Choć pisze powieści od niedawna, ma na swoim koncie już osiem poczytnych tytułów, swojej twórczości nie zamyka w ramach jednego gatunku literackiego i ma mnóstwo pomysłów na kolejne książki. Kim jest Monika Koszewska?

 

 

Za co kochamy książki? Odpowiedzi jest tak wiele, jak wielu jest czytelników. Ktoś powie, że to najlepszy relaks, ktoś, że w ten sposób poznaje świat, jeszcze inny „mól książkowy” wskaże na funkcję terapeutyczne. Dla wielu miłośników literatury uczucie, jakim darzą oni książki pozostaje odwzajemnione i stają się oni też pisarzami. Tak było w przypadku Moniki Koszewskiej, autorki z Sopotu, która choć całkiem niedawno miała swój debiut, opublikowała już osiem tytułów:

– Od dziecka poświęcałam sporo czasu na czytanie książek, byłam stałym gościem biblioteki osiedlowej, otrzymywałam również książki od przyjaciela moich rodziców, który był dziennikarzem. Czytając książkę, w głowie tworzyłam swoją wersję przygód bohatera, zmieniałam zakończenia – wspomina autorka w wywiadzie dla Imperium Kobiet.

Monika Koszewska na co dzień zarządza hotelem i restauracją w Sopocie. Przez wiele lat pracowała również jako dyrektor ds. sprzedaży i marketingu. Skąd zatem u tak zapracowanej osoby wziął się pomysł na to, by chwycić za pióro?

– To trudne pytanie. Wszystkich postawiłam przed faktem dokonanym. Nie chodziłam i nie mówiłam: „myślę o pisaniu”, po prostu zrobiłam to! Kilku osobom wysłałam fragment książki i otrzymałam informację, że jest to świetny materiał na książkę, a jeszcze lepszy na scenariusz filmu – mówi pisarka – Pisanie stało się już moją pracą, nie tylko pasją. Przez ostatnie sześć miesięcy każdy dzień był jemu podporządkowany. Bywały dni, że przez 6–7 godzin nie odchodziłam od komputera. Tak na marginesie, jestem pracoholiczką.

– Pasja czytelnicza połączona z niezwykłym słuchem i zdolnością do wychwytywania anegdot oraz kreowania postaci, które, choć stworzone na papierze, tętnią życiem sprawiła, że Monikę Koszewska można nazwać jedną z najbardziej twórczych autorek w naszym kraju. Co więcej: jej utwory trudno zamknąć w ramach jednego gatunku: znaleźć można tu kryminały, powieści obyczajowe czy utwór inspirowany faktycznymi wydarzeniami – „Niezłomna. Niepokorna. Krystyna Skarbek”. – mówi Ilona Adamska, wydawca książki o kobiecie, która była pierwowzorem Jamesa Bonda.

Jak mówi sama autorka, do napisania tej ostatniej książki wystarczył impuls:

– Książka, której główną bohaterką jest Krystyna Skarbek, to zrządzenie losu. W maju podczas spotkania kobiet w hotelu Bursztyn poznałam Agnieszkę Bobrukiewicz, właścicielkę firmy Christine Granville produkującej zegarki inspirowane Krystyną Skarbek. Agnieszka opowiedziała mi o swoim projekcie i napomknęła, że jej klientki często pytają się o książkę i zapytała się o moje plany na najbliższe miesiące. Kończyłam pisać kryminał Naiwna. Następnego dnia rano wróciłam z tenisa, poszłam przywitać się z paniami i powiedziałam Agnieszce, jaki będzie początek książki. W niedzielę już znałam zakończenie – mówi autorka.

Co ciekawe, powieść „Niezłomna. Niepokorna. Krystyna Skarbek”, choć powstała w iście rekordowym tempie, zachwyca swym rozmachem, ale też doskonale oddanymi realiami i dbałością o każdy szczegół. Czytając tę książkę po prostu trudno oprzeć się wrażeniu, że udało nam się przenieść w czasie i trafić w sam środek walki Secret Intelligence Service z innymi wywiadami działającymi podczas II wojny światowej. Nic dziwnego zatem, że świeżo wydana powieść Moniki Koszewskiej cieszy się rosnącą popularnością wśród czytelników spragnionych pasjonującej, nietuzinkowej lektury – idealnej na długie zimowe wieczory! Nienasyconym czytelnikom zdradzić możemy, że Monika Koszewska wcale nie spoczęła na laurach i już pracuje nad kolejną książką! Jaki jest przepis na sukces autorki?

– Zamieniajcie marzenia na dążenia. Nie odkładajcie niczego na później: „marzę o tym, ale będę robiła, robił to od poniedziałku, od Nowego Roku, od moich urodzin”. Nie idźcie tą drogą, każdy może sięgnąć „gwiazd”, tylko musi włożyć w to pracę. Nic się samo nie zrobi – radzi autorka książki „Niezłomna. Niepokorna. Krystyna Skarbek”.

Drodzy czytelnicy, już dziś szykujcie na swoich regałach miejsce na kolejne książki Moniki Koszewskiej!

Joanna Bielas

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account