Wspomnienia z wakacji na odległość wzroku.

Wakacje sprzyjają podróżom, wracamy z nich zrelaksowani, opaleni, ale także pełni wrażeń i emocji. Poznając nowe miejsca na mapie świata, próbując nowych smaków oraz odkrywając inne kultury, stajemy się bogatsi o doświadczenia i przeżycia. Wracamy do rzeczywistości, mając w pamięci piękne obrazy i niezapomniane chwile. Szukamy sposobu, by zachować je blisko siebie na dłużej. Pomimo iż na wakacjach zrobiliśmy setki zdjęć, coraz częściej w domu czy w biurze, na odległość wzroku, wieszamy obraz lub eksponujemy rzeźbę, symbolicznie przypominające nasze podróże. Dzięki temu możemy korzystać z pozytywnych doznań zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujemy.

 

 “Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” – często powtarzamy to zdanie wracając z dalekich podróży. Choć na myśl o odwiedzonych miejscach na naszej twarzy maluje się uśmiech, cieszymy się z faktu, że jesteśmy w swoim miejscu na ziemi, swoim salonie, gabinecie, biurze. Z dnia na dzień wszystko wraca do starego porządku, choć my już nie jesteśmy tacy sami, jesteśmy bogatsi o doświadczenia przywiezione z podróży. I właśnie tę nową cząstkę siebie chcemy wprowadzić do przestrzeni, w której przebywamy. Przestrzeń ma inspirować, ma mieć klimat, duszę.

 

 

– Współcześnie sztuka nie jest dobrem dostępnym tylko dla wąskiego, elitarnego grona. W odpowiedzi na dużą potrzebę piękna i doznań estetycznych, do domu lub biura można wybrać sztukę młodych artystów lub uznanych twórców średniego pokolenia, której cena jest przystępna. Możemy sięgnąć po dowolną tematykę, kolorystykę, motywy kompozycyjne. W okresie wakacyjnym znacznie chętniej decydujemy się na zakup prac pejzażowych, a ich gama jest bardzo szeroka: od marynistyki, czyli tematów morskich, poprzez motywy egzotyczne, górskie, po wedutę, czyli krajobraz miejski – mówi Agnieszka Gniotek, marchand sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego Xanadu. Dodaje: Wśród artystów młodego pokolenia, którzy zyskują uznanie, a specjalizują się m.in. w pejzażu warto polecić Katarzynę Środowską, Sabinę Marię Grzyb, Arkadiusza Rafflewskiego, Ewę Miazek, Olenę Horhol czy mającą wybitnie liczne grono miłośników Kasię Banaś. Ich twórczość przywołuje widoki, które często przywozimy z wizyt w różnych krajach. Zauważyłam, że osoby odwiedzające galerię, gdy tylko zobaczą krajobraz budzący ich wspomnienia, niosący ze sobą duży ładunek energetyczny – od razu decydują się na ten zakup. Często jest to prezent dla osoby, z którą współdzieliły podróż. To tylko pokazuje, jak dużą role grają w naszym życiu emocje.

Przy okazji konferencji czy spotkań z miłośnikami sztuki często pada pytanie, jak należy budować swoją kolekcję sztuki. Kluczy jest wiele, wszystko zależy od naszych potrzeb i celu tworzenia takiej kolekcji. Widzę zdziwienie na twarzy, kiedy nie zaprzeczam, że – oczywiście -aspekt finansowy jest ważny, gdy chcemy zakupić obraz będący dobrą inwestycją na przyszłość. W tym temacie służę pomocą moim klientom. Natomiast, dzieła sztuki, które zakupimy mają być także dla nas ważne, mamy się dobrze czuć w ich otoczeniu, mają wywoływać w nas pozytywne emocje, wprowadzać do wnętrza cząstkę nas samych. Bo przez sztukę także mówimy kim jesteśmy – mówi Agnieszka Gniotek.

 

 

 

 

Galeria i Dom Aukcyjny Xanadu to przestrzeń nie tylko dla znawców i miłośników sztuki, ale także dla tych, którzy chcieliby oswoić i zrozumieć twórczość współczesnych artystów. Xanadu jest miejscem wymiany myśli, dialogu ze sztuką, gdzie w sposób zaskakujący można odkryć obszary własnej wrażliwości. Aktywność galerii koncentruje się głównie wokół aukcji i wystaw czasowych. Xanadu oferuje także możliwość wypożyczenia dzieł sztuki do przestrzeni biznesowych oraz na potrzeby osób prywatnych. Inicjatorką powstania galerii i właścicielką Xanadu jest Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Xanadu mieści się przy ulicy Hożej 51 w Warszawie.

 

Tekst i zdjęcia: Dorota Steliga
Redakcja

Redakcja

be-art.pl Portal z Kulturą.
Informacje z kraju i ze świata - Wywiady - Felietony - Zapowiedzi wydarzeń artystycznych - Relacje z wernisaży - Projekty artystyczne -Patronaty medialne - Reklama - Prezentacja i sprzedaż sztuki.
Redakcja

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account