Za nami 25.jubileuszowa Gala Orły 2023! Przed nami kolejne 25 lat Polskich Nagród Filmowych – powiedział Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej, bo wciąż pojawiają się młodzi, utalentowani twórcy filmowi, których będziemy nagradzać do końca świata i jeden dzień dłużej.

 

 

Faworytem tegorocznej Gali  został film  „Io” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, który otrzymał sześć statuetek – dla Najlepszego Filmu, za Najlepszą Reżyserię, Scenariusz, Zdjęcia, Montaż oraz Muzykę. Wśród najczęściej nagradzanych tytułów znalazł się również „Johnny” Daniela Jaroszka – z czterema ORŁAMI w kategoriach Najlepsza Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsza Charakteryzacja oraz Nagroda Publiczności.

Za rolę księdza Jana Kaczkowskiego w filmie „Johnny” Orła otrzymał Dawid Ogrodnik, w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska. – Cieszę się, że właśnie za tę rolę otrzymałem nagrodę. Postawa ks. Jana zmieniła wiele osób, nie pozostała bez wpływu także na mnie. Ten czas, który dajemy drugiemu człowiekowi, to jest coś najcenniejszego w życiu co mamy.-  wyznał aktor. – Lubię pracować nad rolami, które są dla mnie wyzwaniem, gdzie muszę wyjść poza siebie, przekroczyć granicę siebie samego. Im większe wyzwanie, tym mam większą determinację i radość z uprawiania tego zawodu-dodał.

Maria Pakulnis, która po raz pierwszy w swojej karierze zdobyła Orła – za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Johnny” nie kryła radości. Był to dla niej wzruszający moment, gdyż  powróciła wspomnieniami do roku 1998, w którym to razem Piotrem Machalicą poprowadziła pierwszą galę Orłów. – To dla mnie też dzisiaj wyjątkowy moment. Bo powróciły wspomnienia. 25 lat temu z Piotrusiem Machalicą po raz pierwszy prowadziliśmy Orły.

Kolejne dwa Orły powędrowały także do twórców „ Johnnego”:  Liliana Gałązka została nagrodzona za Najlepszą Charakteryzację. Nagrodę Publiczności odebrał Daniel Jaroszek, reżyser filmu – w tej kategorii decydowali widzowie, oddając swoje głosy w plebiscycie. „Johnny” był drugim najbardziej kasowym polskim filmem w 2022 roku i do tej pory przyciągnął do kin 988 757 widzów.

Orła za najlepszą rolę pierwszoplanową  w „Kobiecie na dachu” otrzymała Dorota Pomykała – Jestem szczęśliwa, że w 25 rocznicę Orłów udało mi się zdobyć tę nagrodę, to mój pierwszy Orzeł. 

Statuetkę w kategorii odkrycie roku odebrał Damian Kocur, twórca filmu „Chleb i sól”

Za najlepszy serial telewizyjny Akademia uznała „ Wielką wodę „ w reżyserii  Jana Holoubka, który ze sceny powiedział. – Dziś jest 15. rocznica śmierci mojego ojca Gustawa Holoubka. Chciałbym swoją część tej nagrody zadedykować jego pamięci. Widownia owacjami na stojąco uhonorowała pamięć wielkiego aktora.

Orła za całokształt twórczości przyznano Janowi A.P. Kaczmarkowi. – Ta nagroda ma dla niego najwyższą wartość – powiedziała w imieniu Jana A.P. Kaczmarka drżącym głosem żona legendarnego kompozytora Aleksandra Twardowska-Kaczmarek. – Jedyną drogą w życiu jest miłość. dodała

Galę brawurowo, z dystansem i ogromnym poczuciem humoru, po raz 10 poprowadził Maciej Stuhr, który nawiązał do ostatniego skandalu z udziałem swojego ojca. — Państwo się domyślają, o kim mowa. Można powiedzieć: najsłynniejsze 07 w historii polskiego kina od czasów porucznika Borewicza. Któż z was nie chciałby zagłosować na niego w kategorii osioł roku.

W 25 letniej historii polskiego kina przyznano 500 statuetek. Najwięcej Orłów zdobyła Kinga Preis i Janusz Gajos. Na swoim koncie mają po pięć statuetek. Filmem, który triumfował w 11 kategoriach był obraz Jan Komasy „Boże Ciało”.

Dorota Tuńska

fot. AKPA

 

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account