Słyszałam kiedyś na zajęciach z historii muzyki, że Bóg w ciągu dnia słucha Bacha, a gdy odpoczywa – Mozarta. I pewnie coś w tym jest, nie da się umniejszyć geniuszu tych kompozytorów. Myślę, że słucha też doskonałej formy jaką jest Chorał Gregoriański – obszar muzycznego piękna nieporównywalny z żadnym innym.

W dzisiejszych czasach radio, telewizja, internet zarzucają nas muzyką komercyjną, często o wątpliwej wartości. Może warto czasem zatrzymać się w biegu i posłuchać np. Missa de Angelis, Salve Regina czy Ave Maris Stella?

Chorał dziś często odczuwany jest jako muzyka duchowa, nadprzyrodzona. Zajął bardzo ważne miejsce w historii muzyki i kultury. Czym jest Chorał?

 To tradycyjny , jednogłosowy śpiew liturgiczny. Jego rozwój przypada na przełom IX i X wieku ,pozostał kluczowym nurtem muzyki kościelnej na kolejne stulecia (ulegając przekształceniom, modyfikacjom).Dużą popularność zaczęły zdobywać techniki wykonania – zaczęły pojawiać się nowe melodie do nowych tekstów. Niezmienne dla Chorału są cechy : jednogłosowość, wykonanie a capella, melizmatyczność, teksty głównie z Pisma Świętego – tekst jest podstawą kompozycji, notacja neumatyczna i symbioza tekstu i melodii. Językiem tekstów jest łacina.

Oparty o skale modalne -autentyczne (dorycka, frygijska, lidyjska, miksolidyjska) oraz plagalne (będące transpozycjami skal autentycznych o kwartę w dół – hypodorycka, hypofrygijska, hypolidyjska, hypomiksolidyjska – z zachowaniem wspólnej „finalis” – czyli dźwięku podstawowego.

 Śpiewy te są wyłącznie jednogłosowe, wykonywane przez głosy męskie, ambitus melodii zamyka się najczęściej w obrębie seksty. Początkowo rozwijał się głównie w ośrodkach benedyktyńskich, potem w cysterskich, franciszkańskich i dominikańskich, z czasem objął również diecezje katedralne, kolegiackie i ośrodki parafialne.

chorał gregorianski (6)web

Dziś też istnieją  zespoły specjalizujące się w śpiewach gregoriańskich ( są to klasztory, opactwa np. w Solesmes, Beuron). W Polsce ten śpiew możemy usłyszeć, np. w tynieckim opactwie benedyktynów. Piękno Chorału wypływa z ducha modlitwy…może warto nastawić płytę z dobrym wykonaniem chorału..poddać jego urokowi, aurze…, aby chłonąć piękno.

 

 

Anna Maria Adamiak

Anna Maria Adamiak

Anna Maria Adamiak

Anna Maria Adamiak – śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa. Solistka czynnie koncertująca w kraju i za granicą. Trener wokalny, pedagog. Prowadzi studio wokalne oparte na programie autorskim, jest asystentką Czytaj więcej...
Anna Maria Adamiak

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account