Spotkanie z artystą

DP!Połowa lutego, schyłek zimowej pory roku. Krajobraz warszawskiej Pragi nie różnił się od pejzażu – szarej, bezlistnej i mglistej o tej porze roku – rzeczywistości innych dzielnic i miast. W każdym jednak zakątku małych aglomeracji i wielkich metropolii kryje się azyl – miejsce magiczne z uwagi na urzekające piękno i towarzystwo z duszą. Wyprawa z Łodzi – miasta filmu, sztuki i bogactwa XIX wiecznej architektury, odradzającej się kreatywnie po latach włókienniczej metropolii – do Warszawy, niekwestionowanej królowej polskich miast, ośrodka biznesu i kultury odbyła się spontanicznie ku zaskoczeniu obojga bohaterów tego felietonu. Autorki i artysty. Dobrodziejstwo komunikacyjne autostrady A2 pozwoliło pokonać bezkolizyjnie trasę Łódź – Warszawa w niespełna 1,5 godziny. Poszukiwanie pracowni zajęło nie więcej niż 15 minut a życzliwy, „poczciwy portier” – nowoczesnego warszawskiego osiedla – z uśmiechem wskazał miejsce docelowe – pracownię artysty.Kilka kroków schodkami w dół i jesteśmy.W pracowni artysty Davida Pataraia.

Rogate arcydzieła i czerwony kur

David (13)Przestronne, jasne miejsce – z dużym przesuwnym oknem tarasowym prowadzącym do swoistego ogródka za blokiem – to pracownia artysty. Jej wnętrze nie przypomina mrocznego pejzażu późnej, szaroburej zimy. Białe ściany, profesjonalne oświetlenie, na ścianach ekspozycja prac artysty: obrazy olejne malowane na płótnie oraz wyjątkowej urody prace w trójwymiarowym wymiarze – w technice autorskiej Davida Pataraia. Wśród prac kilka szkiców, ładnie oprawione pastele. Wśród art atrakcji i akcesoriów: kawalet rzeźbiarski, pędzle, palety, kilka prac ceramicznych żony artysty (Katarzyna Królikowska – Pataraia), blejtramy, kartony… i atelier fotograficzne. Z obrazów spoglądają na nas bawiące się dzieci, kobiety – piękne, zagubione, tańczące, zbierające herbatęwalczące mechaniczne koguty i byki w różnych odsłonach. ‚Jaskiniowy’ zdobi już naszą kolekcję. ‚Miedziany’ jeszcze dostępny :-). Twórczość Pataraia nie daje się jednoznacznie zdefiniować, podporządkować określonemu stylowi. Tworzy we własnej indywidualnej manierze. Łączy różne style i techniki, opowiada różne interkulturowe historie. Pochodzi z Gruzji, zatem i w dziełach odnajdziemy symbole tej krainy. Jest artystą poszukującym, łączy stare z nowym, by ‚całe artystyczne uniwersum miksowało się w doskonalszym, ciekawszym, nowym inspirującym kształcie’ (David Pataraia). Pokazuje światu swoją wizję, niepowtarzalną i wyjątkową. Wielkoformatowe prace olejne gustownie oprawione urzeka soczystą paletą barw. Są potwierdzeniem temperamentu i pogodnej, optymistycznej natury artysty.

David Pataraia (4)

David Pataraia, Miedziany byczek, technika mieszana, 2012

Maluje w cyklach. Znany z historii sztuki motyw byka pojawiający się jako symbol siły, potęgi, bogactwa, niezależności odnajdziemy i w twórczości Davida Pataraia. Giganty wzbudzają zachwyt i respekt. Urzekają i inspirują artystów. Pojawiały się w jaskiniach, później fascynowały wielu, wśród nich był Canaletto i Pablo Picasso, Salvadore Dali i Goya i Witkacy. Zatem u Davida Pataraianiepokornego artysty w dobrym rozumieniu tego słowa – motywu byka, jako symbolu niezależności zabraknąć nie może. Pojawia się w rozmaitych technikach i na rozmaitych podłożach: Fizelinowy byczek – jak sama nazwa wskazuje, malowany na fizelinie węglem, inne to pastele, olejne i w technikach mieszanych.

