Praca przy komputerze to wiele godzin w jednej pozycji, które obciąża organizm. Taki styl życia powoduje, że nasz kręgosłup nieustannie pracuje. Siedzenie nie jest naturalną pozycją ponieważ zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo – szkieletowego. Dlatego tak istotna podczas pracy jest fizjoprofilaktyka.

 

 

 

Kiedy siedzimy przed komputerem nasze mięśnie utrzymują się w stanie długotrwałego napięcia. Ucisk na naczynia krwionośne i nerwy zmniejsza dopływ krwi do mięśni, a toksyny nie są usuwane. Powoduje to szybsze zmęczenie mięśni. Dolegliwości bólowe najczęściej występują w obrębie kręgosłupa, karku czy szyi. Kiedy zaniedbamy ból, z biegiem czasu mogą pojawić się zmiany zapalne czy zwyrodnienie kręgosłupa. Praca przy komputerze obciąża mięśnie kręgosłupa w pozycji siedzącej, mięśnie barków przez pracę na klawiaturze oraz mięśnie karku utrzymujące głowę podczas patrzenia na klawiaturę i monitor.

– Polepszanie warunków pracy łączy wiele elementów, jednym z nich jest również aspekt fizjoprofilaktyki. Pozycja siedząca powinna być zbliżona do tej naturalnej. Warto unikać siedzenia w bok, pochylenia głowy albo tułowia oraz pracy rękoma położonymi na różnej wysokości. Krzesło powinno zapewniać wygodę i swobodę ruchów oraz naturalne wygięcie kręgosłupa, a także posiadać podłokietniki. Ważne jest również robienie przerw podczas pracy i ćwiczeń. Specjaliści zalecają 5 minut przerwy po każdej godzinie pracy. Można wówczas wykonać krótkie ćwiczenia. – wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki Fizjoterapii.

Dzięki ćwiczeniom mięśnie ulegają naprzemiennemu napinaniu i rozluźnianiu co pozwala na lepsze ich ukrwienie, dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu i środków odżywczych. A toksyny z przemiany materii mogą być usuwane z organizmu. Można wykonać następujące ćwiczenia profilaktyczne. Siedząc na krześle wyprostować się i prawą dłonią dotknąć lewego ucha i na odwrót co pozwoli rozluźnić bark. Można także unosić bark w stronę uszu i opuszczać jednocześnie robiąc wdech i wydech. Następne zrobić krążenie barkami z opuszczonymi w dół rękami.

Kiedy pojawią się już odczuwalne bóle warto udać się do fizjoterapeuty. Rehabilitacja  to szereg indywidualnie dobranych technik terapeutycznych, mających na celu zmniejszenie lub całkowite zatrzymanie odczuwanych dolegliwości.

– Najczęściej przeciążony jest jeden z najważniejszych elementów w naszym ciele, czyli kręgosłup. Pacjenci cierpiący z powodu bólu, to głównie  osoby pracujące w pozycji siedzącej, poddane ciągłemu stresowi oraz pracujące przed komputerem. W zależności od przyczyny choroby, objawy mogą umiejscawiać się w samym kręgosłupie, w mięśniach go otaczających, jak również w kończynach górnych i dolnych. Pomocny przy takich schorzeniach może być masaż kręgosłupa i inne techniki, które mają na celu przywrócenie właściwego stanu zdrowia. – dodaje Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki Fizjoterapii.

Praca biurowa i długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko chorób serca, udaru mózgu, otyłości i cukrzycy. W obecnych czasach, kiedy pośpiech i stres są naszą codziennością, coraz częściej odczuwamy problemy związane z narządem ruchu. Aby niwelować konsekwencje pracy siedzącej warto w czasie przerwy wykonać proste ćwiczenia, które pozwolą zachować sprawność fizyczną.

fot. Freepik.com

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account