Podstawą fizjoterapii jest kinezyterapia, w której ważnym czynnikiem jest ruch oraz terapie manualne. Istnieje jednak szereg działań terapeutycznych z obszaru fizykoterapii, które mogą wesprzeć rehabilitację. Jakich podpowiada fizjoterapeuta Zygmunt Bartosiewicz. 

 

 

 

Celem fizjoterapii jest przywrócenie sprawności i funkcjonowania w codziennym życiu. Może ona również pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób w przyszłości. Na wizytę do fizjoterapeuty można umówić się nie tylko gdy pacjent odczuwa dolegliwości, ale również profilaktycznie w celu zweryfikowania prawidłowej postawy czy wzorców ruchowych.

W gabinecie specjalista może udzielić porad dotyczących prawidłowych zachowań takich jak postawa, techniki ćwiczeń, informacji jak zapobiec urazom oraz porad odnośnie aktywności fizycznej. W ramach rehabilitacji fizjoterapeuta wykonuje szereg zróżnicowanych działań. Podstawowe to kinezyterapia, w której ważnym czynnikiem jest ruch oraz terapie manualne. Terapie manualne polegają na różnych technikach ucisku, masażu, aby złagodzić ból i sztywność mięśni, powięzi oraz stawów. Masaż terapeutyczny, może pomóc rozluźnić mięśnie pacjenta i zmniejszyć obrzęki w niektórych obszarach. Ćwiczenia z zakresu ruchu mają na celu poprawę ruchu i siły w określonej części ciała.

Fizjoterapia obejmuje również wspierające zróżnicowane działania terapeutyczne z zakresu fizykoterapii takie jak elektroterapię, laseroterapię, ultradzwięki, krioterapię i terapię ciepłem.

– Elektroterapię stosuje się na przykład podczas zaników mięśniowych po operacjach ortopedycznych. Polega na przykładaniu do skóry elektrod, które poprzez stymulację elektryczną pomagają zapobiegać zanikowi mięśni. Krioterapia może być dobrym rozwiązaniem w przypadku ostrych i przewlekłych urazów. Masaż lodem jest stosowany w leczeniu specyficznych, powierzchownych dolegliwości. Bolesne sztywne mięśnie są często przypadłością osób pracujących przy biurku i sportowców, w takich sytuacjach korzystne jest przykładanie ciepła lub zimna za zaostrzone miejsca. Terapia ciepłem, czyli odpowiednie rozgrzewanie powierzchniowe mogą przyczynić się do usprawnienia leczenia urazów tkanek miękkich. W ostatnich latach również fale dźwiękowe wykorzystywane są do leczenia urazów ciała. Metoda celowania ultradzwiękami w uszkodzoną tkankę mają za zadanie pobudzenie więzadeł, ścięgien i powięzi na przykład w sytuacji nadwyrężenia mięśni. – wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki Fizjoterapii.

Rodzaj fizjoterapii dobierany jest w zależności od dolegliwości bólowych. Fizjoterapia nie powinna być bolesna jednak można odczuwać dyskomfort. Każdy posiada swój własny próg bólu dlatego bardzo ważna jest komunikacja z pacjentem.

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account