Już jutro, 29 listopada 2017 roku w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się długo wyczekiwana premiera filmu dokumentalnego „Wojciech Kilar – między awangardą, a Hollywood” w reżyserii Violetty Rotter-Kozery.

Dokument upamiętnia wybitnego polskiego kompozytora muzyki filmowej i klasycznej. Mecenasem wydarzenia jest Bank Zachodni WBK.

 

Wojciech Kilar jest jedną z najważniejszych i najbarwniejszych postaci polskiej kultury. Za swoją działalność artystyczną został odznaczony m.in. Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”.  Za muzykę filmową wielokrotnie otrzymał najważniejsze nagrody polskiej kinematografii. Jest laureatem m.in. „Orłów” Polskiej Akademii Filmowej oraz „Złotych Lwów” na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Za muzykę do filmu „Pianista” Romana Polańskiego otrzymał nagrodę „Cezara” Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej oraz nominację do nagrody BAFTA, Brytyjskiej Akademii Sztuk  Filmowych i Telewizyjnych.

Objęcie mecenatem produkcji opowiadającej o jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów jest dla nas naturalne przede wszystkim w kontekście naszego autorskiego projektu Santander Orchestra. Opowiada o postaci, która jest wzorem dla wielu artystów. Chcemy, aby kolejne pokolenia młodych muzyków mogły czerpać inspirację z jego życia i twórczości. Wojciech Kilar powiedział kiedyś „Nikt z nas nie powie nic więcej niż powiedział Bach czy Mozart, Szekspir czy Dante. Tam wszystko zostało już powiedziane”. Ale jednak wydaje nam się, że swoimi kompozycjami dopisał jednak do tego swoje postscriptum – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Biura Sponsoringu i Projektów Relacyjnych w Banku Zachodnim WBK.

Dla wielu odbiorców Wojciech Kilar pozostał postacią niejednoznaczną. Film próbuje odpowiedzieć na pytanie jaki artysta był naprawdę oraz na czym polegał fenomen jego niezwykłej wszechstronności. Z pomocą przyjdą nam wypowiedzi wybitnych artystów, często zaprzyjaźnionych z Wojciechem Kilarem. W filmie wystąpili m.in. Kazimierz Kutz, Krzysztof Zanussi, Antoni Wit, Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kord, Marek Moś, Peter Jabłoński, Sławomir Idziak czy Fred Fuchs. Dopełnieniem produkcji są fragmenty filmów i koncertów z udziałem muzyka.

Całe wydarzenie uświetni koncert znanego pianisty i kompozytora młodego pokolenia Pawła Kaczmarczyka, który wykona kompozycje mistrza.

Film powstał w  koprodukcji Instytutu Adama Mickiewicza z  Państwowymi Wydawnictwami Muzycznymi, TVP oraz Katowicami – Miastem Ogrodów.

 

 

Więcej informacji udziela:

Monika Nowakowska

Dyrektor Departamentu Public Relations

Bank Zachodni WBK

tel.: (+48) 22 586 8040

monika.nowakowska@bzwbk.pl

 

Źródło informacji: zoom-bsc
FOTO: Bartek Sadowski_Forum
Redakcja

Redakcja

be-art.pl Portal z Kulturą.
Informacje z kraju i ze świata - Wywiady - Felietony - Zapowiedzi wydarzeń artystycznych - Relacje z wernisaży - Projekty artystyczne -Patronaty medialne - Reklama - Prezentacja i sprzedaż sztuki.
Redakcja

Kontakt

Masz jakiekolwiek pytanie wyślij wiadomość.

Wysyłanie

 Copyright © Be Art 2015. All Right Reserved. Developed by Karol Sz.

 

Polityka Prywatności

 

Narzędzia ochrony prywatności

 
   
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account