Spotkanie ze sztuką i artystami zmienia perspektywę widzenia świata i ludzi. Inicjatywa ‚Stan Rzeczywisty’, prezentująca twórczość warszawskich artystów – godna pochwały i polecenia. Piotr Skrzynecki, guru krakowskiej bohemy i ‚Piwnicy pod baranami’ mawiał ‚Kochajcie sztukę, kochajcie artystów’. I jak się  oprzeć?  😎

Początki przyjaźni

Znajomość z Davidem Pataraia sięga początku 2015 roku, kiedy to na okoliczność 20. lecia współpracy partnerskiej miast Łódź i Rustawi/Gruzja realizowałam wystawę ‚Satysfakcja.Malarstwo Davida Pataraia’ dla łódzkiej publiczności w Galerii przy Piotrkowskiej 87 i w mojej autorskiej Galerii Sztuki Kookaburra Studio przy Piotrkowskiej 35. Spotkanie z artystą nie ograniczyło się do modnego w dzisiejszej nomenklaturze jednorazowego eventu. To wielka przyjemność obcować z fascynującą osobowością artysty, jego mądrością, poczuciem humoru, wyczuciem piękna i filozofią dnia codziennego. To wielka przyjemność podziwiać każdego dnia Jego sztukę w najbliższym otoczeniu. Oglądając obrazy Davida Pataraia wkraczamy w zaczarowany świat, powracamy do dzieciństwa, do chwil, które zawsze budzą tęsknotę, oddziałują nieodgadnionym urokiem i na długo pozostają w pamięci. 

Prace artysty cieszą oczy i dusze coraz większej grupy kolekcjonerów, osiągają coraz wyższe notowania. W lutym 2016 roku na aukcji Sopockiego Domu Aukcyjnego w Krakowie Jego praca osiągnęła najwyższą wartość aukcyjną.

David Pataraia – artysta malarz

David Pataraia, fot. Grzegorz Pastuszak, archiwum artysty

David Pataraia, w pracowni, fot. Grzegorz Pastuszak

współczesny artysta malarz, urodził się w Gruzji w 1971. Od 24 lat mieszka i tworzy w Polsce. Studiował w ASP w Tbilisi, naukę kontynuował na warszawskiej, poznańskiej i krakowskiej ASP. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt wystaw w tym indywidualnych jak i zbiorowych a jego prace znajdują się w domach kolekcjonerów na całym świecie. David Pataraia to artysta obdarzony wyjątkową wrażliwością i wyobraźnią. Jego twórczość cechuje niezwykła różnorodność. Oprócz barwnych prac dedykowanych dzieciom, znajdziemy również: akty, abstrakcje, obrazy z wizerunkiem byka i koguta jak również prace nawiązujące tematyką do tradycji i kultury, w której dorastał. David Pataraia to także wybitny portrecista. Wśród bogactwa tematów przez niego poruszanych z łatwością znajdujemy wspólny mianownik. Wszystkie prace cechuje bogactwo kolorów, nasyconych, intensywnych barw dzięki czemu artysta zaraża nas swoim optymizmem. Patrząc na nie, mimo woli uśmiechamy się. W rzeczywistości kreowanej przez Davida odbiorca i dzieło wchodzą w bardzo bliski, osobisty kontakt. Trudno jest zachować dystans gdy sam artysta zaprasza nas do wspólnej zabawy i przeżyć. Artysta stosuje nie tylko różne techniki, ale i materiały. Korzystając z drewna, metalu czy plastiku tworzy obrazy 3D. To połączenie różnych faktur i surowców pozwala nam „dotknąć” rzeczywistość wykreowaną przez twórcę. (Katarzyna Królikowska – Pataraia, żona artysty)

Znaleźć drogę

David Pataraia, Znaleźć drogę, olej na płótnie, 100×55, 2015

Galeria Sztuki Kookaburra Studio

Promocja sztuki i artystów, realizacja projektów wystawienniczych, ekspozycje, kampanie promocyjne i sprzedaż dzieł sztuki to wiodący profil galerii. W saloniku wystawienniczym w Łodzi znajduje się stała ekspozycja prac artystów z Polski, Białorusi, Serbii i Gruzji. Galeria realizuje autorskie projekty artystyczne i edukacyjne, wśród nich ‚Słowiańskie Widzenia Malarskie’.

Zapraszamy ul. Piotrkowska 35, Łódź, www.galeria.kookaburrastudio.pl

W materiale wykorzystano zdjęcia autorstwa Grzegorza Pastuszaka oraz z archiwum artysty, dzięki uprzejmości i za zgodą artysty.

Renata Mosiołek, marchand, właściciel Galerii Kookaburra Studio

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account