3 grudnia odbędzie się premiera debiutanckiego wydawnictwa folkowej sanockiej grupy Wernyhora zatytułowanego „Bojkowski Głos Bieszczadu”.

„Ne byj mene”: https://youtu.be/XqgRw3-Q1bw

Zespół ten na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wszedł przebojem na folkową scenę w Polsce. Po sukcesach na XXX Mikołajkach Folkowych w Lublinie oraz zdobyciu trzech nagród w Konkursie Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” grupa zaprezentowała swój muzyczny kunszt na wielu koncertach w Polsce, w tym na scenach Ethno Portu w Poznaniu, Etno Kraków/Rozstaje w Krakowie czy Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. Wszędzie tam spotykał się z gorącym przyjęciem i słowami uznania.

Równolegle z letnimi koncertami Wernyhora pracowała nad materiałem na pierwszą płytę, której tytuł brzmi „Bojkowski głos Bieszczadu”. Krążek zawiera 6 pieśni zanotowanych przez etnografów na terenach Bojkowszczyzny, czyli Beskidów Wschodnich określanych w Polsce mianem Bieszczadów. Wśród utworów znalazły się pieśni obrzędowe, w tym utwory notowane przez znakomitego folklorystę i etnografa Oskara Kolberga. Słuchacze znajdą na płycie m.in. pieśń wiosenną, ładkankę – obrzędową pieśń weselną, czy kolędę życzącą. Dopełnieniem utworów muzycznych są nagrania krajobrazu dźwiękowego/ soundscapes zrealizowane latem 2021 r. w Karpatach Wschodnich w miejscowościach leżących w dolinie Użu i Stryja.

Utwory składające się na „Bojkowski głos Bieszczadu” mają na celu odtworzenie dawnych pieśni bojkowskich i pokazanie ich w nowych interpretacjach. Przygotowane przez artystów aranżacje nawiązują do tradycji, ale włączają również elementy twórczego do niej podejścia – stąd akompaniament nietradycyjnych dla tego obszaru instrumentów.

Bojkowski folklor muzyczny opiera się na unikalnych i często archaicznych pieśniach opowiadających o miłości, codziennym trudzie, mitycznych wierzeniach dawnych mieszkańców Bieszczad – Bojków. Bieszczady – obecnie najbardziej rozpoznawalna marka województwa podkarpackiego, w przeszłości były jednym z najgęściej zasiedlonych obszarów Rzeczpospolitej. W wyniku tragicznego konfliktu rdzenna ludność została przymusowo wysiedlona do ZSSR i na Ziemie Zachodnie oraz Północne. Po dawnych mieszkańcach pozostały nieliczne ślady: toponimy, ruiny zabudowań i cerkwi oraz cmentarzy, zdziczałe sady.

Podejście Wernyhory do muzyki Karpat dobrze opisują słowa jury Festiwalu Nowa Tradycja mówiące iż charakteryzuje je „głębokie wniknięcie w muzykę bojkowską i szlachetność jej wykonania”.

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account