Umiejętności przywódcze, zarządzanie stresem, (samo)dyscyplina, zdrowy styl życia, wytrzymałość psychiczna i pozytywne nastawienie – to tylko niektóre cechy, które wpływają na osiąganie sukcesów zarówno w sporcie, jak i w świecie biznesu. Badania naukowe potwierdzają, że przyszłych i obecnych milionerów łatwiej spotkać w siłowni czy na boisku niż w bibliotece.
 

 

 

Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz wstawać godzinę wcześniej niż inni – ta rada z poradników “jak zostać bogatym” stała się memem, ale jak się okazuje, ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Kluczem jest jednak nie sama pobudka, a to, co robimy tuż po niej.  Jak podaje “Forbes”, aż 80% milionerów jako jeden ze swoich nawyków podaje codzienną aktywność fizyczną jeszcze przed pracą. Badania naukowe potwierdzają, że uprawianie sportu nie tylko zwiększa wydajność mózgu dzięki dotlenieniu organizmu, ale też buduje nawyki i umiejętności, które pozwalają osiągać sukcesy także w biznesie.

Sportowe nawyki dają przewagę biznesmenom. “Mięśnie i mózg będą pamiętać”

Regularna aktywność fizyczna wiąże się często z dbałością zdrowie, stałymi godzinami snu czy zdrową dietą. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda udowodnili, że osoby często uprawiające sport mają większą produktywność i lepsze samopoczucie w miejscu pracy. Regularna aktywność fizyczna wiąże się często z dbałością zdrowie, stałymi godzinami snu czy zdrową dietą. To pozwala na poprawianie wyników w sporcie, ale też przenosi się na sferę biznesową.

Paul Davis z Baylor University wykazał, że sportowcy uczą się planowania, stawiania celów i konsekwentnego dążenia do ich osiągnięcia. Dzięki temu posiadają silną wolę walki i motywację, a także częściej osiągają sukces zawodowy. Potwierdza to Mateusz Brela, w przeszłości zawodowy piłkarz, a obecnie psycholog sportu. Będąc w akademii Red Bulla Nowy Jork trenował na tych samych obiektach, co słynni Thierry Henry czy Rafael Marquez, ale ostatecznie zrezygnował z profesjonalnej gry, by w pełni poświęcić się swojej pasji – zgłębianiu mentalnej strony sportu.

– Umiejętności, jakich nabywa się podczas uprawiania sportu, mogą być niewiarygodnym atutem w dalszej karierze – przekonuje Brela, który jako psycholog w Kaman Sport Group współpracuje ze sportowcami, próbując pomóc im w rozwijaniu ich potencjału za pomocą sfery mentalnej. – Wyraźnie widzę, jak podstawowe umiejętności, których staram się nauczyć moich zawodników, mogą pomóc im w przyszłej karierze, gdziekolwiek się udają – zdradza. Brela przekonuje, że nawet epizod w szkolnej drużynie może okazać się w przyszłości atutem. – Mięśnie i mózg zawsze będą pamiętać – dodaje.

Boiskowi liderzy inspirują również w pracy. Firmy to widzą

Kolejne umiejętności przydatne zarówno w sporcie, jak i biznesie, które wymienia psycholog, to koncentracja, umiejętność antycypacji, czyli zobaczenia czegoś, zanim to się stanie, a także radzenie sobie ze stresem i praca pod dużą presją. Słowa Breli potwierdzają badania przeprowadzone Daniela Goulda z Michigan State University, które wykazało, że sportowcy mają większą zdolność do zarządzania stresem w sytuacjach biznesowych. Dzięki ciągłej presji towarzyszącej uprawianiu sportu, zawodnicy uczą się funkcjonować przy wysokim poziomie stresu, utrzymując koncentrację i podejmując właściwe decyzje.

Sport kształtuje również liderów i umiejętności zespołowe: uczy koordynacji działań i efektywnej komunikacji. Badanie opublikowane w „Journal of Leadership & Organizational Studies” wykazało, że byli sportowcy często wykazują lepsze umiejętności przywódcze i skuteczniej współpracują zespołowo w środowisku biznesowym. – Idealny zespół składa się z zawodników z przeszłością sportów indywidualnych, jak i zespołowych. Ci pierwsi częściej są liderami, ponieważ przez całe życie walczyli o indywidualne pozycje. Ci drudzy świetnie kooperują i potrafią przedkładać interes grupy nad interesy osobiste – uważa Brela.

Firmy coraz częściej dostrzegają, jak ważną rolę odgrywa sport w procesie integracji i budowania określonych cech u pracowników. Przy ograniczonej puli ekspertów branżowych zapraszanych na firmowe imprezy integracyjne lub warsztaty hr-owe, zajęcia z zawodowymi sportowcami mogą okazać się prawdziwie inspirującym wydarzeniem. – Widzimy, jak ogromną rolę odgrywa taka atrakcja we wzmacnianiu więzi i jedności w zespole oraz budowaniu cech liderów – podkreśla Brela.

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account