Rozmowa z kompozytorem, autorem tekstów, gitarzystą i wokalistą Momčilo Bajagicia „Bajaga”. Polscy fani, tego znakomitego muzyka i wokalisty oraz serbskiej grupy rockowej Bajaga i Instruktori, będą mieli okazję na spotkanie, podczas jedynego w Polsce koncertu, który odbędzie się 15 kwietnia 2016 w Warszawie w klubie Proxima.

 


 

Czy będąc małym chłopcem, marzyłeś już wówczas o scenie i muzyce oraz o występach w największych europejskich salach koncertowych ?

Już od małego dziecka interesowała mnie muzyka. Nie ciągnęło mnie do wspólnej z kolegami gry w piłkę, ale do gry na gitarze. Chciałem się nie tylko, nauczyć na niej  grać, ale poznać jej wszystkie tajniki i sekrety. Marzyłem o swojej grupie i zagraniu chociaż jednego dużego koncertu przed kilkutysięczną widownią. To mi się udało kilka lat później z zespołem Riblija Čorba. Gdy miałem 20 lat, zagraliśmy na Tašu (Centrum Sportowe Tašmajdan w Belgradzie) przed 8 tys. widzów. Było to coś więcej niż spełnienie moich dziecięcych marzeń.

 

BAJAGA wywiad z Momcilo Bajagicia BE-ART

 

Co sprawiło, że właśnie muzyka, stała się istotą i głównym motorem twojego istnienia ?

Właśnie gitara i moja nią fascynacja. Najłatwiej mi szło granie na gitarze i pisanie piosenek. To nie oznacza, że nic więcej nie potrafiłem robić i nic mnie innego nie interesowało ale gitara była najważniejsza. Zdecydowałem się na muzykę mając 13 lat a już w wieku 18 lat grałem w słynnej grupie Riblija Čorba.

 

Od ponad 35 lat, jesteś na europejskiej scenie muzycznej, z wielkim powodzeniem odnosząc sukcesy w całej Europie. Czy czujesz się spełniony ?

Moje marzenia i cele związane były z muzyką. Marzyłem, żeby zagrać w dobrym zespole, nagrać album, zagrać duży koncert przed ogromną widownią i kupić sobie wymarzoną gitarę. To wszystko udało mi się zrealizować mając lat 18. Odpowiadając więc na twoje pytanie, wynika z tego że tak – czuję się spełniony, w kontekście zrealizowanych marzeń. Jednak wraz z wiekiem nasze marzenia wciąż ewoluują, tworzymy swoje nowe cele, dlatego trudno jest mówić jednoznacznie o spełnieniu w kontekście całego życia.

 

BAJAGA wywiad z Momcilo Bajagicia BE-ART 9

 

Jak doszło do tego że, Krzysztof Krawczyk wykonał polską wersje twojego utworu „Moji drugovi” na płycie wydanej wspólnie z Goranem Bregoviciem ?

To tak naprawdę był pomysł Bregi (Goran Bregović). Zadzwonił do mnie i powiedział, że jakiś Polak chce z nim nagrać płytę i chce żeby się znalazła na niej moja piosenka „Moji drugovi”. On sam się miał zająć znalezieniem polskiego wykonawcy i zrobić aranżację tego utworu. Nie miałem nic przeciwko temu i zgodziłem się. Tym wykonawcą okazał się Krzysztof Krawczyk. Tekst piosenki nie jest taki sam jak w oryginale ale brzmienie jest podobne i podoba mi się. Jest mi bardzo miło, że moje piosenki są śpiewane w Polsce i w języku polskim.

 

Twoje utwory w polskiej wersji śpiewali także Maciej Maleńczuk i Olaf Deriglasoff. Jak wspominasz współprace z polskimi muzykami ? Czy nadal jesteś otwarty na wspólne z nimi projekty ?

Maćka Maleńczuka miałem okazję poznać gdy byłem poprzednim razem w Warszawie. Zgodził się gościć  na moim koncercie a dzień wcześniej byliśmy na wspólnej kolacji. Uważam, że jest świetnym chłopakiem i jego przeróbka mojej piosenki „Verujem, ne verujem” – bardzo mi się podoba choć tekst jest inny. Uważam, że zarówno Maleńczuk jak i Deriglasoff dobrze przerobili moje piosenki i bardzo mi się one podobają. Jak najbardziej jestem zainteresowany dalszą współpracą z polskimi muzykami.

 

BAJAGA wywiad z Momcilo Bajagicia BE-ART 4  BAJAGA wywiad z Momcilo Bajagicia BE-ART 6

 

 
Jak wspominasz swoją pierwszą wizytę w Polsce sprzed 3 lat ?

Bardzo się dziwię temu, że zagrałem w Polsce po raz pierwszy dopiero 3 lata temu. Mój rówieśnik Gile z grupą „Električni orgazam” grał w Polsce już 10 lat temu. Od dawna moim marzeniem było zobaczyć Warszawę. Jestem zachwycony Proximą, publicznością i Warszawą ale chciałbym zobaczyć i inne polskie miasta jak np. Kraków. Mam nadzieję, że nadarzy się ku temu okazja.

 

BAJAGA wywiad z Momcilo Bajagicia BE-ART 2

 

Jakie nadzieje wiążesz ze zbliżającym się, jedynym w Polsce koncertem który odbędzie się już w kwietniu w Warszawie ?

Uważam, że Proxima to idealny klub, super dla naszego zespołu i bardzo profesjonalny. Już w nim przecież graliśmy. Tym razem przygotowaliśmy kilka nowych utworów, zmieniliśmy repertuar i zaproponujemy coś nowego i ciekawego dla naszych przyjaciół w Polsce. Nie mogę się doczekać kiedy znowu stanę na scenie w Proximie.

 

Czym dla Ciebie jest:  Sztuka …. ?  Miłość …. ?  Sukces … ?

Sztuka – to jest mój fach, coś czym się zajmuję na co dzień i co mi przynosi ogromną satysfakcję. Dzięki Bogu, że się zajmuję sztuką !
Miłość – porusza świat.
Sukces – to według mnie, zostać normalnym człowiekiem po zakończeniu kariery.

 

 

BAJAGA koncert Warszawa 5

 

Dziękuję serdecznie za rozmowę i do zobaczenia 15 kwietnia w Proximie !

 

Do zobaczenia !

Dla BE-ART exclusive

z Momčilo Bajagiciem „Bajagą” rozmawiała Lidia Bąk

Tłumaczył – Jasmin Šoljanin

 

 

 

 

 

Lidia Bąk

Lidia Bąk

Założycielka portali promujących sztukę i artystów, obejmujących patronatem medialnym wydarzenia artystyczne i kulturalno-oświatowe.Od stycznia 2017r. – redaktor naczelna portalu be-art.pl

Ukończyła Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,zdobywając tytuł mgr ekonomii na kierunku „Organizacja i Zarządzanie”. Stypendystka rządu francuskiego – Ecole Supérieures de Commerce et d’Entreprise a Poitiers., wiecej...
Lidia Bąk

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account