrom, który zagrał dla nas w zeszłym roku jako zespół-gwiazda i wybił się dzięki temu koncertowi. Obecnie ma na koncie kilkanaście bardzo dobrych piosenek wraz z teledyskami. Uczestnicy napędzają ten Festiwal, a my pomagamy im w rozwijaniu siebie i swoich talentów – na tym opiera się idea naszego festiwalu, naszej SOFY.

Klaudia borowiec  wywiad be-art 17

Czas festiwalu zbliża się nieubłaganie. Czy nadal poszukujecie partnerów i sponsorów do tegorocznej edycji ?

Bez względu na odstęp czasowy od Festiwalu zawsze mamy masę niezbędnych wydatków, a jako festiwal uczniowski również ograniczone możliwości w stosunku do zawierania umów. Jako inicjatywa non-profit nie możemy też sami na siebie zarabiać. W związku z tym sponsorzy czy nawet partnerzy są zawsze mile widziani, chętnie dogadujemy się z otwartymi i zaangażowanymi ludźmi, którym tak samo jak nam zależy na rozwoju kultury. Zapraszamy do współpracy.

Gdzie lub do kogo mieliby się zgłaszać osoby zainteresowanie pomocą i wsparciem waszego projektu SOFA ?

Najlepiej do mnie lub koordynatorów sekcji promocyjnej – wszystkie adresy mailowe i telefony kontaktowe znajdują się na naszej stronie internetowej http://www.sofa.art.pl. Znów – gorąco zapraszamy do współpracy.

W tym roku po raz pierwszy BE-ART exclusive będzie wspierał waszą inicjatywę pod kątem patronatu medialnego jak również wsparcia merytorycznego. Jestem bardzo ciekawa poziomu artystycznego waszych uczestników i z niecierpliwością oczekuję na tegoroczną SOFĘ. Do zobaczenia już niebawem ….

Do zobaczenia.

sofa wywiad.2 jpg

 Na temat tegorocznego festiwalu można przeczytać także w artykule SOFA.

Z Klaudią Borowiec rozmawiała Lidia Bąk

BE-ART exclusive

Redakcja

Redakcja

be-art.pl Portal z Kulturą.
Informacje z kraju i ze świata - Wywiady - Felietony - Zapowiedzi wydarzeń artystycznych - Relacje z wernisaży - Projekty artystyczne -Patronaty medialne - Reklama - Prezentacja i sprzedaż sztuki.
Redakcja

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account