Znużenie obecną sytuacją udziela się już praktycznie każdemu. Kanały rozrywkowe wciąż proponują programy, które służą jedynie relaksacji umysłowej. Brak wystarczającego wysiłku fizycznego i intelektualnego niekorzystnie wpływa na dzieci, a tym samym na rodziców. Jak zatem spędzać czas w domu, by jednocześnie nauczyć się czegoś nowego, pożytecznego, co przyniesie również korzyść w nauce szkolnych przedmiotów? Michał Kanarkiewicz, utytułowany szachista, poleca grę w szachy.

 

Historia szachów sięga już V wieku n.e. W średniowieczu zamiłowaniem darzyli je najwięksi władcy oraz wybitni uczeni. Można zatem stwierdzić, że gra kryje w sobie wiedzę przekazywaną przez wieki, którą warto zgłębić. Jeżeli już brzmi to dla Was interesująco, to najprawdopodobniej macie duży potencjał, aby pokochać tę dyscyplinę.

Podczas gry w szachy u graczy znacząco rozwija się pamięć, myślenie przyczynowo-skutkowe oraz umiejętność planowania i podejmowania decyzji. Zasady gry i samodzielne wykonywanie ruchów uczą dziecko odpowiedzialności, koncentracji i cierpliwości. Charakter rozgrywek przeważa nad innymi, dostępnymi dzisiaj formami zabawy, gdyż wymaga dłuższego skupienia uwagi. Najmniej oczywistą zdolnością, która wpływa bezpośrednio na jakość życia, jest nauka przegrywania, co z pewnością przyda się w przyszłości do osiągania wyznaczonych celów. Gra jest również ciekawą „odskocznią” od zeszytu ćwiczeń, wystarczy już 15 minut dziennie nad szachownicą, aby samo dziecko zauważyło rozwój własnych umiejętności.

Zdaję sobie sprawę, że nowa rzeczywistość stawia wiele wyzwań w zakresie edukacji zarówno przed nauczycielami, jak i rodzicami. Poza domowymi lekcjami rodzice starają się zapewnić dzieciom dodatkową rozrywkę, by móc skupić się na własnej pracy, którą również odbywają zdalnie. Interesującym zajęciem jest nauka gry w szachy. Nie potrzebujemy do tego tradycyjnej szachownicy, wystarczy nam wirtualna. Podczas wideokonferencji uczę od podstaw wszystkich zasad, jak poruszać się pionkami i figurami szachowymi, jak odpowiednio ustawić bierki na szachownicy, jak wygląda bicie, matowanie. Podczas lekcji staram się, by młody uczestnik skupił swoją uwagę na zabawie i poznawaniu zasad zdrowej konkurencji. Zbierając opinie od rodziców uczniów, usłyszałem, że to świetny sposób na przełamanie rutyny i ciekawa alternatywa dla zajęć pozalekcyjnych. W obecnej sytuacji równie ważne jest dla mnie bezpieczeństwo, dlatego zachęcam do dołączenia do akcji #zostańwdomuigrajwszachy – mówi Michał Kanarkiewicz, ambasador królewskiej gry.

W marcu ruszyły zapisy na lekcje szachów online prowadzone przez Michała. W trakcie wideopołączenia uczestnikom udostępniona zostaje wirtualna szachownica. W zajęciach uczestniczyć mogą zarówno całkowicie początkujące kilkulatki, gracze średnio zaawansowani, a także prawdziwi pasjonaci. Trener do korzystania z udostępnionych materiałów zachęca również rodziców. Jak twierdzi, najpiękniejsza w pasji jest możliwość dzielenia jej z bliskimi. Podstawy gry w szachy można również podpatrzeć w najnowszym programie „ABC szachy” emitowanym na TVP 3 Gdańsk, którego Michał Kanarkiewicz jest prowadzącym.

Michał Kanarkiewicz – utytułowany szachista, ambasador królewskiej gry oraz  popularyzator gry w szachy w Polsce. Prowadzący program „ABC szachów” na antenie TVP 3 Regiony. Autor 6 książek oraz licznych artykułów dotyczących korzyści płynących z gry w szachy. Celem Michała Kanarkiewicza jest by 10 milionów Polaków nauczyło się grać w szachy.

https://michalkanarkiewicz.com/

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account