Czito-czito

Pierwszy raz zobaczyłem Warszawę kiedy miałem sześć lat. Rodzice mnie tu przywieźli z Wilna, żebym mógł sobie obejrzeć małpy w ogrodzie zoologicznym. Po wojnie dotarłem tu po raz drugi okrężną drogą – poprzez Syberię. Małpy podobno przeżyły, ale miasto było kompletnie zrujnowane. Zamieszkałem wraz z ojcem i jego nową rodziną na Powiślu. Sypiałem w maleńkim, wilgotnym przedpokoju na polowym łóżku z angielskiego demobilu. Przez wiele lat to był mój jedyny kontakt z Wolnym Światem. Miejscem wyjątkowym, które oszczędziła wojna, była ulica Smulikowskiego. Nowoczesne domy z lat trzydziestych przetrwały, przetrwał również „Fryzjer męski”, gdzie królował pan Kazio. Żeby się różnić od bikiniarzy, którzy nosili długie plerezy zaczesane w tzw. „kaczy kuper”, strzygł nas na amerykańskiego żołnierza. Tylko pan Kazio, podobno nadworny golibroda Wieniawy Długoszowskiego, potrafi wyczarować idealnego „jeża”.

„Szanowny Pan życzy sobie  Czito-czito? – pytał (Czito dupa, czito głowa, czito szczotka klozetowa). Żeby się dostać do mistrza stało się nieraz w wielogodzinnej kolejce na mrozie, dlatego pamiętam każdy dom na tej ulicy.

Salon fryzjerski działa do dziś. Jestem pewien, że duch pana Kazimierza wciąż po nim krąży.

 

projekt Justyna R-4b

Andrzej Bohdanowicz

człowiek wolny

Fragment cyklu "Co nam pozostało z tych lat miłości pierwszej ... "
Justyna Radzymińska - autorka projektu; portrety
Magdalena Gajda - teksty
Sławomir Haratym - miejsca
Justyna Radzymińska

Justyna Radzymińska

Justyna Radzymińska – absolwentka Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie; laureatka nagród m.in. Grand Prix w ogólnopolskim konkursie fotograficznym w kategorii „Człowiek” w 2009 r.oraz I miejsca w ogólnopolskim konkursie fotograficznym w kategorii „Człowiek” w 2010 r. i w 2012 r.
Czytaj więcej ...
Justyna Radzymińska

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account